Homepage Začátečníci Kliky nejsou tvým nepřítelem!

Kliky nejsou tvým nepřítelem!

Autor: Honza

18

12.04.2021

O 3 cvicích, které by měly stačit každému začátečníkovi, jsme psali v našem nedávném článku CHCEŠ ZAČÍT CVIČIT? STAČÍ TI 3 CVIKY!. Jedním z těchto cviků byly i kliky, které má ale bohužel většina lidí znechucené díky tomu, že se často používají jako výchovný trest. Proč se jich ale není třeba bát a co všechno mohou světu nabídnout?

Zná to snad každý. Ať už ze zájmového kroužku či školy. Někdo udělá něco, co nemá a za odměnu si dá 10 kliků. V ideálním případě ten, kdo dotyčnému tuto činnost určil ještě schválně opakuje jedna, jedna, jedna, níž, propínej lokty, atd.. Díky tomu mnoho lidí kliky vnímá jako univerzální nástroj trestu a necítí, že by něco takového měli dělat dobrovolně ve svém volném čase. Přitom se nemusí jednat jen o hodiny tělesné výchovy či skautský kroužek. Něco podobného můžeme dodnes vidět třeba i v armádě či u policie.  V těchto kruzích se kliky také často využívají jako bezhlavé zvyšování fyzické kondice. Tělocvikář nebo vedoucí sportovního útvaru zavelí, že jsou všichni přítomni příliš slabí, a tak musí na zem a bezhlavě solit klik za klikem. Bohužel se ale ve většině případech nedostává efektivního zvýšení síly či vytrvalosti, ale akorát se zde budují další a další nechutě spojené s prováděním tohoto jinak krásného cviku.

Kliky jsou snad tím nejznámějším posilovacím cvikem vůbec. FOTO - zdroj: @mara_raw

Jak nad tímto systémem vyzrát?

Když pomineme zmíněné hanebné zneužívání, můžeme s klidným svědomím prohlásit, že klik je opravdu tím nejzákladnějším cvikem, který by neměl činit problém žádnému zdravému člověku. Krásné na něm je především to, že k jeho provedení člověk v podstatě nic nepotřebuje, ale zároveň během něho při správné technice posiluje v podstatě celé tělo. Který jiný cvik ti může tuto kombinaci nabídnout?

Pokud se stále pohybuješ v některé skupině, kde jsou takto kliky zneužívány, začni na nich sám pracovat a když tě s nimi bude někdo mučit, tak si budeš jen pískat. Jak se to říká? Lehko na cvičišti těžko na bojišťi. Nebo tak něco.

Ke klikování ale nepřistupuj jako k nějakému mučení nebo povinnosti. Najdi si v něm takový systém, který tě bude samotného bavit. Nepočítej opakování. Cvič dokud zvládneš kontrolovat správnou techniku a pak jako vítěz v klidu přestaň. Nevytvářej si z tohoto krásného cviku nepřítele, ale udělej si z něj svého koně, který ti pomůže ve zdolávání tvých překážek. 

Kliky můžeš samozřejmě odcvičit třeba na stálkách. FOTO - zdroj: @dominik_vass

Pokud jsi z podobných kruhů už venku a rohodně nemáš v plánu o ně nijak zavadit, o dost se ochuzuješ. Tento praktický cvik může tvé tělo okořenit o pevný hrudník, kamenné ruce, silný střed těla a ještě přispěje tvému zdraví. Proto zkus na chvíli odbourat tu získanou nechuť a zkus pojmout kliky jako něco nového a potencionálně zábavného. Nenastavuj si žádné série, minuty pauz ani opakování. Zkus se třeba jen soustředit na techniku a odpočívej tak dlouho, dokud se neucítíš připraven na dalších pár opakování. Přece nemusíš v každém setu odcvičit stejná čísla. Vůbec se neboj toho, když budou postupně tvé orientační počty ubývat. Přece si to chceš udělat zábavné a efektivní, tak se nestrachuj o nějaká čísla a prostě jen cvič.

Pokud si chceš ke klikům vybudovat nějaký lepší vztah, zkus třeba více zápasit s časem než čísly. Začni třeba na 50 opakováních striktní technikou s plným rozsahem pohybu a soupeř sám se sebou v časové výzvě. Klikuj dokud to půjde, výdýchej se dokud nepopadneš opět dech a pokračuj dál. Až dáš cílovou sumu stopni čas a příště se ho snaž překonat. Zkrátka se snaž udělat si kliky zajímavější, než jaké jsi je poznal a nenáviděl.

Případně také zkoušej jiné varianty klasických kliků, o kterých se můžeš dočíst třeba v našem článku DESÍTKA NETRADIČNÍCH KLIKŮ. ZNÁŠ JE VŠECHNY?. Hodit se ti k nim mohou třeba stálky či gymnastické kruhy, které udělají tento cvik lehčím nebo těžším, ale především zábavnějším.

Hledej tedy na všem jen to dobré a i když máš na něco negativní názor či zkušenost, dej tomu ještě jednu šanci. Ať se daří!

Honza

Street workoutu se věnuje od roku 2013. Studuje fyzioterapii a pracuje jako trenér. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

Další články, které by tě mohly zajímat