Homepage Motivace Jak zjistit co nás motivuje? Dej stopku svým sabotérům!

Jak zjistit co nás motivuje? Dej stopku svým sabotérům!

Autor: Monika

21

06.05.2021

Již několik měsíců nikdy nekončícího lockdownu nám pěkně zamíchalo kartami, a i ti nejlepší sportovci postupně ztrácí motivaci ke cvičení. Není se čemu divit, pokud chceš opět nalézt ztracenou motivaci, je důležité uvědomit si, co je to, co tě doopravdy žene kupředu. Dnešní článek bude trochu více k zamyšlení, někteří z vás se v něm možná najdou a budou mlčky souhlasně přikyvovat. Každopádně dnes nahlédneme pod povrch a budeme se soustředit na naši vnitřní motivaci. 




Jak zjistit co mě motivuje? 

 

Přijít na to, co nás opravdu motivuje nebude zpočátku snadné. Důležité je zapojit do hry svoje pozorovací schopnosti. Co bylo to ono, co tě posledně donutilo vstát z gauče? Oblíbená písnička, motivační video, zpráva od holky, na kterou chceš udělat dojem? Až příště půjdeš cvičit, vzpomeň si na to, proč si nedal přednost sledování seriálů. Pozoruj nejen to, co tě přimělo jít cvičit, ale především to, jak ses přitom cítil, těšil ses, cítil ses dobře, měl si najednou více energie? Zkrátka vnímej svoje tělo i mysl a někde si udělej drobnou poznámku, možná se ti bude příště hodit.

 


Opravdu to chceš? 

 

Možná to bude znít hloupě, ale opravdu chceš jít cvičit? Chceš jít cvičit, protože tě to baví, těšíš se na svého sparinga, chceš zhubnout apod., nebo chceš jít cvičit, protože to od tebe někdo očekává? Chceš jít cvičit, proto abys měl klid od hloupých řečí nebo se zalíbil někomu, kdo to po tobě chce? Pokud to opravdu nebudeš chtíti ty sám, nebude to fungovat. Většinu našich snů, cílů nikdy nedotáhneme do konce, protože je v hloubi duše opravdu nechceme, nemáme dostatečně silný motiv. Hned po tom, co ti dojde, že to fakt chceš ty sám, zeptej se sám sebe proč to chceš. Klidně si to zase někde napiš, takový brainstorming. Např. proč se chci naučit planche (je to cool, výsledek dřiny, moc lidí to neumí…). Ze seznamu si pak vyber tři pro tebe nejdůležitější věci, které ti budou připomínat, proč jít cvičit, když se ti zrovna nebude chtít. 

 


Musíš to chtít především ty sám.



Co vše jsem schopen/na pro své sny udělat? 

 

Už víš čeho chceš dosáhnout a proč to chceš? Super! Jsi schopen pro své sny obětovat čas a energii? Nebude to zadarmo, připrav se na to, že přijdou překážky, můžeš se zranit, onemocnět, nepůjde vše podle plánu. Je třeba uvažovat trošku reálně. Kolik minut nebo hodin denně máš možnost věnovat svému snu? Např. si řekneš, že se chceš naučit stojku a budeš se tréninku stojky věnovat 40 minut denně. Věř, že po 20ti minutách nekonečných pádů tě to přestane bavit a po dalších 20 ti minutách si pěkně zničíš ramena. Další den už se ti do nich chtít nebude. Co to změnit na 20 minut denně? 


 

Stanov si krátkodobé a reálné cíle

 

Jak dosáhnout toho, co chceš? Přesto, že mozek věří tomu, na co myslíš a co říkáš nejčastěji, nestačí jen snít. Stanov si cíle, kterou jsou reálné splnit v horizontu týdne nebo měsíce a hlavně cíle, které jsou reálné. Ačkoliv máš nějaký větší sen (např. naučit se back lever), je lepší si ho naporcovat do menších cílů. Např. chci umět 20x vytáhnout skin the cat nebo chci vydržet 10 sekund ve straddle back levru s opřením o žebřiny. Uvidíš tak postupný progress, který tě bude motivovat. Vystav si svoje cíle na místo, kde na ně vidíš. A teď k té reálnosti. Slíbil sis, že budeš každé ráno před prací 30 minut běhat? Představ si sám sebe, jak každé ráno vstáváš v 5 hodin ráno a s rozlepenýma očima vyrážíš ven, ať ž je teplo nebo zima, prší nebo fouká vítr. 


Krok za krokem vstríč svým snům.

 


Rozluč se se svými sabotéry

 

Důležité je uvědomit si své silné a slabé stránky, co tě brzdí, co tě demotivuje. Nemáš chuť cvičit, když venku prší nebo když si měl těžký den v práci? Stalo se ti někdy, že si ve své hlavě slyšel hlásek, který ti našeptával: vykašli se na to, stejně na to nemáš, nezvládneš to, to není pro tebe, nemá cenu to ani zkusit…? Pravděpodobně se jedná o tzv. sabotéry. Sabotéři sabotují veškeré tvé nápady a snahu, zpochybňuje tvoje odhodlání a schopnosti. Co když to nezvládnu, ano, ale…Zkus je na chvíli ignorovat, dát jim jasnou stopku a prostě do toho jít. Sabotéři se objevují ve chvíli, kdy máme strach, pochybujeme o sobě, často se nám vybaví negativní zkušenosti z minulosti apod. Zkus na chvíli přijímat věci bez hodnocení, vynechat na začátku myšlenky typu, co když…a prostě to zkusit. 

 


Otázky, které by sis měl/a položit

 

Čeho chci dosáhnout?

Proč toho chci dosáhnout?

Které kroky mi pomůžou toho dosáhnout?

Jaký krok můžu udělat dnes, hned, zítra?

Přispívám k tomu, co chci dosáhnout tím, co právě teď dělám?

Co udělám, když se mi nebude dařit?

Co má na moji motivaci špatný vliv?

Z čeho mám strach?

Jsem ochotný se vydat za hranici komfortní zóny? 

Jaké překážky mě čekají?

Co nejhoršího se stane, pokud to nezvládnu?

Co udělám, když se mi nebude chtít?

 

Na závěr ještě jedna důležitá věta, nemít chuť občas cvičit je naprosto normální, stejně tak, jako je normální nemít euforii po každém tréninku a mít chuť se vším praštit. Někdy se vyplatí to překonat, jindy je na čase dát si pauzu. Jak to poznat? Vnímej sám sebe a svoje vlastní tělo. Pokud by tě zajímali další témata ohledně motivace, mrkni na náš web, kde najdeš články jako „Jak neztratit motivaci ke cvičení během pandemie?“, „Soutěží versus motivace, jak spolu souvisí?“ nebo „Krátkodobé versus dlouhodobé cíle“. 

Monika

Monika se street workoutu věnuje 7 let, v posledních 4 letech se aktivně věnuje weighted workoutu. Je členkou Raw workout týmu. Účastní se workoutových exhibic a vystoupení po celé ČR. Na kontě má několik zlatých medailí vybojovaných jak v ČR, tak v zahraničí. V roce 2015 uspořádala projekt s tématikou zdravého životního stylu pro žáky 2. stupně ZŠ.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat