Homepage Tréninky Dneska změna, aby trénink bavil. Chvíli zapomeňte na dřinu

Dneska změna, aby trénink bavil. Chvíli zapomeňte na dřinu

Autor: streetworkout.cz

28

11.11.2016

Dnešní článek bude trochu odlehčený, jak jsem minulý týden avizovala. Už jsme prošli všechny partie, na které byl trénink zaměřený, dneska bych se ráda věnovala i doplňkovým aktivitám. Trénink nemůže být pořád jen dřina,“ píše v sedmém díle o trénování Veronika Szaábová. Trenérka, která si vzala pod drobnohled svoji mámu.

Je potřeba mít z pohybu především radost, abychom se ke sportu rádi vraceli. Je to potřeba především u začátečníků a dost často právě u žen. Vrcholoví a zapálení sportovci mají tuto hranici posunutou jinam a dost často je na tréninku baví právě ta dřina. My už ale nemáme za cíl trhat rekordy, s Monikou nám jde o to, aby její tělo správně fungovalo, aby ji pohyb těšil. Takže mimo kardia reprezentovaného lehkým během nebo bruslemi jsme občas zkoušely v rámci tréninku i jednoduché toče, nácvik stoje na rukou a na hlavě.

Novinka pro rok 2017 se už chystá. První ochutnávku ale máme

Bruslení a běh nejsou náplní tohoto článku, ale pro ty, co by třeba chtěli vyzkoušet stojku a nemají s tím žádné předchozí zkušenosti, jsem vybrala pár základních průprav, pomocí nichž se dá trénovat. Není to nic složitého a s trochou tréninku se stojku může naučit každý.  Předpokladem pro zvládnutí tohoto prvku je pevný střed těla, silný pletenec ramenní a neméně důležitá je právě souhra těchto komponent. Proto při tréninku vycházíme z různých variant vzporů nebo podporů.

Po zvládnutí klasického planku (podpor na předloktích) je dobrou průpravou zvedání zpevněných natažených dolních končetin a trupu nad podložku druhou osobou, čímž zvětšujeme úhel mezi pažemi a trupem. Přesouváme tak těžiště a pletence ramenní se tak musí vyrovnat se zvýšenou zátěží. (viz hlavní obrázek)

Jde to i bez parťáka, ale použijte zrcadlo

Stejného principu využíváme v podobném cviku, kdy je však výchozí polohou vzpor ležmo.(viz druhý obrázek v galerii, stačí kliknout na pravou šipku na fotce)

Pokud nemáte k dispozici sparing partnera, lze využít opory o zeď v různých variantách. Např. chůzi po stěně až téměř do stojky břichem ke zdi či výdrže v různých polohách nohou. Rozhodně je ale dobré mít k dispozici alespoň nějaký feedback, pokud tedy zrovna není po ruce parťák využít zrcadlo nebo se ve cviku natočit. Většina lidí totiž v této ztížené poloze nezvládne zpevnit střed těla natolik, aby zůstala zachována fyziologická bederní lordóza, ta se automaticky prohlubuje v hyperlordózu, čímž se správná funkce hlubokého stabilizačního systému dále eliminuje a jsme v takovém začarovaném kruhu, kdy místo svalů pozici drží vazy a obratle „zaklesnuté“ do sebe a dochází k jejich přetěžování. Tím nechci nikoho od cvičení odradit, jen jsem chtěla poukázat na to, že je důležité být k sobě při tréninku i kritický obzvláště u tohoto cviku nebo si nechat poradit a zkontrolovat se od někoho relevantního, kdo už s tímto cvikem má větší zkušenosti. (viz třetí obrázek v galerii)

Další stupeň je pak výdrž ve stojce břichem ke zdi (dá se trénovat i varianta zády ke zdi, ale tu příliš nedoporučuji, protože velmi svádí k prohýbání se v bederní oblasti). Dále pak můžete přejít již k tréninku bez opory pouze s dopomocí sparinga, který vás bude jistit a zároveň se bude snažit nastavit vaše tělo do ideální polohy pro správné provedení prvku. (viz čtvrtý obrázek v galerii).

A příští týden už půjde do tuhého, čeká nás totiž závěrečné testování. Udělá Monika shyb? 

Předchozí články na téma Veronika s Monikou najdete zde.

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat