Homepage Články Tejpování: Jak, kdy, kde, proč?

Tejpování: Jak, kdy, kde, proč?

Autor: Honza

11

28.07.2022

Ať už přímo na street workoutových soutěžích nebo při trénincích na hrazdách workoutového hřiště či posilovny nejspíš většina z nás již přišla do kontaktu s atlety polepenými barevnými páskami. K čemu přesně slouží, a jak by se měly správně používat?

Kineziologické tejpy je označení pro elastické pásky, které slouží pro nalepení na kůži s cílem pozitivně ovlivnit lidské tělo. Cílem může být uvolnění, či naopak zaktivování svalů, korekce správného postavení a nebo například i zlepšení prokrvení či toku mízy. 

Ačkoliv tejpování není ve své podstatě nic až tak složitého, tak se v praxi můžeme častěji setkat s nesprávným využitím, než s tím správným. Tím, že tejpovací pásky nejsou žádné nedostupné zboží, ale pořídit si ho můžeme v lékárnách i supermarketech, tak to může působit, jako zázračný produkt, s kterým může pracovat téměř kdokoliv. Bohužel však tejpy nejsou zázrak napuštěný léčivou látkou, který si kdokoliv nalepí přesně tam, kde ho to bolí a najednou dojde k uzdravení. I když se ve své podstatě nejedná o nic příliš náročného, tak je potřeba znát základní principy tejpování, aby vůbec měla práce s lepením pásek nějaký smysl. 

Efekt kineziologického tejpu může spočívat buď v ovlivňování funkce svalových vláken skrze lepení v jejich průběhu, v ovlivňování určitého postavení kloubů skrze fixování v jeho okolí a nebo i v ovlivňování toku lymfy skrze lepení v jejím průběhu. Co je tedy potřeba pro správné tejpování znát? Jednak to bude především cíl, kterého chceme dosáhnout, dále postup, který k tomu bude nejvhodnější a potom je zásadní především znalost anatomie lidského těla, na základě které vše vyhodnotíme a provedeme. Poslední bod je na tom všem tím nejsložitějším, a proto ten, kdo se tolik nevyzná v začátcích, úponech, funkcích a inervacích (které nervy sval ovládají) svalů bude mít mírně problém celý postup provést. Jelikož se však na internetu můžeme dobádat k popisu jednotlivých svalů a i jednotlivých návodů, jak určité problémy tejpovat, tak může tejpování zvládnout i člověk bez zdravotního vzdělání či specializovaných kurzů. Jak tedy na to?

Facilitace a inhibice

Z našeho minulého článku Facilitace vs inhibice: Jak svaly povzbudit a jak zklidnit již víme, co tato slova znamenají. V rámci tejpování ve sportu se jedná o nejpoužívanější principy, kterých chceme využít. Ve chvíli, kdy je sval přetížený a potřebujeme ho zklidnit, tak tejpovací pásku nalepíme od úponu svalu k jeho začátku a to s minimálním napětím pásky. Procenta napětí se napříč různými autory mírně liší, ale převládá většinou hodnota napětí od 0 do 25 %. Pokud však potřebujeme sval naopak v jeho funkci podpořit, tak volíme techniku lepení od začátku k úponu s napětím, které se opět může lišit, ale obecně to může být od 15 do 35 %. Zásadní je zde lepení tejpů přímo nad úrovní daného svalu a to ideálně v celé jeho délce při maximálním protažení daného svalu. Začátek a konec pásky, který se označuje jako kotva a měl by mít od 2,5 do 5 cm lepíme vždy bez napětí.

Korekce

Pomocí tejpů můžeme i korigovat postavení jednotlivých segmentů lidského těla. Nejčastěji využíváme tzv. mechanickou techniku, která pracuje s napětím 50 - 75 %. Pro správné lepení není ani tak důležitá znalost samotných svalů, jako spíše pohybů a postavení kloubů.

Ovlivnění otoků či modřin

Pomocí kineziologických tejpů se můžeme zbavit i modřin či otoků. Slouží nám k tomu technika tzv. lymfatického tejpu, při které dva tejpy rozstřihneme na 4 pruhy, které nalepíme směrem od těla s jednou kotvou na začátku a to to tak, aby se jednotlivé části mezi sebou pravidelně proplétaly. Tento druh tejpování lepíme bez napětí. 

Mimo uvedené zásady jednotlivých technik platí i určitá doporučení, která pomáhají v tom, aby tejpy na těle vydržely déle a především odolaly vnějším vlivům. Konce tejpů se doporučuje zaoblovat, aby nedošlo k jejich odlepení. Tejpované místo by se mělo před aplikací pásek ideálně oholit, odmastit a dezinfikovat, aby mohlo lepidlo správně působit. Po aplikaci tejpů je vhodné se alespoň chvíli vyvarovat styku s vodou, aby mělo lepidlo opět prostor správně působit. 

Pokud zvolíme kvalitní tejpy, kdy mimo materiál o kvalitě rozhoduje také použité lepidlo, a budeme správně postupovat dle uvedených kroků, tak by měly na těle pásky vydržet přilepené i 5 - 7 dní, což je i doba, po kterou se obecně doporučuje tejpy nosit. V podstatě všechny kineziologické tejpy by měly být voděodolné a na trhu jsou k dispozici i varianty určené pro plavce, které by měly odolat i intenzivnějšímu namáhaní ve vodě. Pokud tejpujeme více namáhané části lidského těla, které se třeba i více potí (dlaně, plosky nohou,...) může být vhodné využití nejprve i tejpovací lepidlo, které zvýší přilnavost ke kůži.

Tejpy mohou být skvělou podporou při zranění nebo přetížení v případě, že chceme zefektivnit léčbu či potřebujeme podat pořádné fyzické výkony. Není však dobré to s nimi přehánět. Jednou za čas elastické pásky využít určitě nikomu neuškodí, ale pokud s nimi budeme trávit více času než bez nich, tak si koledujeme akorát o to, že bez nich nedáme už ani ránu a s nimi už to také nebude žádná hitparáda. Může být tedy vhodnější při dlouhotrvajících problémech s pohybovým aparátem vyhledat odbornou pomoc a pokusit se odhalit a vyřešit příčinu, než jenom pomocí tejpů hladit vzniklé následky. Když už však tejpovat, tak alespoň správně, dle návodů výše!

Honza

Street workoutu se věnuje od roku 2013. Studuje fyzioterapii a pracuje jako trenér. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

Další články, které by tě mohly zajímat