Homepage Vybavení Jaké jsou výhody cvičení se zátěžovou vestou?

Jaké jsou výhody cvičení se zátěžovou vestou?

Autor: Honza

84

31.10.2020

Ne každý si při cvičení vystačí jen s vlastní váhou. Někdo si pořídí zátěžový opasek a věší si na něj kilogramy železa, jiný si vystačí se ztěžováním pomocí odporových gum a jiný sáhne po zátěžové vestě. Každý způsob může budovat jiné aspekty, kterými může být například síla, vytrvalost nebo třeba výbušnost. Co konkrétně ti může nabídnout zátěžová vesta a komu se vlastně vyplatí do ní investovat?

 Co to vlastně je?

Jedná se o workoutové vybavení, které je užitečné zejména svou hmotností. Samotná vesta bývá vyrobena z odolné a příjemné tkaniny a její hmotnost nejčastěji tvoří menší odnímatelné sáčky plněné pískem, olovněnými kuličkami nebo jinými materiály, nebo je vesta vybavena těžkými pláty. Váha naložené vesty se může pohybovat od půl kilogramu až po třeba 60 kilogramů. Nespornou výhodou většiny kvalitních vest je možnost změny její hmotnosti pomocí zmiňovaných sáčků nebo plátů. Díky tomu se vesta stává variabilní pomůckou, která se může přizpůsobit potřebě konrétních počtů opakování.

Zátěžová vesta je skvělou pomůckou, která může tvé domácí tréninky posunout na další úroveň.

Vesta vs. pásekPokud někdo touží po posunu od vlastní váhy a chce si na sebe hodit nějaké to kilo navíc, může být zátěžová vesta skvělou volbou. Stačí na ní naložit požadovanou hmotnost závaží, upevnit suchý zip nebo zapnout klipsy popruhů a může se jít na věc. Pokud má někdo doma k dispozici pár kotoučů a zátěžový opasek, stači páskem obkroužit pas, provléknout řětěz závažím a už jen připnout karabinu a výsledek bude takřka stejný. Proč takřka? No protože ti pásek může sice nabídnout jednodušší změnu závaží, ale vesta ti dovolí provádět větší škálu cviků. Shyby na hrazdě nebo dipy na bradlech budou téměř jedno a to samé, ale kliky nebo dřepy budou přeci jen trochu pohodlnější a snadněji realizovatelné s vestou. Obojí je samozřejmě možné odcvičit i se zátěžovým opaskem, ale potřebovat budeš při nejmenším pár židlí nebo plyometrické bedny.

Pokud nebudeš při cvičení těchto cviků za každou cenu trvat na využití opasku, postačí tvoje šikovnost a zapojení dalších svalových partií. U kliků bude stačit si pečlivě hodit kotouč na vrchní část zad a u dřepů ti postačí držet kettlebell nebo kotouč v rukou. 

Obojí ale asi nemusí být pro každého až tak pohodlné, a proto může být z hlediska komfortu vhodnější variantou právě zátěžová vesta, která sice nemusí mít takovou škálu možné zátěže, ale bude s ní rozhodně lepší manipulace. Vestu na sebe prostě člověk jen hodí a je najednou o těch několik kilogramů kompletně těžší (samozřejmě s těžištěm na hrudníku) a nemusí se starat o to, co mu kde visí, a kam ho co táhne.

Pokud má samozřejmě někdo zájem posouvat se jen v maximimální váze na jedno opakování, je pro něj určitě lepší sáhnout po zátěžovém opasku, na který může zavěsit takřka jakoukoliv váhu. Jelikož je ale silový weighted trénink otázkou spíše posiloven, ve kterých je k dispozici dostatek závaží, nemůže si ho v aktuální situaci dovolit tak úplně každý. Pokud nemáš doma svou vlastní posilovnu plnou kotoučů nebo kettlebellů, musí jít nyní tento trénink stranou. 

Hlavní výhodou vesty je fakt, že může zvýšit tvou hmotnost po celou dobu tvého tréninku.

V čem je vesta ještě výhodná?

Zátěžová vesta rozhodně nabízí využití pro širokou škálu cviků. Samozřejmě není bezchybná a využitelná pro každý cvik. Pokud si budeš chtít ztížit zvedání nohou ve visu, tak ti v tom nějaká vesta na hrudníku moc nepomůže. Pokud si ale budeš chtít odjet svůj kruhový trénink složený například ze shybů, kliků, dřepů a prkna, bude ti vesta skvělým parťákem. Nemusíš se o nic starat a jednoduše budeš po celý set o dané kilogramy těžší. Zařazení vesty do takového tréninku může být skvělým impulzem pro nastartování dalšího progresu. Opakování sice mohou jít rapidně dolů, ale o to výš může vyletět tvé vynaložené úsilí a zapojení svalů. 

Chceš nabrat větší množství svalové hmoty? Tak odcvič svůj klasický objemový trénink s vestou a uvidíš, jak donutí tvoje nová váha tvé svaly k lepšímu růstu. Chceš spálit podkožní tuk? Tak vestu zařaď do svého HIIT tréninku, tabaty nebo třeba kardia. Správně zvolená hmotnost vesty při běhu ti může ukázat, že toho zvládneš vydřít a vypotit mnohem více.  

Vesta může mít využití také při plyometrických cvicích, nebo i stojkách. Ve většině případech totiž na tvém hrudníku krásně drží, a tak se nemusíš bát ji na sebe hodit i při těchto aktivitách. Dát si pár kvalitních dřepů s výskokem s vestou ti oproti těm bez ní může ušetřit nějaký ten čas pro jiné cviky a balancování ve stojce s několika kily navíc může tvé stojky šperkovat na další úroveň.

Výhodou vesty je také to, že jsi těžší po celou dobu jejího nošení. I odpočívání mezi sériemi ti s ní bude připadat náročnější a dýchání také nebude žádná sranda. O to krásnější bude ten pocit až ji zahodíš, a budeš se cítit, jakobys lítal/a a vše se najednou bude zdát jednoduché. To může být u cvičení s vlastní váhou poměrně dost přínosné a může ti to pomoct posunout se v mnoha směrech.

Zátěžová vesta nabízí mnoho možností využití a je skvělým pomocníkem pro aktuální domací tréninky, případně není až tak náročné ji dostat na workoutové hřiště. Jen počítej s tím, že po jejím sundání sice budeš lítat, ale tvé tělo bude díky jejímu nošení čelit daleko větší zátěži, a proto s ní rozhodně nebudeš moct cvičit stejná čísla a úplně všechny cviky jako bez ní. Tomu uzpůsob i svůj odpočinek a připrav se na to, že se po tréninku s přidanou zátěži nemusíš cítit, tak krásně, jako po tvém klasickém tréninku. Bude to ale jízda!

Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat