Homepage Tréninky Top 5 cviků s vlastní váhou pro silné tricepsy

Top 5 cviků s vlastní váhou pro silné tricepsy

Autor: Honza

10

26.04.2021

Každý by rád velké pracky, a tak většinu svého úsilí investuje do cvičení bicepsů. Málokdo si však uvědomuje, že mohutných paží lze docílit především díky tricepsům, které první zmiňované svaly svými rozměry hravě strčí do kapsy. A jak ty tricepsy můžeš kvalitně odcvičit? Zkus těchto 5 cviků!

1. Úzké kliky

Začneme u kliků. Ty klasické zná snad každý. Nejčastěji se uvádí, že by se při nich měly lokty pokrčovat v úhlu 45° od těla. Pokud chceš klasickými kliky více zacílit na své tricepsy, snaž se, aby se tvé lokty při klikování od těla nevzdalovaly ani do tohoto úhlu, ale byly tvým bokům, co nejblíže. Díky tomu začnou větší část práce odvádět právě tyto mohutné svaly tvých paží. Pokud si chceš dráhu pohybu pro tuto variantu kliků ještě více prodloužit, můžeš kliky odcvičit na nižších stálkách a ještě si k tomu podložit své nohy, třeba obyčejnými knihami nebo stoličkou.

2. Dipy

Vyšší dívčí kliků jsou samozřejmě dipy nebo-li kliky na bradlech, při kterých ale více pracuje hrudník. Jak docílit toho, aby se práce účastnily spíše tricepsy? Vyzkoušej to samé, co u kliků. Tlač své lokty, co nejblíže tvému tělu a nedovol jim, aby se od něj vzdalovaly. Pokud se u toho ještě budeš snažit držet vršek tvého těla v rovině a nebudeš ho tolik předklánět, užijí si tvoje tricepsy ten pravý zápal, který jim tak dlouho chyběl.

3. Lavičkové kliky

Jednoduchý a přesto efektivní cvik, který ke svému provedění využije právě tricepsy. Co k němu budeš potřebovat? Překvapivě třeba tu lavičku, případně vyšší stálky. K preferovanému náčiní se postavíš zády, opřeš o něj své propnuté horní končetiny a nohy volně položíš před sebe. Pak stačí pokrčovat své lokty, kam až ti to zadek dovolí a následně s nimi své tělo vytlačit opět vzhůru. I zde platí, že pro maximální zacílení tricepsů je nejvhodnější udržovat lokty při těle.

4. Překřížené kliky

Vcelku zábavná varianta kliků, ke které potřebuješ jen zem a svou vlastní váhu. Srovnej se do pozice kliku, ale své dlaně nesměřuj prsty směrem k hlavě, ale vytoč je směrem do stran tak, aby se dlaně křižily. Při klikování by měly tvé lokty směřovat kolmo k tělu. Pro zamezení asymetrie je vhodné pozice dlaní pravidelně střídat. Tedy jednou je levá ruka nad pravou a po druhé pravá nad levou.

5. Tricepsové tlaky

Velice nedoceněný, ale velmi efektivní izolovaný cvik, který tvým tricepsům ukáže, jaké to je, když jsou na celou práci sami. Tento cvik můžeš odcvičit jak na žebřinách, tak na lavičce či vyšších stálkách. Stačí rukama uchopit jedno z uvedených náčiní a narovnat se do pozice takového skoro kliku s rukama pokračujícíma v ose páteře. Následně cvik spočívá pouze v provádění pokrčování a propínání tvých loktů, opět se soustředěním na to, aby se tvé lokty nerozjížděly, ale snažily se být k sobě co nejblíže. Pokud si chceš tento cvik více ztížit, vyzkoušej úchop rukou, při kterém se budou dotýkat. Případně můžeš vyzkoušet tento cvik na gymnastických kruzích, které svou nestabilitou donutí pracovat i ty části tricepsů, o kterých jsi ani nevěděl.

Cviky na tricepsy máme za sebou. Na jakou partii bychom se měli zaměřit příště? Dej nám to vědět do komentářů na náš facebook, či instagram, kde každý nový článek pravidelně sdílíme.Honza

Street workoutu se věnuje od roku 2013. Studuje fyzioterapii a pracuje jako trenér. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

Další články, které by tě mohly zajímat