Homepage Tréninky Jak na human flag?

Jak na human flag?

Autor: Honza

23

21.10.2021

Lidská vlajka je jedním z charakteristických prvků street workoutu, který umí popsat i laická veřejnost. Předvést tento cvik už zas tak jednoduché není, ale rozhodně se nejedná o cvik, ke kterému by se člověk musel propracovávat X měsíců. Se správnou technikou a vhodně zvolenou strategií progresu se může jednat o jeden z prvních statických prvků, ke kterému se zvládnou probojovat i mírně pokročilí workouteři. V čem tedy tkví tajemství tohoto vzhledného cviku?

Začínáme

Předtím, než do human flagu skočíš po hlavě by to chtělo mít vybudovaný nějaký ten solidní základ. Optimální by mělo být zvládnutí alespoň takových 15-ti striktních shybů na hrazdě a třeba i 30-ti vteřinová výdrž v L-situ. Prvním krokem, který je potom potřeba trénovat je výdrž v horní pozici vlajky. Zapomeň tedy na nějaké vyskakování ze země a čekání na to, jestli se tentokrát už náhodou udržíš v horizontální pozici. Raději nejprve pevně uchop špricle žebřin, ideálně ve výšši tvých očí a v úrovni kolen a odrazem od země se dostaň do svislé pozice.


Dokud se v této pozici budeš klepat, nezvládneš mít propnuté ruce a zpevněné tělo, tak se raději následující tréninky o nic náročnějšího nepokoušej. Je potřeba nejprve získat jistotu v této pozici a až pak se pouštět do jednotlivých úrovní statického držení vlajky.

Tajemství human flagu

Aby ti nedělalo problém se probojovat jednotlivými statickými pozicemi, je potřeba pochopit, jak své tělo správně do pozice vlajky nastavit. Stejně jako jsme v našem tutorialu na backlever psali, že ti do začátku pomůže uchopit hrazdu na úzko, předstadit ramena a tlačit lokty k sobě, tak při lidské vlajce ti zase pro změnu pomůže vytočit svou pánev směrem vzhůru. Pro lepší pochopení této problematiky se můžeš podívat na rozdíl mezi následujícími dvěma fotografiemi. Vlevo je vidět perfektní přetočení pánve a potažmo i hrudníku, které ti pomůže dostatečně zpevnit zádové, břišní, ale i hýžďové svaly a vpravo je vidět srovnaný trup, který činí tuto vlajku maximálně stritktní. Bohužel je toto perfektní provedení pro začátečníky samozřejmě dosti náročné, a proto si můžeš celou cestu k této formě ulehčit právě vytáčením pánve, které budeš postupně zmenšovat, až se dostaneš do své požadované formy. 

Ačkoliv porovnání mezi těmito dvěmi provedeními vyobrazujeme ve full variantě human flagu, je potřeba mít na paměti, že bys měl tuto technickou pomůcku využívat u všech dílčích pozic, které si ještě dále představíme. 

Advanced tuck human flag

Jakmile ti nebude nultá pozice human flagu dělat žádný problém a dostatečně si osvojíš práci pánve, můžeš se již vrhnout do pozice, která je na pohled trochu více příbuzná samotné vlajce. Do této pozice, stejně jako do těch dalších, je nejjednodušší se spustit ze svislé pozice, kterou budeš mít už dostatečně osvojenou. Už od začátku měj nohy pokrčené kolmo k trupu a nikam nespěchej. Ze začátku bude těžké vůbec odhadnout, jestli je tvé tělo v rovině, takže se neboj nechat si poradit nebo se i během provádění tohoto cviku pro lepší orientaci natoč na telefon.

Straddle human flag

Oproti předchozí variantě se bude jednat o mírný skok, ale rozhodně se s ním bude dát poprat. Opět začni v horní pozici a akorát při spouštění dolů roztáhni propnuté nohy. 

Full human flag

No a máme tu už poslední krok. Pokud jsi se dostatečně vyřádil na předchozích variantách, přišel čas zkoušet tu nejtěžší. Nejspíš se ti nepovede vše podle představ na první pokus, ale pokud to nevzdáš a investuješ do tohoto provedení dostatek úsilí, určitě se ti tvá cesta vyplatí. Neplýtvej svými pokusy a snaž se do každého jednoho provedení vložit maximum odhodlání. 

Nehledej ve vlajce žádné složitosti. Jako většina statických cviků, tak i vlajka bude vyžadovat tvou trpělivost. Proto se nehoň od jednoho kroku k dalšímu, ale dej si vždy záležet, aby sis byl v každé pozici jistý svou technikou, a aby tvé výdrže trvaly minimálně 5 - 10 sekund. Nepřeháněj to tolik se sériemi a dej si záležet s pauzami. Raději se snaž jít do každého pokusu odpočatý a odhodlaný předvést krásný výkon, který tě na tvé cestě posune zase o kus dál.

Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat