Homepage Tréninky 10 pravidel pro budování síly a hmoty

10 pravidel pro budování síly a hmoty

Autor: streetworkout.cz

36

23.07.2020

Pokud by bylo vše jednoduché, chodí kolem nás samá vymakaná a vysekaná těla. Jenže tak snadné to není. Trénink není sice let na Mars, nevyžaduje po tobě myšlenkový trust s IQ 160, ale má svá pravidla, bez kterých se úspěchu stěží dočkáš. A ty ho chceš, ne? Když budeš vědět co, kdy a jak, máš šanci. Tady ti přinášíme 10 základních pravidel pro budování síly a hmoty.

1 - NIC NEJDE HNED 

S činkami, bez činek. Pokud cvičíš, mysli na to, že jde o proces, nic se nestane hned. Měj trpělivost a zbytečně neztrácej naději na úspěch. K získání svalů musíš nejdříve vybudovat sílu, abys zvládl pokročilejší tréninky. Nezapomínej především na správná provedení cviků!

2 - ZÁKLAD JE ZÁKLAD 

Nerozumíš? Tvůj trénink by měl stát na základních cvicích. Pokud ty zvládneš, máš na čem stavět  - v našem případě dřepy, shyby, kliky, dipy, plank. Až potom by měly přijít na řadu těžší cviky jako jsou třeba kliky ve stojce, front lever, planche, mosty atd. Pokud zvládneš základ, máš na čem stavět a můžeš se k těm těžším variantam snáze dopracovat.

Nepodceňuj základy. Dipy na bradlech nebo shyby na hrazdě by ti neměly dělat problém!

3 - DISCIPLÍNA 

Pokud se budeš věnovat tréninku jako chození za školu, neposuneš se. Musíš trénovat poctivě a s intenzitou, ale k tomu také chytře. Dvě hodiny tréninku na 100 % nedáš. Lepší méně a lépe, intenzivně. Používej hlavně hlavu.

4 - TRÉNINKOVÝ DENÍK 

Máš vše v hlavě? Věř, že nemáš. Pokud si budeš zapisovat tréninky, opakování a za tři měsíce se ohlédneš, uvidíš, jak se zlepšuješ. Poznáš, kde stagnuješ, v čem by ses měl zlepšit. Někdy se budeš divit, proto piš, je to pár minut.

Zkus si vést svůj vlastní tréninkový deník. Až se do něj po čase zpětně koukneš, zjistíš, že to co teď umíš, ti kdysi přišlo nemožné.

5 - PROTAHOVÁNÍ 

Zařazuješ do tréninku strečink? Pokud ne, ochuzuješ se o značnou část progresu, k tomu máš ještě nvíc větší šanci na zranění. Zkus si dát 3x týdně 10 minut, po měsíci uvidíš znatelný rozdíl.

6 - STRAVA 

Trénink 30 %, strava 70 %. Pokud si tohle uvědomíš, nebudeš zanedbávat i tuhle stránku, která jde ruku v ruce workoutu. V jídle jsou obsažené látky (bílkoviny, sacharidy, tuky, minerály, vláknina, vitamíny), které ti dávají energii a bez nich se svalů a síly nedočkáš.

7 - VODA

Přijde ti to nepodstatné? Tak věř, že je. Ztráta vody větší než 2 % tělesné hmotnosti snižuje sportovní výkon až o 20 %. Pokud tě čeká v tréninku 200 opakování, tak si spočítej, o kolik v tréninku můžeš přijít. Dva litry vody denně? Základ.

8 - REGENERACE 

Být stále v zápřahu nejde. Opravdu ne. Tělo není stroj, musí odpočívat, regenerovat, připravit se na další trénink. Pokud nedostane tuhle možnost, pro svalstvo to představuje katastrofu - horší výkon, větší možnost zranění, stagnace. Nezapomeň, že svaly rostou v klidu.

Nemůžeš jet pořád na maximum. Nezapomeň se pravidelně odreagovávat a odpočívat.

9 - MĚJ PLÁN 

Na začátku tvé výkony poletí nahoru, budou růst počty opakování, síla, objem, ale to se časem zpomalí. Někdy i výrazně. Rozumné jsou přírůstky síly asi 5 % za měsíc. Dělej všechno s perspektivou bližší a vzdálenější budoucnosti. Plánuj!

10 - NEVÍM, ZEPTÁM SE 

Než se motat v kruhu, ztrácet čas, zeptej se zkušenějších workuterů nebo třeba trenérů. Vždy je lepší mít informace, kdo ví, může porovnávat. Kdo neví, ochuzuje sám sebe! Ať to cvičí!

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

Další články, které by tě mohly zajímat