Homepage Články Která varianta míchání proteinů je výhodnější pro tělo i peněženku?

Která varianta míchání proteinů je výhodnější pro tělo i peněženku?

Autor: streetworkout.cz

28

09.12.2017

Proč? Každá otázka vyžaduje odpověď. Většina sportovců, nezáleží na výkonnosti, vyzkoušela proteinový nápoj. Existuje hodně druhů, příchutí a někdy se ve všem vyznat, je nedaleko od bolavé hlavy. Je lepší protein ve vodě, v mléce, jaké jsou rozdíly ve vstřebávání. A co znamenají zkratky WPH, WPI a WPC na etiketách? Nikdo není všeználek, tak jsme se poptali u odborníků, kteří vyrábí doplňky výživy. „Po dlouhém vývoji, testování a přípravách jsme přišli s novými a čistě přírodními produkty,“ říká Aleš Vítek z firmy a pokračuje na téma bílkoviny (proteiny).

" je možné rozmíchat buď ve vodě, nebo v mléce. Alespoň tak to tvrdí většina výrobců na obalech svých produktů. My jsme rozhodně zastánci první varianty, tedy míchat protein ve vodě. Nyní si objasníme, proč je tato varianta výhodnější pro vaše tělo i vaši peněženku. Ideální je tedy dvojitá výhra.

Nejčastěji užívanými proteiny je nebo kaseinový. Je to z toho důvodu, že bílkoviny v nich obsažené jsou pro naše tělo nejsnadněji využitelné. Výrobci proteinů se snaží tyto bílkoviny zbavit doprovodných látek, které znesnadňují jejich vstřebávání. Jedná se například o laktózu (mléčný cukr) a mléčné tuky. Rozmícháním proteinů v mléce se protein znehodnotí a zhorší se využitelnost bílkovin v něm obsažených. A to nechceme.

Rozdělení proteinů podle obsahu bílkovin

WPH – whey protein hydroizolát – velký obsah bílkovin 90 % a výše a chuť samostatného je nahořklá.

WPI – whey protein isolate – nejčastěji obsah bílkovin 80 až 90 %, chuťově samotný jako sušené mléko.

WPC – whey protein concentrate – nejběžněji 70 až 80 procent a  chuťově jemný.

Každá bílkovina, která je do našeho těla přijata potravou, je trávena prostřednictvím enzymů. Nejdůležitější enzym sloužící k trávení bílkovin je pepsin. Jeho prekurzorem (neaktivní formou) je pepsinogen. K převodu pepsinogenu na aktivní formu (pepsin) je nezbytné kyselé prostředí s nízkým ph – to zajišťuje kyselina chlorovodíková obsažená v žaludeční šťávě. Mléko nepatrně ovlivňuje ph v žaludku, a tedy snižuje účinnost.

Pokud protein rozmícháme v mléce, tak tím našemu tělo znemožníme přijaté bílkoviny efektivně zpracovat. Nedostatečně natrávené bílkoviny nemohou být vstřebány skrze střevní stěnu. Zůstávají ve střevě, kde na sebe vážou vodu, a tím mohou způsobit průjmy a nadýmání. A to nechceme.

Z výše uvedeného vyplývá, že rozmíchaný v mléce ztrácí svou biologickou hodnotu, čímž utrpí Vaše tělo i Vaše investice do proteinu. Pokud chcete svému tělu dopřát maximum, vřele Vám doporučujeme míchat protein ve vodě. A jak můžeme rozdělit proteiny živočišného a rostlinného původu? Příklad živočišného – hovězí, syrovátkový, kaseinový. Příklad rostlinného – sojový, mandlový, hrachový, konopný, dýňový.

Příště u proteinů zůstaneme. Řekneme si - kdy dávkovat během dne a po tréninku, kdy a v jakém množství.

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat