Homepage Tréninky Chybující nováčkové, proč není dobré ždímat svaly a co rozsah pohybu?

Chybující nováčkové, proč není dobré ždímat svaly a co rozsah pohybu?

Autor: streetworkout.cz

3

05.01.2018

Ždímete svaly, začínáte s tréninkem? Možná vám těchto pár postřehů pomůže. Každým dnem každého napadají otázky. Ti, kteří cvičí, trénují, si jedou ve sportovním módu. Pokud vás zajímají pauzy mezi sériemi, kliky na bradlech, cvičení až do selhání, rozsah pohybu a co s bolestmi loktů? Máme tu pět krátkých odpovědí na pět témat . Opět je našel starý a známý trenér Paul Wade, který napsal bestseller Trénink vězně.

O odpočinku mezi sériemi: Jedna z chyb, kterých se nováčkové ve staré škole kalisteniky dopouštějí, je, že často pospíchají z jedné série na další. Vzpěrači vědí, že pokud chtějí získat sílu a objemné svaly, musí si po každé sérii dopřát chvilku oddychu a před dalším vynaloženým úsilím se znovu nastartovat. Silové prostné cviky v tomto nejsou výjimkou. Mezi sériemi odpočívejte tak dlouho, jak potřebujete, ale snažte se nepřesáhnout pět minut - jinak vám svaly vychladnou.

 

O klicích na bradlech: Kliky na bradlech nebo židlích (dipy) jsou dobrým cvičením - tedy pokud je dokážete zacvičit bez toho, abyste si způsobovali bolest v kloubech. Někteří sportovci si při nich zkrátka nedokážou nezranit ramena nebo hrudní kost. Důležité ovšem je, že když takové kliky jednou obstojně zvládnete, jen těžko se dají udělat náročnějšími. To je zároveň důvod, proč se většina atletů - vězňů - drží za mřížemi klasických kliků. Jejich náročnost je totiž možné posunovat téměř za hranice možného.

O cvičení do selhání: Mnozí kulturisti tvrdí, že při těžkých sériích cvičí až do selhání. Ždímají se tak, že už nedokážou ovládat svaly. V případě kalisteniky, street workoutu, není takový přístup dobrý nápad, protože tělo byste měli mít pod kontrolou neustále. Vyhýbejte se selhání a vždy si jedno nebo dvě opakování nechte v záloze, abyste sérii mohli dokončit bezpečně.

O rozsahu pohybu: Pokud si svaly a šlachy chcete udržet silné a zdravé, měli byste při cvičení vždy využívat maximální rozsah pohybu a dělat plné dřepy, plné shyby, a zejména plné kliky. V jistých fázích tréninku se možná budete muset věnovat i prvkům s částečným rozsahem pohybu, abyste se postupně dokázali propracovat k náročnějším variantám. Pokud však chcete cvičit prvky s malým rozsahem pohybu, měly by být vždy jen doplňujícím cvikem k jednodušším prvkům s plným rozsahem pohybu, které někam do svého cvičebního plánu zařadíte.

O bolesti loktů: Mnozí sportovci, kteří dělají tlaky na lavičce, trpí chronickou bolestí loktů a předloktí. Jejich ruce se totiž nevyvinuly na to, aby něco pevně držely a přitom tlačily. Pokud si chcete udržet zdravé lokty a předloktí, převážnou většinu tlakových prvků byste měli dělat s dlaněmi na zemi. Stačí se řídit tímto jednoduchým pravidlem a po čase zjistíte, že opakující bolest loktů a předloktí zmizela.

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat