Doplňky výživy, bobule, sypání. Každý si najde své pojmenování, ale aby bylo jasno. Myslíme suplementy, které nejsou zakázané, jsou povolené a jsou běžně k dostání - atd. O tom jsme dali v Praze řeč S Pavlem Olivou z ERS Workout, trenérem, který si s klienty užívá největšího street workoutového gymu ve střední Evropě. „My tomu říkáme nadneseně, protože se tomu v rámci street workoutu lehce smějeme. Není to ale myšleno špatně, je to tak, že pokud je rozvaha a zacílení, které funguje, proč ne,“ nestaví se negativně k suplementům tento nadšenec street workoutu. Ale má své hranice. FOTO: Pavel Oliva.
Používáte doplňky stravy?
Já se točím ve čtyřech základních suplementech. Když mám možnost, tak po tréninku dám hydroizolátový protein, držím se syrovátky. Jelikož nejedu objem, není důvod se trápit s hovězím proteinem, který se hůře tráví a špatně rozmíchá. Co se týče dalších věcí. Když mám extrémní tréninkový období, zapojím glutamin. Pokud jedu nové věci, kde jde o soustředění a kvalitní provedení, přidávám kreatin s PTK vazbou, která mě dokáže dostat do lepší formy, výbušnosti a výdrže. Tyhle suplementy u sebe považuju za maximum.
A když přijde klient pro radu?
Primárně říkám, nejdříve se naučte jíst. Jde o správný poměr bílkovin, cukrů a tuků, který nastavujeme podle klienta, protože každý je jiný.
Rozumím, individuální přístup. A co váš pohled například na sacharidové vlny, paleo strava?
Paleo strava pro vrcholovějšího sportovce podle mě není vhodná. Sacharidové vlny, to je pro tělo šok. Kolikrát přijdou slečny, že to zafungovalo, ale jojo efekt je neúprosná záležitost, svině, která přijde zase zpátky a sundá vás. Důležitý je prostě začít u jídla.
A co tedy potom suplementy?
Vyvarujte se všech spalovačů, většina funguje na principu termoregulace, to neznamená spalování tuků. Hodně lidí si myslí, že pocení je spalování tuků, ale neznamená to vždy spalování. Lidi si myslí, že to je to hlavní - zpotit se, ale jde o odvodňování. Existují spalovače na trhu, kdy se zpotíte jako blázen, ale tuku se nezbavíte. Snažíme se lidem vysvětlit doplňky ze široka - ne, vypij protein a vypadni.
Stydí se lidi okolo street workout brát doplňky?
Ne, ne. Existuje velká škála street workouterů, kteří jsou vegani, raw vegani. Většina tento sport miluje jako srdcový sport, tak chce tělo podpořit v regeneraci, nemám nic proti tomu. Protein, proč ne, je to potrava pro svaly. Pokud jde o nějaké amino směsi, od toho by měl dát člověk ruce pryč, protože je důležité rozlišit bodybuilding a sport, kde jde o výkony. A pokud jde o třeba tribulus, kde už je ohrožena hormonální rovnováha, říkám za mě, zbytečný. Tělo funguje na bázi homeostáze, takto ho rozhodím. Ano, budu se cítit líp, ale jednou mi to tělo vrátí - natrhnutý sval, hyperventilace, dehydratace. To vše může být následkem nevhodného užívání suplementů.
Mají lidi přehnané nároky, že doplňky je někam vystřelí?
Ano. Myslí si, že když si dají po tréninku protein, tak můžou jít znovu. U nás máme na to přezdívku, slogan - namíchej mi antismrt. Pak se ale druhý den diví, že tak to není, nefunguje. Musí si uvědomit, že to je doplněk, který pomáhá - ale neléčí.
Poslední otázka, která je většinou tabu. Jsou ve street workoutu steroidy?
Určitě jo. Vím, že několik street workouterů, kteří se pohybují kolem vrcholu, tak zkušenosti mají. Je zajímavý se s tím člověkem potkat, když o tom dokáže otevřeně mluvit. Většinou jsou to mladší ročníky, kluci, kteří začínali s fitkem a pak je zaujal street workout, ale z fitka si odnesli zvyk na růsťák a podobné suplementace.
Nějaké jméno?
Ne, jmenovat nebudeme, kluci vědí. (smích). Když začneš ve dvaceti, může to mít za deset let fatální následky. Uvidíme, co ti kluci budou za pár let říkat.