Homepage Tréninky Proč je workoutové hřiště top 1 a jak si na něm zacvičit?

Proč je workoutové hřiště top 1 a jak si na něm zacvičit?

Autor: Monika

101

Několik svařených trubek vzdáleně připomínající klepáč na koberce či nový model dětského hřiště. Určitě ses s touhle podivnou konstrukcí už setkal, třeba během procházky nebo vyjížďky na kole. Ačkoliv fantazie meze nekladou, workoutové hřiště k věšení prádla opravdu neslouží. Pro koho je workoutové hřiště určené a co na něm (ne)dělat? 

 


Který prvek je na hřišti tvojim favoritem?

 

Co to je workoutové hřiště a k čemu (ne)slouží?

 

Jedná se o konstrukci určenou na cvičení s vlastní vahou těla. Konstrukce je zpravidla vybavena základními prvky pro street workoutové cviky, nesmí chybět hrazda a bradla. Variant workoutových hřišť je opravdu mnoho, některé jsou doplněny o žebřiny a monkey bar, jinde bys našel třeba stalky, nebo pole dance tyč. Hřiště bývají různorodá, mnohdy doplněna o prvky, u kterých i zkušení atleti tápou, k čemu vlastně slouží. Mezi nejznámější tvůrce hřišť v ČR patří firma WOclub, RVL13, Wor4out nebo Workoutland. Hřiště se mohou lišit především provedením konstrukce, povrchovým materiálem, dopadovou plochou nebo právě doplňkovými prvky. Čti dál a dozvíš se, k čemu jednotlivé části hřiště slouží.



Jednotlivé prvky mají hned několik využití.

 

Přesto, že jsou malé děti velmi rádi návštěvníky těchto hřišť, na rozdíl od těch dětských, workoutová hřiště k hraní pro děti určena nejsou. Posilovací lavice primárně neslouží jako klouzačka a odporová guma není houpačka. Hrazdy a další části hřiště bývají vysoké a pro malé děti nebezpečné, obzvlášť pokud jsou děti ponechány na pospas bez dozoru. Sportovec, může provádět náročný prvek, dítěte si nevšimnout a bebíčko je na světě. Problém není ani tak v tom, že děti „cvičí“ na hřišti pro dospělé, jako spíš to, že nejsou hlídání svými rodiči a všemožně pobíhají a lozí po celé konstrukci. Přijďte si klidně se svými mini atlety zacvičit, jen je prosím nenechávejte na hřišti pobíhat bez dozoru. 

 

Dále není hřiště určeno k alkoholovým a jiným dýchánkům nebo k soutěži o počtu vykouřených cigaret. Není nic lepšího než při cvičení dýchat „čerstvý svěží“ zápach cigaret. Myslím, že nikoho nezabije stoupnout si na chvíli s cígem o pár metrů dál nebo popíjet vodku na vedlejší lavičce. 

 

Workouté hřiště je skutečně určeno výhradně ke cvičení, a to jak pro zkušené sportovce, tak pro sportovní nováčky. Na své si přijdou nejen milovníci street workoutu, ale i crossfiťáci, běžci a vlastně kdokoliv, kdo má chuť se na chvíli pověsit nebo protáhnout. Součástí každého workoutového hřiště je cedule, na které jsou zobrazeny základní cviky, které lze na konstrukci provádět. Které cviky to jsou a co dělat, když se ani nepřitáhnu? 

 

Jak cvičit na workoutovém hřišti?

 

Hrazda

 

Nic neumíš, jsi slabý nebo trošku více při těle? Stačí, když se chytneš hrazdy a budeš co nejdéle viset, postupně můžeš stahovat lopatky a ramena tlačit směrem dolů. Ve visu můžeš také libovolně měnit úchopy, nadhmat, podhmat nebo třeba na široko. Cvik, který je králem hrazdy je samozřejmě přítah, k němu ti mohou např. odporové gumy. Hrazda je místo, kde můžeš využít nejvíce kreativity z celého hřiště. Být ve visu a přitahovat kolena k hrudníku nebo do L-situ. Dělat výmyky, přeskoky, dipy na hrazdě, a nekonečno dalších kousků. Nižší hrazdu ocení zejména začátečníci, mohou ji využít k australským přítahům nebo klikům.


Díky visu na hrazdě zpevníš úchop a posílíš ramena.

 

Bradla

 

Dipy nebo také tricepsové kliky jsou zase základem bradel. Opět můžeš posilovat břicho přitahování kolen k hrudi nebo do L-situ. Zkušenější je využívají k balancování ve stojce nebo nácviku planche. Úplní začátečníci mohou zkusit opět vydržet se staženými rameny ve vrchní pozici dipu, případně ze zkusit dostat z jedné strany bradel na druhou.


Začátečníkům stačí přitahovat kolena k hrudi.

 

Monkey bar

 

Přeručkování zvládnou mnohdy i malé děti. A co přeskakování z jedné hrazdy na druhou? Nebo kombinace přítahu a ručkování, kdy na každé „tyčce“ musíš udělat přítah, přitáhnout kolena k hrudi či cokoliv jiného dle fantazie. Monkey bar se dá skvěle využít z boku jako hrazda s neutrálním úchopem. 



Ručkování zvládnou i malé děti.


 

Žebřiny  

 

Žebřiny jsou stvořené pro cviky na břicho, u kterých potřebuješ zapřít nohy (sklapovačky) nebo se přidržovat rukama (ležíš na zemi hlavou k žebřinám, nohy pokládáš co nejníže k zemi a vytáhneš je zpět směrem nahoru). Žebřiny můžeš využít k extenzím, jako podporu při nácviku stojky, nebo dřepů na jedné noze. Pro zkušenější slouží např. k nácviku dragon flagu nebo human flagu. Pokud máš doma klasickou odporovou gumu, můžeš jí uvázat kolem žebřin a jet cviky na nohy (zanožování, do boku apod). 


Žebřiny poslouží i jako podpora při nácviku dřepů na jedné noze.

 


Lavice

 

Lavice slouží obdobně jako monkey bar ke cvikům na břicho (sklapovačky, dragon flag, přitahování kolen), ale poněkud v náročnějším verzi (pokud je zkosená, alias dětská klouzačka). Chybí ti dřepy a lavice není napevno? Popros parťáka, ať si ní sedne, postav se čelem k lavici, pevně chytni okraj lavice a dřepy na široko mohou začít. 


Lavice je skvělý pomocník při cvičení břišáků.


Schůdky

 

Ne součástí všech hřišť jsou schůdky, a pokud ano, tak o tom většinou ani nevíš, protože jsou zaházené batohy, mikinami a jinými věcmi sportovců. Mají však i jiné využití. Výskoky na schůdky jsou skvělým parťákem pro tvůj zadek a nohy. Můžeš zkusit i výskoky z boku nebo na jedné noze. Výpady se zadní nohou zapřenou o schůdek jsou taky super. Samozřejmě nesmí chybět i jejich využití v klikách, kdy máš nohy na schůdkách a tím pádem těžší těžiště, pro začátečníky zase naopak (ruce jsou výš a těžiště tak nižší).  Na ruce jsou také přínosem při zadních tricepsových klicích.


 

Občas se stane, že je součástí hřiště nějaký unikátní prvek, u kterého tápeš jaké má využití. Často jimi jsou madla na upevnění kruhů nebo kolíky čouhající zpoza tyčky, ty jsou pro změnu náhražkou žebřina a slouží k nácviku human flagu. A co teprve záhadná koule uprostřed země? No k věštění není, je vhodná k nácviku balančních prvků, kliků na jedné ruce nebo one arm handstandu. 

 


I takto se dají využíj madla na upevnění kruhů.

 

Proč cvičit na workoutovém hřišti? 

 

Heslo „No money no funny“ tady neplatí

 

Je fuk jestli máš zrovna po výplatě nebo už 3 den holduješ čínským polívkám, protože nemáš na jídlo, na workoutové hřiště budeš mít vždycky, je totiž zcela zadarmo. 

 

Příroda nemá otevírací dobu

 

Můžeš jít cvičit v podstatě kdykoliv. Jsou 4 ráno, nemůžeš spát a chceš si dát pořádně do těla? Stačí vyrazit! Nonstop otevírací dobou se může chlubit málokdo.

 

Nachytáš bronz

 

Nemusíš chodit do solárka nebo se hodiny grilovat u vody. Je dokázané, že během pohybu se člověk opálí 2x rychleji. Nejen, že se hezky opálíš, ale nachytáš přitom i trochu toho „déčka“ (vitamínu D), který je pro naše tělo nezbytný.

 

Komunita

 

Málokdy se stane, že jsi na hřišti sám Téměř vždy je tam někdo, kdo cvičí delší dobu a pomůže ti v úplných začátcích. Cvičení na hřišti je více komunitní než v posilovně, kde si každý zabere stroj a jede si to svoje. Navzájem se hecujete, motivujete a užijete si přitom legraci. 

 

 Tohle v posilovně jen tak nezažiješ.


Kde ho najít?

 

Klepáčům na koberce pomalu ale jistě odzvonilo a téměř v každém městě nebo vesnici se jedno hřiště nachází. Pokud nevíš, kde si ve svém okolí zacvičit, koukni na naši mapu hřišť v ČR (odkaz zde: https://streetworkout.cz/hriste) kde jsou zaznamenaná všechna dostupná hřiště. Chybí ti v tvém okolí hřiště? Zkus požádat město o jeho výstavbu. Určitě si vybereš z široké nabídky, nebo si nech postavit workout rovnou na zahradu.


Monika

Monika se street workoutu věnuje 7 let, v posledních 4 letech se aktivně věnuje weighted workoutu. Je členkou Raw workout týmu. Účastní se workoutových exhibic a vystoupení po celé ČR. Na kontě má několik zlatých medailí vybojovaných jak v ČR, tak v zahraničí. V roce 2015 uspořádala projekt s tématikou zdravého životního stylu pro žáky 2. stupně ZŠ.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat