Kdo cvičí, chce být silný. Ne všichni ale úplně stejně, nikdo necvičí proto, aby byl slabší. Podle toho se také odvíjí tréninky. Víte, jaké druhy tréninku jezdíte, jak je rozdělit? Každý má jiné cíle, ale v jednom by mělo být jasno, pokud mám cíl, měl bych se podle toho chovat.
Můžete být silní, ale třeba vám dělá problém otevřít sklenici od okurek. Není síla jako síla. Síla může znamenat mnoho rozličných směrů, proto je třeba vždycky brát ohled na to – k čemu ji potřebujete, na to se poté zaměřit, jinak se cíli obloukem vyhnete.
"O síle bychom mohli psát hodiny, ale budeme brát, jak se říká komplexní sílu na základní pohybové vzorce weighted a street lift. U street workoutu to je především shyb, dip a dřep. Pokud vybudujeme sílu rovnoměrně ve všech těchto cvicích, je dost pravděpodobné, že budeme mít dobrý základ pro široký sportovní záběr," říká Pavel Šanda, silák a trenér.
Zjednodušeně lze sílu rozdělit do tří kategorií.
MAXIMÁLNÍ SÍLA
VÝBUŠNÁ SÍLA
SILOVÁ VYTRVALOST
Jaká je ta vaše? Pro lepší pochopení:
– kliky: klik na jedné ruce (maximální síla), klik s tlesknutím (výbušná síla) a často opakovaný klik (silová vytrvalost). Co u vás převládá?
– dřepy: dřep na jedné noze (maximální síla), nízký počet opakování výskoků a skoků do dálky (výbušná síla). 50 skoků do výšky a do dálky, opakované dřepy (silová vytrvalost). A tady, co je vaše přednost, cíl?
Pokud se chcete zaměřit na maximální sílu, je pro vás vhodná kniha Nahý bojovník, zde se dozvíte o tréninku a vše kolem. Například: z čeho se skládá síla, síla pěsti, silné břišní svaly = silné tělo, hrubá síla vs. technika, silový nádech, pumpa na jedné ruce. To a daleko více nabízí téměř 200 stran Nahého bojovníka.
A nyní k tréninku. Víte. jaké druhy tréninku cvičíte? Nejde o nic složitého, jak níže uvidíte přehledné rozdělení podle webu . Typ tréninku mění význam a výsledek jednotlivých tréninků. Každý typ je specifický počtem sérií každého cviku, opakováním cviků v sérii, váhou zátěže a rychlostí provádění cviku. Máme čtyři základní typy: objemový, silový, vytrvalostní a pumpovací.
"Cvičte malý počet „velkých“ cviků. Dělejte více sérií a s maximálně pěti opakováními, nikdy nedopusťte, abyste selhali, a mezi sériemi si dopřejte vydatný odpočinek. Plně se soustřeďte na techniku a napínání svalů. Neustále měňte objem a intenzitu," píše se také v knize Nahý bojovník.