Tak jsme se koukli do největší street workoutové haly v Evropě. Jak vidí tady tréninky, co chystají? Zeptali jsme se majitele , kterým je Pavel Oliva, jenž se svým týmem rozbalili hrazdy a další hračky na cvičení v areálu nákladového nádraží Žižkov. Dvě patra, kde si vaše tělo i mysl užije sportu opravdu nadmíru. Tahle sportovní party jede už více než rok.
Vezmeme to od piky. Jak by měl odstartovat s tréninkem začátečník?
Začátečník je široký pojem a trenér musí přistupovat ke každému klientovi jako k originálu. Nicméně si nemyslím, že by bylo rozumné překračovat pro začátek tři silové tréninky týdně. Genialita kalisteniky je sice v komplexnosti, ale pro začátečníka to také znamená komplexní zátěž. Hodina tréninku převážně s vlastní vahou na zemi s využitím nízkých hrazd, či stálek je pro začátek ideální.
Co zažije klient při takovém tréninku?
Klient se nejprve musí poprat s pojmen full body control. Každý sval musí vnímat, každý pohyb musí korigovat. Co se týče nejčastějších problémů, tak to je dýchání při cvičení a aktivace hlubokého stabilizačního systému.
S čím klienti přicházejí, co vyžadují?
Nejčastější cíle našich klientů jsou zejména zdravá tělesná schránka a odstranění civilizačních chorob - občasné bolesti zad, horní a dolní zkřížený syndrom. V neposlední řadě také ztráta periferního tuku, kondice a zesílení.
Jak často by měl člověk měnit tréninky?
Tělo je prevít. Jakmile mu dáte tréninkovou rutinu, po čase si zvyká a výsledky jsou horší a horší. Tělo je potřeba tréninkem po čase trochu překvapit. Stejně jako klient se musí vyvíjet i tréninkové sestavy od jeho trenéra. Otázka tréninkového splitu - kolikrát kardio, kolikrát silový trénink je natolik individuální, že není rozumné ji globalizovat.
Využíváte cvičební pomůcky v tréninku s klienty?
Pomůcek je dnes na trhu celá škála. My pracujeme z dvěma typy: Terapeutické a sportovní. Terapeutické využívá trenér s klientem při individuálních lekcích a diagnostikách (Terabendy, balanční čočky, ) Některé se naučili klienti užívat i pro svůj vlastní warm up. Sportovní jsou každodenním chlebem. , ale také kužely i . Trenér se nesmí držet při zemi a být monotónní.
Cvičit je super, ale bez jídla to nepůjde...
Strava je pro klienta kolikrát největší problém. A to zejména pravidelnost a počet jídel. Pět jídel je pro mnoho lidí fikce. Ale ve své cestě za vyrýsováním se musí přizpůsobit, jestli opravdu chtějí. Asi největším morem je pro klienty noční hlad po dlouhém pracovním dnu a neznalost složení potravin.
Proto se někteří nadmíru obrací na doplňky výživy...
Slovo doplňky před slovem stravy je klíčové, ale od suplementů je vždy očekáváno více než přinesou. Zejména od a preworkout směsí. V dnešní době lze dobře a levně nakoupit, i když mám režim sportovního stravování, ale musím chtít, a snažit se ve svém okolí dobře hledat.
Vaše oblíbené jídlo?
Burger s dvojitým masech a chedarem s batátovými hranolky přeci :-).
Chystáte v ERS Workout něco nového pro tento rok?
Největším boomem tohoto roku je Trenérská akademie ERS Workout. Otevřeli jsme akreditaci fitness trenér se zaměřením na kalisteniku a street workout a překvapil nás zájem. Začíníme 15.4. a veškeré informace lze nalézt na: http://www.ersworkout.cz/akademie.