Homepage Články Světový pohár v Česku a spojené battly? Nápad tu je

Světový pohár v Česku a spojené battly? Nápad tu je

Autor: streetworkout.cz

0

02.07.2016

Přijdou změny pro příští sezónu? Otázky, které se ozývají v zákulisí českého street workoutu. Pravidla, sjednocení battlů? Nic není jisté, ale debata byla odstartována. Zatím jde o oťukávání a zjišťování možností, mantinelů. Postupně budeme chtít dát prostor všem, kteří mají co říct. Jako první odpověděl na tři otázky Rostislav Vošický ze Street Hard Workers, organizátor dvoudenního battlu v Jirkově a Chomutově.

Měla by být pravidla battlů v Česku sjednocená?

Pravidla pro sets and reps, weighted, king of muscle up jsou ve své podstatě všude stejná mimo drobných rozdílů, které do battlu většinou přinese porota. Na našem battlu porota zavedla odlišnosti v sets nad reps. A to ve shybu, kdy u hrazdy byl natažený provázek, kterého se soutěžící nesměl dotknout. K tomu musel mít držení hrazdy pouze s palcem dolů. V dipu na bradlech se musel zastavit nahoře s propnutými lokty, v klicích dotknout hrudníkem pěsti porotce.

Myslím si, že je především důležité sjednotit hodnocení free stylu, které je nejvíce založené na subjektivním pohledu porotce. Bar atleti by díky sjednoceným pravidlům více věděli na co se před battlem soustředit. Na většině battlech porota hodnotí silové provedení prvků, dynamiku, estetické provedení s originalitou, a to jedním číslem 1-10.

Určitý pokus o sjednocení byl již minulý rok v červnu 2015 na battlu v Rakovníku, kde se zavedla tabulka s předepsanými možnými statickými prvky, které sportovec mohl předvést, do ní zapisovala porota body. Tento pokus ale moc vysoký ohlas mezi porotci neměl, protože nestíhali v tabulce najít hned správný prvek a zapsat hodnocení.

Tento rok první zveřejnil hodnocení free stylu na Battlemanii pořádající Workout Mělník, z.s. Zde byly stanoveny podmínky provedení cviků a použití hrazdy, bradel. Každý musel využít celé 2 minuty, tato pravidla byla použita i na MČR.

Na Street Hard Workout Battle 2016 bylo stanoveno, že silový prvek musí být držen ve full provedení minimálně 3 sekundy, zvýhodněn byl atlet, který předvede více silových prvků v setu nad atletem, který bude mít vystoupení zaměřené více na dynamice. Ve free stylu se vše ještě vyvíjí.

Od Pavle Djurdjevice a od Jay Barstarzz vím, že ve světě se hodnotí na stejné úrovni silové provedení, dynamika a estetické provedení a žádná z těchto kategorií hodnocení není nad druhou nadřazena.

2. Uvítali byste vícedílný seriál, ze kterého by se postupovalo na světový pohár?

Czech Street Workout Association uvažuje, že by mimo MČR uspořádala ještě světový pohár. Na světovém poháru může pořádající země 30% sportovců dodat sama a zbytek je doplněn ze sportovců, kteří zašlou dvouminutové video World Street Workout and Calisthenics Federation, ta vybere a pozve 70% sportovců.

Na MČR byla vyslovena myšlenka, aby Street Hard Workout Battle a Battlemanii plus třeba i další závody vytvořily seriál soutěží a vítězové těchto battlů vytvořili zástupce ČR do světového poháru. Ta myšlenka se zatím projednává. Mohlo by to být zajímavé jak pro sportovce, tak i pro sponzory. Mohlo by to vést i k lepšímu přiblížení běžným lidem, kteří se často dozvídali o battlech jen namátkově z facebooku.

Seriály soutěží jsou v ČR zcela běžné ve všech sportech. I v amatérských jako jsou běžecké závody, skateboard závody atd. Světové poháry tento rok jsou v Evropě ve Sttutgartu v Německu, v Římě v Itálii, v Coventry v Anglii, v Jurmale v Lotyšsku, v Záhřebu v Chorvatsku, v Madridu ve Španělsku. Počítá se do toho i mistrovství světa v Moskvě.

3. Jaké by měly být kategorie?

Na battlech by měly být kategorie do 75 kg, do 85 kg. Poté nejvyšší nad 85 kg. Tyto váhové kategorie jsou pro bar atlety přijatelnější tím, že si zasoutěží se skoro stejnou váhou ve své kategorii všichni a to vede i k lepšímu hodnocení. Na soutěžích se dlouhodobě ukazuje, že kluk s váhou okolo 60 kg bude vždy lépe hodnocen než s váhou 90 kg.

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 982 článků.

Další články, které by tě mohly zajímat