Homepage Články Skvělý kus pro trénink. Jaké švihadlo si vybrat?

Skvělý kus pro trénink. Jaké švihadlo si vybrat?

Autor: streetworkout.cz

162

29.06.2020

Ačkoliv je to celkem primitivní pomůcka, i švihadel je na trhu hodně a člověk si nemusí s jejich výběrem vědět rady. A proto jsme tu my s naším bestiářem švihadel! Své místo určitě najdou při rutinní rozcvičce pro zahřátí a perfektně fungují i pro zvyšování kondice a vytrvalosti. Využití ve street workoutu mají široké, stačí si jen vybrat to pravé.

Skoky přes švihadlo zapojují do práce jak ruce, tak nohy (především lýtka), ale i svaly břišní. Šetří přitom klouby, a podporují činnost kardiovaskulárního systému a jsou jednoznačně skvělé při snaze hubnout a dostat se do formy.

lze je nejsnáze rozlišit dle materiálu lana, které má největší vliv na vlastnosti celého švihadla. Nejčastěji prodávané jsou:

  • gumové (PVC)
  • pletené jutové
  • pletené z polypropylenu
  • ocelové potažené nylonem
  • speciální (se zátěží)


PVC lanka

Lanka z PVC jsou nejlehčí, a tudíž lze říci nejpomalejší. Abys docílil rychlých skoků, musíš se relativně hodně snažit, a proto jsou tyto švihadla spíše pro začátečníky. Rukojeti těchto švihadel jsou většinou z velmi lehkého plastu, takže celé švihadlo váží doslova pár gramů.

pvc


Jutové lano

Většinou kombinováno s dřevěnými úchopy, jutové švihadlo je stará klasika, kterou všichni známe z tělocvičen. Lano je robustní, stále poměrně lehké a pěkně to s ním bolí, protože však není určeno pro rychlostní skoky, hodí se opět spíše do začátků. Na druhou stranu stojí pár korun a vypadá stylově.


Polypropylenové lano

Polypropylen je velmi pevný materiál, a to samé platí o švihadlech z něj. Lana jsou tenčí, švihadla rychlejší. Řekněme taková střední třída, cena stále příznivá. Vybírej dle komfortu rukojetí, některé dokonce mohou mít ložiskové uchycení, což se rozhodně hodí!

polypropylen


Přesouváme se k nadkategorii rychlostních švihadel. Ocelová lanka jsou většinou potažena nylonem nebo jiným plastem, aby případný zásah prstu u nohy tolik nebolel (stejně bolí). Lanko je těžší a opravdu rychlé. Základní švihadla s ocelovým lankem mají lehké plastové rukojeti, snadné nastavení délky, jsou levná a velmi skladná (např. naše švihadlo, které má navíc i ložiska). Doporučujeme!


Profesionální švihadla

Dražší rychlostní švihadla určená pro frekventované skákání a crossfit navíc mají ložiskové uchycení lanek v rukojeti. To zmenšuje odpor při točení, a tudíž zvyšuje rychlost skákání. Pokud ti nevadí si připlatit, švihadla s ložisky jsou skvělou volbou! Například toto švihadlo.

HMS crossfit


Švihadla se zátěží

Pokud chceš švihadlo „na míru“, vyzkoušej švihadla s různou zátěží. Zátěž je uložena buď v rukojetích, nebo lépe v samotném lanku. To umožňuje skokanovi vybrat si švihadlo, které přesně sedí jeho potřebám. Stačit ti může zkrátka i "těžší" švihadlo".

se zátěží


Bonus na závěr

Nebaví tě počítat přeskoky? Některá švihadla disponují mechanickým či digitálním počítadlem otočení v jedné z rukojetí. Tyto švihadla bývají spíše pro začátečníky, protože pokročilým při přeskocích počítadlo spíše překáží a narušuje rovnováhu švihadla.

počitadlo


Stále nemáš favorita?

Švihadlo pro děti – klasické jutové, PVC nebo propylenové lanko kvůli bezpečnosti. Děti potěší i zmiňované počítadlo. Jinak v drtivé většině případů za nás určitě švihadlo s ocelovým lankem, případně švihadlo se zátěží. Skvělou a univerzální volbou je toto švihadlo, které je skladné, dostatečně rychlé, má snadno nastavitelnou délku lana a stojí pár korun. Pokud chceš přes švihadlo skákat často, pak se podívej i o kategorii výš – tohle švihadlo s hliníkovými úchyty bude skvělá volba. Pozor – pokud skáčeš výhradně bez bot, švihnutí ocelovým lankem opravdu bolí!


streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

Další články, které by tě mohly zajímat