Homepage Články Skokan vyrazil na tour. Workout v Česku rapidně roste, ale má i svůj kámen úrazu, říká

Skokan vyrazil na tour. Workout v Česku rapidně roste, ale má i svůj kámen úrazu, říká

Autor: streetworkout.cz

23

Kapely jezdí turné po Česku, vystupují na pódiích a baví lidi. Petr Skokan, přední český workouter, prožívá něco podobného, ale ve sportovním hávu. Objíždí města a street workoutová hřiště, kde se potkává s lidmi, které zajímá tento sport. Přijede, partička si zacvičí, dají řeč, natočí video a příště se jede o hřiště, konstrukci dále. Poslední zastávkou byl zatím Rakovník. FOTO a VIDEO: RVL13.

Proč vlastně vznikla „Tour Petra Skokana“ a kolik je v plánu tento rok zastávek?

V plánu je jedna akce měsíčně, a to v místech, kde už tento sport nějakou dobu funguje. Chceme vidět, jak se tam trénuje a natočit video z toho setkání. Na většině těchto míst se pořádají nějaké battly, setkání, takže chceme ve videu potom lidi taky pozvat, aby přijeli a účastnili se.

Kde jste tento rok už byl?

Brno, Rakovník, v květnu se chystáme do Karviné. Dále určitě Mělník, možná Vyškov. Je toho ještě dost.

Jak celá jedna akce probíhá, jak dlouho trvá?

Přijedeme, pokecáme, my se s kluky rozcvičíme a jdeme na to. Kameramani už vědí a běhají kolem nás a lítají s dronem. Na konci tréninku probereme věci, které nás všechny zajímají.

A to jsou které?

Často lidi vědí, že jsem trenér, že řeším určité syndromy, dělám přednášky, takže občas se to zvrhne na otázky a odpovědi.

Na co se ptají všude, je něco takového?

Je. Jde především o horní zkřížený syndrom. Neustále dochází k přetížení předních deltových a malého prsního a horního trapézu, což nám dělá předsazení ramen dopředu. Často z toho je tenze. K tomu krční vzpřimovače a šíjové svaly a horní vzpřimovač lopatky. Pak lidé trpí na bolest, ať už krku, krční páteře, hlavy. Často jsou také bolesti v přední části ramen, kde to jde i do zánětů. Často dělá také neplechu rotátorová manžeta.

Co je cílem „Tour Petra Skokana?“

Hlavně ukázat celé České republice a okolním zemím, které sledují u nás workoutovou scénu, že tu je hodně lokalit, kde se trénuje. Chceme hodně zacílit, že se něco děje, pozvat a zapojit více lidí. Hodně lidí znám, takže taky pokecat, je to hodně celé v kamarádském stylu.

Jaká je podle vás situace street workoutu v roce 2017 proti roku 2015 v Česku?

Strašně to roste. Když se dívám na okolní země, tak Česko jde rapidně nahoru. Je to hodně způsobený tím, že se tu staví hodně hřišť, jsou tu závody, je hodně videí, lidi se chytají. Sem tam je i něco v televizi. Lidi si uvědomili, že cvičit se nemusí jen s činkami, ale stačí vám vlastní tělo. Můžou jít ven, když chtějí jít, kdykoli. Když nechtějí trenéra, cvičí sami..

Jsou základy street workoutu jednodušší než chození na stroje a činky do fitka?

Každý si pod street workoutem představí základní cviky - shyb, klik, dip a dřep, což je největší kámen úrazu. Pokud neznalý člověk přijde do fitka a sedne do stroje, tak ten mu drží dráhu pohybu, není zde takové riziko se zranit. V danou chvíli se zaměřuje na svaly, které chce, aniž by dokázal procítit svaly více, ale zaktivuje je. Pokud začátečník začne dělat shyby, kliky, dřepy a dipy, tak to je podle mě kámen úrazu. Jsou to celotělové cviky, kde zapojujete stovky svalů najednou a pokud nemáte průpravu, tak tady vznikají dysbalance, které sebou člověk nese potom dál a dál. Proto se snažím lidem vštěpovat, aby začínali od úplných základů a nikam nespěchali. I to je součástí našich návštěv.

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

/
/
135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat