Zkrácení úponů, snížená mobilita a špatné pohybové návyky jsou vedle nesprávné stravy a nevyhovujícího tréninkového systému velmi častou příčinou neúspěchu při snaze o jakýkoliv pokrok. Cest ke zlepšení je několik, už jste vyzkoušeli třeba odporové gumy? Abyste dokázali zapojit záda správně a snaha mohla vést k úspěchu, musíte obnovit ztracenou pohyblivost ramen tím, že protáhnete zkrácené úpony prsních svalů a ramenního pletence. Toho lze dosáhnout různými způsoby, tak začíná další článek z dílny FUBO Fitness na stránkách streetworkout.cz.
Jak zvětšit rozsah pohybu a následně sílu a styl? Použijte odporovou gumu
Moudrou volbou jsou odporové gumy, které jsou k tomuto účelu přímo stvořeny. Jak jsme již napsali snad v každém z předchozích dílů o odporových gumách, klíčem je měnící se odpor, který vytvoří při protahování optimální tah a umožní absolutní koncentraci pozornosti na protahovanou partii. Zároveň vám umožní využít tuto dynamiku odporu při tzv. balistic stretchingu. Jak na to? Ukážeme vám několik základních cviků pro optimální protažení problémových míst, které přímo směřuje ke zlepšení techniky.
Podívejme na vrchní část těla:
Ruce a prsa
Cvik – bicepsové úpony a prsa
Jedná se o známý a velmi efektivní cvik. Jeho provedení s tyčí však skrývá svá negativa – ramena jsou tyčí pevně „svázána“ a často pak dochází ke kompenzaci nedostatečné mobility předsunutím hlavy (krční páteře), což je nepřirozené a nezdravé. Při použití gumy má každé rameno zvlášť možnost větší volnosti pohybu, čímž odpadá nutnost předsunutí hlavy. Provedení: Gumu chyťte rukama ve vzájemné vzdálenosti dle potřeby a pomalu provádějte oblouky. Myslete na rovnoměrnou rotaci obou ramen a na správné držení těla (krční páteře nevyjímaje).
Poznámka: Pro kontrolu symetričnosti cvičení je vhodné tento cvik provádět před zrcadlem.
Cvik – tricepsy
Gumu uchopte do protahované ruky a ruku ohněte za hlavu loktem vzhůru. Druhou ruku veďte zespoda a gumu jí chytněte co nejvýše. Tahem za gumu poté vytvářejte napětí v tricepsu horní ruky.
Poznámka: Dbejte na správné procítění – Pokud triceps necítíte, zkuste jinak natočit zápěstí protahované ruky. Buďte přitom opatrní a netahejte za gumu příliš, neriskujte poranění ramene!
Ramena
Cvik
Gumu uvažte za hrazdu nad úrovní vaší hlavy. Druhým koncem gumy provlečte ruku a gumu chytněte tak, aby byla vaše ruka natažena a cítili jste odpor gumy. Ohněte se v trupu tak, aby vaše vrchní část těla spolu krční páteří a rukou tvořili jednu linii a vy jste při „prověšení“ se do ramene cítili tah.
Cvik
Gumu uvažte stejně jako při předchozím cviku. Tentokrát si však stoupněte ke gumě zády a protahovanou rukou uchopte gumu a vzpažte. Čím více bude guma natažena, tím více potáhne vaši ruku k hrazdě, což ucítíte v rameni.
Cvik
Gumu uvažte níže, asi v úrovni prsou, za např. žebřiny. Gumu chyťte protahovanou rukou, otočte se k ní zády a ruku ohněte v lokti za záda. Opět – čím více gumu natáhnete, tím větší pnutí v rameni ucítíte.
Výběr gumy
Pro protahování obecně se vždy hodí slabší gumy. Ideální volbou je guma červená nebo černá, případně jejich kombinace. Silnější gumy zde postrádají smysl a strečink s nimi neprovedete tak citlivě.
Všechny cviky provádějte velmi opatrně, a pokud je provádíte za studena, tak jen velmi lehce, do mírného „pálení“ protahované oblasti!! Nedaří-li se vám některý cvik procítit, myslete na správné a stabilní držení opěrných bodů a celého těla, které je vždy klíčem k úspěchu. Často stačí malá změna úhlu a celý systém protažení konkrétního cviku se mění.
Závěr
Ukázali jsme vám, že tyto prosté gumové pomůcky dokážou být skvělým a efektivním pomocníkem při posilování i strečinku a poskytli jsme vám také několik rad, jak postupovat při výběru gumy pro vlastní potřeby. Pokud stále tápete či máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se na nás obrátit, mile rádi vám poradíme.
V případě zájmu nahlédněte také do našeho e-shopu www.fubo.cz/odporove-gumy, který nabízí spoustu variant odporových gum a nově také celých účelových setů za zvýhodněné ceny.