Pokud od těla něco chcete, musíte mu také něco vrátit, jinak jednou začne stávkovat. Už vás nebaví být neustále unavený/á a zraněný/á? Trénujte chytře! Regenerace je jedním z pilířů úspěchu při cestě za vaším lepším já. I když nepoužíváte činky, trénujete s vlastním tělem, regenerace má své místo. Masážní válce a masážní míčky jsou čím dál více oblíbené jak mezi profesionálními sportovci, tak hobíky, kteří si sportují jen tak pro radost a svůj dobrý pocit. Proč? Protože díky těmto pěnovým válcům a míčkům se perfektně zaktivujete a zahřejete před tréninkem a po tréninku s nimi naopak zregenerujete. Díky čemuž se budete další den cítit mnohem lépe! Ukažte tělu, svalům, že to s nimi myslíte dobře. Jak to vidí FUBO Fitness? ILUSTRAČNÍ FOTO: infinityfitness.com.
Základní principy, které dodržujte pro co nejlepší výsledky automasáže:
7 základních cviků s masážním válcem
Široký sval zádový
Lehněte si na bok, umístěte válec pod paži a natáhněte ji. Masážní válec budete mít umístěný v pažní jamce, tak aby vyvíjel tlak proti širokému zádovému svalstvu. Rolujte pomalu a kontrolovaně ve všech směrech, nejenom ze shora dolů, ale také do stran. Pokud se jedná o zlepšení regenerace po tréninku, doporučujeme spíše statickou automasáž. Což znamená, že si naleznete místo, které máte zatuhlé, a na něj přenesete nejenom svoji váhu, ale také soustředění. V dané pozici vydržíte několik vteřin a správně, zhluboka ji prodýcháte.
Záda – střední a horní část
Lehněte si na válec tak, abyste ho měli přibližně v úrovní spodního úhlu lopatek. Chodidla budete mít plně opřena o podložku a obě kolena budou v pokrčení. Hlavu a krk se snažte udržet v neutrální pozici, pozor na velké předklony či záklony. Nyní opět rolujte, pokud se jedná o zaktivování před tréninkem. Pohyb je kontrolovaný a pomalý, není zapotřebí přehnané dynamiky. V průběhu pohybu můžete váhu svého těla přenášet zleva doprava, tak abyste zacílili na co nejvíc zádových svalů.
Krk
Lehněte si na záda a položte si krk na válec, ruce máte volně podél těla, dlaněmi směrem k zemi. Chodidla jsou opět přilepená k podložce a kolena ohnutá. Jakmile zaujmete výchozí pozici, pomalu začněte krkem převalovat ze strany na stranu. Upozornění: Pokud Vám tento pohyb bude způsobovat bolest, urychleně jej přestaňte provádět.
Hýždě
Posaďte se na válec, přehoďte nohu přes nohu, tak že se zapřete kotníkem o přední stranu stehna druhé nohy, které je zapřená o zem. Rukama se dostatečně opřete o zem. Rolujte na všechny strany, snažte se soustředit a prodýchat zatuhlá místa. Poté vyměňte nohy a celé opakujte.
Hamstringy
Posaďte se zadní stranou stehen na válec, zapřete se rukama o zem a snažte se vytlačit, tak abyste měli ve správné pozici jak ramena, tak lopatky. Paty se mohou lehce dotýkat podlahy. Poté začněte rolovat pod pánev a nad kolena, případně vydržte v pozici, pokud vás bolí konkrétní místo a snažíte se ho uvolnit po tréninku. Pokud byste necítili žádný tlak, můžete si hodit nohu přes nohu a soustředit se pouze na jednu nohu.
Kvadricepsy
Výchozí pozice připomíná tzv. plank (cvik na břicho). Pěnový válec umístěte pod přední část stehen (kvadricepsy), zapřete se o lokty, snažte se vyplnit mezilopatkový prostor a nepropadejte v oblasti bederní páteře. Hlavu držte co nejvíce v neutrální pozici, dejte si pozor na velké záklony či předklony. Poté co stabilizujete výchozí pozici, tak začněte rolovat směrem od kolen k pánvi a nazpátek, špičky chodidel se přitom mohou mírně dotýkat země. Také můžete vyzkoušet různé naklonění, tak abyste zacílili, na co největší plochu kvadricepsů.
Lýtka
Posaďte se na zem a položte obě lýtka na masážní válec, zapřete se rukama o zem a snažte se vytlačit, tak abyste měli ve správné pozici jak ramena, tak lopatky. Ramena by neměla být předsunutá a lopatky vysunuté směrem nahoru. Rolujte a soustřeďte se na daný pohyb. Rolování začíná pod koleny a končí nad kotníky. Pokud byste necítili žádný tlak, můžete si hodit nohu přes nohu a soustředit se pouze na jednu nohu. Masážní válce Rumbleroller pořídíte zde.