Hazard? Dokáže za 30 dní muscle up? Jeden z vás do toho jde!

Články
Autor: streetworkout.cz

Hecování může dopadnout dvěma způsoby. Výhra vs. porážka. K jednomu tomuto se blíží i Jaroslav Štuller. Zalíbil se mu street workout, což se cení, ale hned zpočátku si vzal zajímavé sousto pro zdolání. Do měsíce chce udělat muscle up. Jeho současná situace je podle něj následující - maximum 5 shybů a 15 dipů. Kvalitu si můžete prohlédnout ve videích. Má šanci dát za 30 dní čistý mucle up?

„Zalíbil se mi street workout a dostal jsem nápad, že bych se naučil muscle up do jednoho měsíce. Hodně kamarádů mi nevěří, tvrdí, že to není reálné. Chtěl jsem se zeptat, myslíte, že to je reálné? Nyní dám 5 shybů a 15 dipů,“ napsal na mail info@streetworkout.cz (nefunkční) Jarda.

Jestli dá, nedá za měsíc svůj cíl, nevíme, budeme ho sledovat, ale oslovili jsme pár lidí, kteří se kolem street workoutu točí, cvičí dlouho, mají zkušenosti. Jejich názor na tuto výzvu? Nebo to je hazard?

ERS Workouts

„Muscle up je z mého pohledu mezník, od kterého se člověk pomyslně odráží například do planche - váhy vzporem a těžších prvků na kruzích jako například Flyes. Jestliže se bavíme o čistém provedení z dead hangu bez kipu nebo rozhoupání, i s větším false gripem, myslím, že je měsíc v současné formě poměrně málo - a to bez zohlednění techniky a korektního tréninku. Lehčí varianta - z rozhoupání, z horního vzporu na hrazdě, nebo s dopomocí je pravděpodobnější - ale pouze jako jedna z cest, ne cíl.

Za měsíc se rozhodně dá koncipovat kvalitní příprava jako namátkově příkladem: - dynamika - pump up high pull ups, pump up dips - různé varianty s dopomocí pro trénink "twistování" v loktech - Fakee Muscle ups on low bars s důrazem na full body control a mnoho dalších příprav. Každopádně chci popřát mnoho zdaru, žádné špatné návyky a bezúrazový průběh - keep it real!:)“

 Rostislav Vošický, trenér Street Hard Workers

„Musel bych jeho provedení nejdříve vidět. Také bych musel vědět, jak hodně čistě chce muscle up udělat. Crossfitovým způsobem by to dal určitě. Učím muscle up až když dáš 12-15 shybů. Podle mě jinak na to tělo není připravené. Mám zkušenost, že ten člověk musí ve shybu být schopen zvednout 10 kg aspoň 5x. Ve chvíli kdy cvičenec dá plynule 10 shybů, zvedáme zátěž na 2 kg a postupně zvyšujeme.“

 Marek Sladký, 52 let, cvičící fanatik

„Nevím, jestli já jsem ten pravý, kdo by se k tomu měl vyjadřovat. Sám ho totiž nedělám a ani nezkouším. Přiznám se, že mám stále strach o moje operovaná ramena a vážím si toho, že můžu "jenom" cvičit. Jinak můj názor je, že není smyslem udělat muscle up co nejdřív, ale vytěžit co nejvíc z cesty k němu. Musel by mít nadání, ten měsíc je na hraně.!

 Šimon Forrai, přední slovenský street workouter

„No ťažko posúdiť len z týchto informácií (otázka byla - dá 5 nečistých shybů a 15 dipů). Záleží aj od toho aku má váhu a ako často cvičí do týždňa a koľko sa v tréningu bude venovať práve muscle upu a cvikom nad muscle up. Ale za normálných okolnosti si myslím, že je možné, aby dal chlapec muscle up do mesiaca. No, keď hovoríš ze 5 zhybov nieje čistých, tak to bude mať ťažké, ale nemožné to nie je.“

Petr Teplík, sportovní nadšenec, masters závodník

Pokud uděláš 5 shybů a 15 dipů, tak dělej dál shyby a dipy. Přidej k tomu dynamický přítahy až k prsům a kliky na hrazdě co nejníž (single bar dips). Pokud je cílem "jakýkoliv" muscle-up, ne hned ze začátku ten silový, tak je vhodný zaměřit se i na techniku. Mně pomohlo s trochu pokrčenýma rukama naskočit (pověsit se) na hrazdu a jak se vracíš v kyvu zpátky, využít energie celého těla a vyšvihnout se nahoru. Dělat v podstatě takovou 8. Zkus se taky podívat na gymnasty.

Petr Nosek, 100kilový typ, který nemá s muscle-upem problém

O tom klukovi je důležité něco vědět, teprve poté se mohu rozepisovat, protože váha jedince je hodně stěžejní v důsledku naučení MU v tak krátkém termínu jednoho měsíce. Já při své váze 102kg jsem se tímto způsobem MU neučil, prostě jsem rok shyboval s různými variacemi a šokováním. Weighted vs. rutiny s různými úchopy a intenzitou. Vysloveně tutoriál jsem nikdy na nic neřešil a všech elementů dosahují jen drilem, pak daný pohyb přijde automaticky aniž bych ho vysloveně trénoval a soustředil se na něj. Tak to mám já. Beru to jako bonus! Stejně se MU nenaučíš, pokud nebudeš mít sílu na to se dostatečně přitáhnout. Dokonaly MU je přítah rovnou až k pasu bez provedení dipu, což je top level. Vždycky, když slyším, jak kluci chtějí umět vše hned, bez dostatečné průpravy, to mě vždycky rozesměje, nemají trpělivost.