Shyby, pohyb, kde využijete hned několik skupin svalů, vlastně od pasu nahoru většinu. Vzhledem k tomu, že při shybech obvykle používáte celou váhu těla, nejde o snadný cvik. Trénink a intenzita se liší podle vašich dispozic - váha, síla. Jak často provádíte shyby, záleží také na úrovni vaší kondice a na vašich cílech, ale dva až tři tréninky týdně jsou pro většinu lidí bezpečné a účinné.
Mýty o cvičení s vlastní vahou
Cvičení s vlastním tělem je často startovací branou pro nováčky do světa tréninku. Někteří zkušení sportovci si myslí, že trénink s vlastní hmotností je jednodušší než se závažím. To může vést k myšlence, že můžete tento typ sportovní aktivity provádět každý den, a to i v době, kdy máte pauzu mezi tréninky s „vahou.“ Jenže vaše svalové buňky považují všechny cviky, kdy musí pracovat, za stejné; takže potřebujete regeneraci. Například 48 hodin odpočinku po shybech. Toto je ale velmi individuální - trénovanost, strava, věk, typ tréninku, doplňky stravy a další aktivity, to vše má vliv na regeneraci.
Zkušenosti, úroveň a intenzita
Pokud máte zkušenosti s aktivitami, které vyžadují velké množství tahů, přítahů, jako je například horolezectví nebo veslování, shyby pro vás mohou být cvičením s nižší intenzitou. Pokud jste nováček, provést shyb s vaší celou vahou, bude patrně cvičení, které bude pro vás daleko větší práce. Cvičení s vyšší intenzitou vyžadují, abyste dali tělu poté více času na zotavení.
Zotavení a frekvence
Trénink s velmi vysokou intenzitou může vyžadovat i týden (například tvrdý trénink nohou) do úplného zotavení. Používáte-li ke "shybu" kladku, imitace shybu, kde si nastavujete váhu, může se doba zotavení lišit, tedy zkrátit. Trénovaní sportovci, kteří často cvičí téměř denně, ale se zvládnutou technikou, což má také vliv na regeneraci, vazy, šlachy, úpony, předcházejí případným zraněním. Technika při shybech je velmi důležitá.
Jen shyby?
Pokud se nepřitáhnete, máte problém se shyby, můžete provádět jednodušší formy přítahů, případně využít . Zpočátku možná nebudete mít sílu provést tolik opakování, kolik byste chtěli. Zkuste australské shyby, bicepsové přítahy, které jsou obvykle jednodušší než klasické shyby. Abyste se vyvarovali zranění, vyhýbejte se trhavým pohybům, kopání. Celý pohyb by měl být plynulý.
A jak tedy často cvičit shyby, vůbec trénovat? Zkuste jednoduché vodítko. Pokud se nebudete postupem času zlepšovat, je něco špatně. Změňte trénink, dejte více volna, podívejte se na svoji stravu. Hlavně žádnou paniku, vše má řešení. Důležité je, aby vás workout bavil. Ať to cvičí! :-)
Příklad tréninku celého těla
Pondělí: záda, bicepsy
Úterý: hrudník, střed těla
Středa: nohy
Čtvrtek: záda, triceps
Pátek: hrudník, střed těla