Homepage Ženy Katka Pešatová, fit maminka na materskej

Katka Pešatová, fit maminka na materskej

Autor: Veronika

199

25.10.2022

V tehotenstve sa toho v ženskom tele veľa zmení. Budúce mamičky, ktorá pred otehotnením necvičili a pre zvýšenú fyzickú aktivitu sa rozhodli s bábätkom v brušku, by mali byť veľmi opatrné. Iné je to u žien, ktoré majú za sebou roky poctivých tréningov. Vo všeobecnosti však platí, že vo fyzickej rovine by ženy mali dbať na zvýšenú opatrnosť a odhadnúť svoje schopnosti najmä pri prekonávaní samých seba. Na prvom mieste je zdravie mamičky, pretože od neho sa odvíja zdravotný stav jej bábätka. Aj napriek tomu, že žena cvičiť môže, musí sa vyhýbať náročným tlakovým aj ťahovým cvičeniam, ktoré zaťažujú oblasť podbruška. Lekári odporúčajú skôr aeróbnu aktivitu, no silový tréning musí žena odhadnúť na základe svojich pocitov. 

Foto - zdroj: Katka Pešatová 

Ako si začínala cvičiť po pôrode? Boli pre teba prioritné cvičenia určené špeciálne pre mamičky?

Mne museli porod vyvolat, dlouho jsem přenášela. Kontrakce pak byly šíleně dlouhé a nakonec to skončilo akutním císařem. Rekonvalescence po císaři je delší a obtížnější, takže jsem v prvních týdnech dělala hlavně dechová cvičení a chodila na procházky. Cca po 6 týdnech jsem začala lehce s thaiboxem, lehčími corovými cviky a cviky, které jsem dělala v těhotenství. Cca po 3 měsících už jsem si troufla na první shyby a podobné věci. Samozřejmě bylo stále potřeba myslet na diastazu, která se po císaři stahuje také mnohem pomaleji. Takové ty zdravotní corovky zařazuji stále - i 11 měsíců po porodu :). 

Foto - zdroj: Katka Pešatová

Akým cvičeniam si sa v tehotenstve vyhýbala?

Na svoje poměry jsem byla hodně disciplinovaná. Vyřadila jsem cviky na přímý břišní sval, hodně snížila váhy a samozřejmě srandy jako muscle up na kruzích a podobné věci se také nekonaly. Z bojových sportů mi zůstalo pouze boxování na lapy, které mi teda dělalo dobře až do konce :-D.

Foto - zdroj: Katka Pešatová 


Ako veľmi sa zmenil tvoj tréning po tehotestve? 

Mé tělo už je schopné téměř všeho, čeho bylo schopné dřív. Jediný problém je v tom, že už nemám tolik času. Díky malému jsem ale zase začala cvičit víc doma a na workoutovém hřišti. Každopádně není teď prioritou být ve formě vrcholového sportovce :). 

Čo by si poradila mamičkám, ktoré pochybujú o tom, že by aj po pôrode mohli vyzerať dobre a cítiť sa fit? 

Jde to! A myslím, že je to hodně důležité - dělat něco pro sebe. Tělo projde velkou změnou, ne každému se jde vrátit zpátky tak snadno. Každopádně věřím, že ve většině případů jde najít cesta. Někdy je třeba delší dobu rehabilitovat, u každého to probíhá jinak. A samozřejmě také chápu, že člověk občas nemá vůli při režimu s miminkem ještě cvičit, ne vždy máte hlídání, pak je třeba zapojit dítě, počkat, až usne, sama hledám různé možnosti. Cvičení mi ale přináší energii a radost, kterou pak mohu předat synovi. Opravdu platí, spokojená máma = spokojené dítě. Takže ženy, nezapomínejte myslet i na sebe, protože tím děťátku vlastně prospějete také :). 


Katku ľahko nájdete na Instagrame pod menom @kate_cinderella. My jej veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa zábavy aj síl na materskej dovolenke a tiež chuti do cvičenia :-). 


Veronika

Atlétka z tímu CalistheniX Sereď, študentka žurnalistiky na magisterskom stupni a silovo-kondičná trénerka. Kalistenike sa aktívne venuje od r. 2015. V roku 2018 prvýkrát reprezentovala Slovensko na Majstrovstvách sveta v Moskve, kde o rok vybojovala bronz (kat. +60). Píše pre web Zero2Hero.sk, spolupracuje s projektom Chuť žiť a reprezentuje značku Športové legíny. Medzinárodných súťaží sa zúčastňuje aj ako porotkyňa. Aktívne otužuje, miluje prírodu, dlhé tréningy, hudbu, knihy, podcasty a smiech.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat