Homepage Začátečníci 7 otázek , které by si měli zodpovědět nejen začátečníci

7 otázek , které by si měli zodpovědět nejen začátečníci

Autor: Honza

83

03.10.2020

Dnešní článek je určený především pro ty, kteří chtějí se street workoutem nebo kalistenikou začít, nebo kteří už nějaký ten čas cvičí, ale nemají ve všem ten spravný systém nebo se prostě jen neposouvají tak, jak by si představovali. Z článku si ale může užitečné rady odnést i nejeden pokročilý. Následující otázky se velmi prolínají a navzájem spolu souvisejí, a proto jejich pořadí, snad kromě té první, není dáno samotnou důležitostí.  

1) Proč chceš začít cvičit?

Začneme tou nejdůležitější otázkou. Jako první by sis totiž měl/a zodpovědět, jaký je vlastně tvůj dlouhodobý cíl. Chceš zhubnout? Nabrat svalovou hmotu? Zesílit? Naučit se famózní silové nebo dynamické prvky? Nebo se chceš prostě jen hýbat a dělat něco, co tě bude bavit? Tak jako tak, je pro tebe velikým přínosem stanovit si tento záměr hned na začátku. Předejdeš tím bezhlavému cvičení, které by tě nikam neposouvalo a bude pro tebe snazší si sestavit svůj tréninkový plán.

2) Kde budeš cvičit?

Máš v blízkosti nějaké workoutové hřiště, na které budeš moct pravidelně docházet? Nebo máš v blízkosti nějakou posilovnu, ve které je dostatek vybavení pro cvičení s vlastní váhou? Nebo jen máš v okolí klepač a plácek na trávě? Ano o něčem tak prostém, jako je prostor, na kterém budeš cvičit, se ti vyplatí se předem zamyslet. Pokud budeš vědět, že nemáš v okolí žádné hřiště ani tělocvičnu s gymnastickou hrazdou, bude pro tebe nejspíš poměrně obtížné učit se nebezpečné dynamické prvky. Jestli víš, že ke cvičení můžeš využívat jedině svůj 2 metry vysoký pokojíček, nejspíš pro tebe nebude úplně reálné pouštět se do stojek a takhle bychom mohli pokračovat dál a dál.

Bohužel ne každý má v blízkosti workoutové hřiště na které by mohl pravidelně docházet.

3) Kolikrát týdně můžeš cvičit?

Pracuješ na směny? Tak to pro tebe bude nejspíš náročné stanovit si pravidelné tréninky s adekvátním odpočinkem. Jsi student a máš volné každičké odpoledne? Tak to pro tebe určitě nebude problém naordinovat si trénink skoro na každý den v týdnu. Proč by mělo být to, kolik tréninků týdně stihneš důležité? Protože si na základě toho můžeš rozložit jednotlivé typy tréninků. Můžeš si stanovit, kolik cviků vůbec zvládneš za ten týden odcvičit a od toho odvíjet své cíle. Chceš se naučit svůj první shyb, ale stíháš cvičit jen 3x týdně? Tak to pro tebe bude určitě vhodnější zařadit cviky na shyby do každé tréninkové jednotky.

4) Máš nějaké své vybavení?

Ano street workout či kalistenika je finančně nenáročný sport, ale přesto se nějaké to vybavení sem tam hodí. Samozřejmě to není tak, že jakmile se rozhodneš začít cvičit, musíš ihned investovat do všelijakých pomůcek a mít k dispozici odporové gumy všech možných rozměrů a stálky všech existujících velikostí. Tendo bod určitě bude hodně souviset s tím, jaké jsou vlastně tvé cíle, a kde vůbec budeš cvičit. Máš k dispozici komplexně vybavené fitness centrum? Tak proč by ses tam ještě tahal/a s nějakým svým vlastním vybavením. Nebo stále netušíš, kde bys mohl/a cvičit, jelikož v okolí není žádné workoutové hřiště nebo posilovna a ty máš k dispozici jen svůj holý pokojíček? Tak to se ti určitě vyplatí dopředu uvažovat o nějaké té hrazdě do zdi nebo o nějakých těch přenosných bradlech. Nechceš si vybavovat své domací fitko, protože chceš jen pravidelně klikovat? Tak můžeš dopředu popřemýšlet o odporových gumách nebo zátěžové vestě. Obojí ti totiž může do klikování v budoucnu vnést nový impulz a udělat tak klik mnohem náročnější záležitostí.Do vybavení, které ti určitě přijde vhod, bude patřit i magnesium, která zajistí větší přilnavost k hrazdám.

Do vybavení, které ti určitě přijde vhod, bude patřit i magnesium, která zajistí větší přilnavost k hrazdám.

5) Budeš cvičit sám/sama nebo s někým dalším?

Na první pohled se může takováto otázka zádt jako banální. Na tvé výkony nebo přeměny nemůže přece mít vliv to, jestli cvičíš sám, nebo s někým dalším, nebo ne? Za nás určitě může! Pokud chceš opravdu se cvičením s vlastní váhou začít a myslíš to alespoň trochu vážně, tak bude určitě rozdíl v tom, jestli začneš sám nebo s někým dalším. Pokud začneš sám/sama, tak jsi pánem svého času a tréninky si můžeš aplikovat přesně podle sebe. Když začneš s někým dalším, můžeš na něm být závislý/á a budeš mít zafixováno, že trénink odjedeš vždy jen s ním, a samotnému/samotné se ti do něj chtít nebude. Jednou pak tvůj parťák vynechá nebo vše kompletně vzdá a ty nebudeš vědět, co si máš počnout. Argumenty typu "mě to samotného nebaví" jsou poměrně časté. Tito lidé většinou nemají tu správnou vůli nebo motivaci, a proto vždy potřebují někoho dalšího. Pravidelné cvičení s někým dalším ale určitě není nijak škodlivé. Je krásné se na workoutovém hřišti, nebo v posilovně navzájem hecovat a motivovat, ale je také důležité zvládnout toto všechno i bez cizí pomoci. Proto už na začátku bude určitě příhodné říct si, jestli začínáš cvičit sám/sama, a nebo s někým dalším. Pokud začneš sám/sama, tak tě budoucí společné tréninky budou o to více bavit a mohou ti přinést něco nového. Pokud začneš s někým, nezapomeň, proč to vůbec děláš a zkus sem tam zařadit i osamělé tréninky, které ti ukážou, že bojuješ jen a jen proti sobě.

6) Jak dlouhý může být tvůj trénink?

Délka tvého tréninku bude určitě souviset s tím, kolikrát týdně vůbec můžeš cvičit. Nebude zde platit přesná úměrnost toho, že čím méně tréninků stíháš, tím více cviků, sérií a opakování musíš narvat do každého jednoho workoutu, ale určité pojítko zde bude. Rozdíl jednoznačně bude v tom, jestli budeš mít na trénink jednu hodinu i s rozcvičkou, a nebo jestli mu můžeš obětovat 4 hodiny svého času. Ano i během jedné hodiny můžeš určitě pracovat jak na technických prvcích, tak na hubnutí či nabírání, ale nejspíš za tenhle čas nezvládneš odjet komplexní silový trénink zahrnující jak shyby tak dipy, během kterého si ještě budeš hlídat 3-5 minutové pauzy.

7) Máš v plánu nějakou soutěž?

Hodně začátečníků může mít jako svou úvodní motivaci třeba i nějakou konkrétní soutěž. Určitě je bude čekat vybudování základů a všeho potřebného, ale ať už se bude jednat o soutěž v sets and reps nebo freestylovou soutěž, budou si jeho tréninky vyžadovat větší zaměření na určitou periodizaci. Nejedná se o nic složitého. V podstatě jde jen o to, že celoroční tréninky budou vypadat trochu jinak, než ty předsoutěžní a časem bude potřeba vzít tento fakt v potaz. Zjednodušeně ten, kdo bude chtít zazářit v nějaké freestylové soutěži se bude přes rok zaměřovat spíše na techniku a pilování nových prvků a před samotnou soutěžní sezónou se bude soustředit spíše na komplexní propojení všech ovládnutých prvků a na to, aby je zvládl během soutěžních setů precizně a návazně odcvičit.


Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat