Pod pojmem silový trénink si většina lidí představí jen cvičení s těžkými váhami. Co všechno však tento typ tréninku obnáší, a jaké benefity z něho můžeš těžit?
Co to tedy je?
Silový trénink je označení pro druh posilování, při kterém sportovec vyvíjí, co nejvyšší úsilí v krátkém časovém úseku. Ten bývá obvykle specifikován na maximálně 5 opakování, jelikož zkušení lifteři rádi říkají, že cokoliv nad 5 opakování je již kardio. Silový trénink se však nemusí týkat jen weighted kalisteniky nebo cvičení v posilovnách. Za silový trénink můžeme považovat i ten s pouze vlastní váhou, pokud varianta daného cviku bude odpovídat adekvátní náročnosti. Neznamená to tedy, že pokud zvládneš na hrazdě či kruzích odcvičit 20 shybů s vlastní váhou, tak při cvičení pouze 5 shybů se budeš silově posouvat. Daných maximálně 5 opakování by mělo odpovídat téměř až hranici tvých kapacit. Za silový trénink by se tedy dalo považovat spíše trénování těžší varianty shybů, například v podobě jednoručních přítahů.
Silový trénink však nemusí znamenat pouze používání těžkých vah. FOTO - zdroj: @mara_raw
Dalšími body, které by měl silový trénink splňovat jsou dlouhé pauzy mezi jednotlivými sériemi, kterých by v celkovém součtu nemělo být příliš mnoho, a také počet samotných tréninků by měl být pouze okolo 3 - 4 v týdnu. Cviky, kterou jsou při silovém tréninku využívány by měly být komplexní, což znamená, že by mělo zabírat více svalových skupin, ale nemusí se jednat o jednoznačné vyškrtnutí cviků, které pracují s izolovanějšími svalovými partiemi.
Budování svalové hmoty může jít při silovém tréninku ruku v ruce se zvyšováním síly. FOTO - zdroj: @chlevy
S čím ti může silový trénink pomoct?
Logicky bude silový trénink pomáhat hlavně s budováním síly, ale těšit se jeho příznivci mohou i budování svalové hmoty. Ač se to nemusí na první pohled zdát, tak může tento druh trénování také pomáhat i se spalováním kalorií, ale to vše se samozřejmě odvíjí i od dalších aspektů, které je potřeba při takovém záměru zohlednit. Nesporným benefitem silového tréninku je však obecný rozvoj silových dovedností daného jedince. Každý si určitě může zvolit daný směr, ve kterém se chce zlepšovat, ať už je to zvedání větších vah, zvýšená výbušnost, či provádění náročnějších cviků.