Homepage Vybavení Tolik stálek... Které si vybrat?

Tolik stálek... Které si vybrat?

Autor: Honza

93

30.11.2020

Už jsi se někdy setkal/a s tak moc nízkými bradly, že se na nich dipy cvičit rozhodně nedaly? Tak takovým bradlům se říká stálky nebo třeba adaptéry či úchopy na kliky, jak se můžeme dočíst v letácích některých obchodních řetězců či sportovních obchodů. K čemu všemu tato podkategorie bradel slouží a z jakých druhů vlastně můžeš vybírat se dočteš níže.

Stálky nejsou žádnou převratnou novinkou. Na sportovním trhu jsou k dispozici už několik let a přestože se jedná o poměrně primitivní a prvoplánovou pomůcku, stále se má kam vyvíjet a k dispozici je mnoho druhů.

Materiál

Stálky můžeme v první řadě rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Často se můžeme setkat s plastovými úchopy na klliky, které sice splní svůj hlavní účel - pomoc při klasických klicích, ale tím jejich využitelnost tak nějak končí. Díky materiálu, ze kterého jsou vyrobeny jsou dost lehké, což může být příjmené v rámci jejich převážení na workoutové hřiště nebo do posilovny, ale zároveň jsou díky tomu i vratké při samotném cvičení. Proto pokud si plánuješ stálky pořídit a nechceš do nich tolik investovat, můžou být ty plastové vhodnou variantou, ale spíše v případě, že na nich neplánuješ zkoušet stojky nebo třeba planche, ale chceš na nich opravdu jen klikovat.

Dalším materiálem, ze kterého jsou stálky často vyráběny je dřevo. Takovéto stálky bývají často těmi nejoblíbenější a to ať už kvůli nízké hmotnosti, která pro někoho může být v rámci přenášení stěžejní, ale také kvůli příjemnosti samotného materiálu. Tento rozdíl by se dal přirovnat ke gymnastickým kruhům. Někdo si rád odcvičí svůj trénink na kovových kruzích a jiný si nedokáže představit, že by ring muscle upy nebo třeba ring dipy prováděl na čemkoliv jiném než na dřevě. Nevýhodou dřevěných stálek bývá podobný faktor, jako u těch plastových. Tím, že jsou lehké mohou být také vratké a při prvních tréninzích na nich se ti může stávat, že s nimi budeš po zemi cestovat. Druhou nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena.

Posledním druhem této posilovací pomůcky jsou kovové stálky, jejichž nevýhodou je větší hmotnost, což může být pro někoho, kdo je často přenáší stěžejní. Díky větší hmotnosti jsou stálky ale zároveň stabilnější a cvičení na nich je bezpečné, a tím pádem i efektivní. Nespornou výhodou je také jejich životnost a bytelnost. Když se k tomu ještě přidá poměrně nízká pořizovací cena, jedná se o jakýsi zlatý střed v rámci rozhodování o tom, zda si stálky pořídit. 

V dnešní době se můžeš setkat i s hybridními stálkami, kdy bývá samotná rukojeť konstruována ze dřeva a základny jsou kovové.

Ani adaptéry na kliky ze supermarketu ale samozřejmě nemusejí být k zahození. FOTO - zdroj: johny_workout

Rozměr

Při výběru stálek je také důležitým faktorem jejich rozměr. Určtiě se vždy vyplatí sáhnout po variantě s co nejdelší rukojetí, jelikož tím můžeš předejít nežádoucímu překlopení při většině statických cviků a zároveň při cvičení na nich ucítíš větší jistotu a trénink s nimi bude mnohem pohodlnější. 

Pokud se budeme bavit o výšce samotných stálek, tak je zde potřeba zmínit, že zde už člověk musí více uvažovat nad tím, jestli na nich bude jen klikovat, nebo se plánuje opřít i do náročnějších cviků. Pokud na stálkách budeš jen klikovat, z důvodu toho, že se tvá zápěstí cítí pohodlněji při držení stálek než opírání o zem, vol stálky, co nejnižší. Doporučujeme to z toho důvodu, že čím vyšší stálky budeš mít, tím více bude posunuto tvé těžiště, díky čemuž pro tebe bude klikování jednodušší, což většinou není cílem každého. Sice se tím může prohloubit rozsah prováděného pohybu, což ale nemusí být každému příjemné a nemusí se jednat o dlohodobě možné provádění tohoto cviku. Vyřešit se to dá samozřejmě třeba opřením nohou o lavičku nebo třeba postel, čímž se tvé tělo srovná do roviny a provádění kliků bude totožné, jako kdyby tvé ruce byly na zemi.

Jestli si plánuješ stálky pořídit z toho důvodu, aby jsi pracoval/a třeba na planchi, tak zde bude platit to stejné, jako u klasických kliků - vol stálky, co nejnižší. Budeš díky tomu mít lepší přehled o pozici svého těla a hlavně se ti bude lépe provádět lean planche, u kterého ale také samozřejmě může případně přijít vhod položit si nohy na lavičku nebo třeba postel.

Nízké stálky ale samozřejmě nejsou řešením vždy. V případě, že chceš tuto pomůcku využívat především ke stojkám, bude vhodnější sáhnout po vyšších stálkách, které ti poskytnou dostatek prostoru jak pro 90 ti stupňové kliky, tak pro hluboké kliky nebo třeba pro přechody do stojky z L-situ. Jen nezapomeň, že díky stálkám dosáhnou tvé nohy ve stojce mnohem výše, a proto si před výběrem raději pořádně změř výšku místnosti, kde plánuješ stojky cvičit.

Průměr samotné úchopové části se potom liší spíše u plastových variant. Kovové a dřevěné kulatiny mají totiž standratně rozměr 35 mm, 38 mm, a nebo 40 mm.

Svou popularitu stálky získaly především díky využití při tréninku stojek. FOTO - zdroj: _kratas

Demontovatelnost

Posledním kritériem, které může tvůj výběr ovlivnit je faktor, zda-li jsou stálky demontovatelné, či nikoliv. Pokud budou totiž skládací, může se ti s nimi lépe cestovat a hlavně se budou lépe skladovat a nebudou ti doma zabírat tolik místa. V přídě menších stálek však toto kritérium většinou není nijak důležité, jelikož se ve většině případech vejdou kamkoliv.

Věříme, že po přečtení článku máš ve stálkách trochu více jasno a už víš, které pro tebe budou těmi nejvhodnějšími. V blízké době se můžeš těšit na další článek, ve kterém se dozvíš, jak tuto všestrannou pomůcku můžeš využít na maximum a že trénink s ní nekončí jen u kliků a stojek. 

Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat