Homepage Vybavení K čemu slouží nářadí na workoutových hřištích?

K čemu slouží nářadí na workoutových hřištích?

Autor: Honza

17

08.11.2021

Že se na workoutových hřištích většinou posiluje ví asi většina populace. K čemu však jednotlivé prvky těchto konstrukcí slouží už nemusí být každému úplně tak jasné. Proto přicházíme se stručným přehledem, který věříme, že pomůže zájemcům o cvičení s vlastní váhou při jejich prvních setkáních s těmito náčiními. 

Hrazda

Hrazdu můžeš většinou na hřišti nalézt v několika výškách. Sloužit může jak ke klasickému shybování, tak ke zvedání nohou ve visu, výmykům, muscle upům, bar dipům a mnoha dalších náročnějších dynamických i statických prvků.

Bradla

Bradla slouží především pro cvičení dipů (kliků na bradlech), ale využít se dají i pro stojkování nebo zvedání nohou. V případě využítí jen jednoho bradla si může člověk i zacvičit jednodušší variantu shybů - australské shyby.

Žebřiny

Nejatraktivnějším cvikem, pro které byly žebřiny stvořeny je lidská vlajka (human flag). Z těch jednodušších to může být zvedání nohou, ale také třeba tricpesové tlaky.

Monkey bar

Monkey bar se využívá především pro ručkování. Na hřištích mohou být k dispozici jak klasické rovné, tak i šikmé, na kterých je samozřejmě ručkování náročnější a můžeš si na nich vyzkoušet třeba i přeskakování z jedné hrazdy na druhou. Využít se monkey bary dají ale také pro shybování neutrálním úchopem, kdy si člověk může upravovat šíři samotného úchopu. Fajnšmekři mohou využít i vrchrní část žebříku pro stojkování.

Držák gymnastických kruhů

Držák gymnastických kruhů je většinou jen samostatná krátká hrazda dostatečně oddálená od stojen, na kterou si může každý pověsit své kruhy. Na těch se dají odcvičit shyby ve v podstatě všech variantách, je na nich možné klikovat či dipovat, ale také trénovat muscle upy nebo bicepsové zdvihy.

Multifunkční hrazda

Pokud tě omrzejí klasické shyby, můžeš se pověsit na multifunkční hrazdu, které ti umožní trénovat shyby i se šikmým či neutrálním úchopem.

Pole dance tyč

Pole dance tyč se dá využít jako klasická šplhací tyč, ale je také možné ji využít pro trénink human flagu či dragon flagu.
Stálky

Stálky nebo také adaptéry na kliky slouží především ke klikování, které se na nich může stát lehčí díky změněnému těžišti a zároveň těžší srze možnost provedení většího rozsahu pohybu. Cvičit se na nich dají ale i stojky nebo L-sity.

Lavička se stálkami

Na tomto prvku se mohou odcvičit všechny cviky jako na klasických stálkách, ale k tomu všemu se zde může člověk více zaměřit i na cvičení břicha, kdy si může mezi jednotlivé stálky sednout a trénovat různé zvedaní nohou cílené pro posílení břišních svalů.

Šikmá lavička

Na šikmé lavičce si můžeš zaháknout nohy při cvičení sedů lehů, ale nakopak se také můžeš položit obráceně a zkoušet dragon flag nebo o trochu lehčí zvedání nohou.

Stupňovaná lavička

Abychom nezapomněli i na spodní část těla, tak bývají hřiště vybavena i stupňovanými lavičkami, které mohou sloužit pro různé výskoky, výšlapy nebo se na nich dají odcvičit bulharské dřepy.


Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat