Homepage Vybavení Co vše je možné odcvičit s kotníkovými zátěžemi?

Co vše je možné odcvičit s kotníkovými zátěžemi?

Autor: Honza

25

23.05.2022

Ne každý si vystačí jen se cvičením s vlastní váhou. Jedna skupinu cvičenců názoru, že je vhodnější se věnovat buď čistě přidanému závaží, a nebo jen čistě cvičení s vlastní váhou a ta druhá nedá dopustit na kombinování těchto dvou variant. My se nebudeme stavět ani na jednu stranu a jen si dnes představíme, jak je možné si svůj trénink pomocí kotníkových zátěží okořenit.

Ke ztěžování jednotlivých street workoutových cviků pomocí přidávání hmotnosti lidé rádi využívají řetězové opasky, na které zavěšují kettlebelly, jednoručky či kotouče a nebo sahají po zátěžových vestách. Oboje jsou to však varianty, které zvyšují váhu trupu, což se tedy vyplatí v případě cvičení například kliků na bradlech nebo shybů na hrazdě. Pokud bychom ale chtěli ztížit pomocí přidaného závaží cviky pro břišní svalstvo a nebo různé statické cviky, tak by nám váha v oblasti trupu byla téměr k ničemu. Z toho důvodů je pro tyto potřeby vhodnější využít kotníkové zátěžovky, které zaručí zvýšení hmotností v oblasti dolních končetin. Kvůli umístění na v podstatě jeden z okrajů lidského těla není ani potřeba, aby tato zátěž byla takových hmotností, jakou jsou kotouče na opasku a nebo sáčky v zátěžových vestách, ale člověk si vystačí i jen s pár kilogramy. Proto se tyto pomůcky vyrábějí v hmotnostech od 0,5 kg až do nějakých 5 kg na každou nohu. Co vše se s nimi ale dá tedy odčinit?

Kvalitní zátěže na kotníky i zápěstí je možné sehnat již od pár stovek korun.

V první řadě to jsou cviky pro břišní svalstvo, jako jsou například sklapovačky, L-sity nebo zvedání nohou ve visu na hrazdě, ale i ve vzporu na bradlech. Z těch náročnějších cviků to potom může být dragon flag, back lever, human flag, front lever, planche, ale v podstatě i stojka a veškeré statické i dynamické varianty těchto cviků. Stranou nezůstávají ale ani takřka základní cviky kalisteniky, kterými jsou shyby a dipy, případně při jejich spojení vzniklé muscle upy. Váha na kotnících sice neumožní při těchto cvicích testovat maximální hmotnost na jedno opakování, ale ztížit si takto vytrvalostní trénink může být opravdu výživné. Těžší kotníky budou více omezovat takzvaná kippovaná (kopaná) opakování, a tak je možné se při takovém cvičení zaměřit více i na samotnou techniku provedení.

V čem však naopak tyto ztěžovací pomůcky nepomohou jsou především dřepy, klasické kliky a například i sedy lehy, kde je vhodnější sáhnout po zátěžové vestě. Mimo to však mají široké spektrum využití a zpestřit je s nimi možné nejeden trénink. Jejich použití nemusí být ale samozřejmě omezeno jen na oblast kotníků, ale například běžci či nadšenci bojových sportů si je mohou umístit i na zápěstí.

Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat