Homepage Vybavení Chceš zlepšit regeneraci? Využij odporovou gumu!

Chceš zlepšit regeneraci? Využij odporovou gumu!

Autor: Honza

276

19.09.2020

Cítíš se po každém tréninku totálně rozbitý/á a bojíš se, že následující workout nebude stát za to? Trvá ti příliš dlouho, než procvičenou svalovou partii zotavíš? Budíš se následující ráno jakoby tě někdo přejel parním válcem a nevíš, co s tím? Tak vyzkoušej náš jednoduchý tip, který zefektivní každý tvůj trénink a zlepší tvou regeneraci.

Ne v dnešním článku ti nebudeme nabízet žádnou magickou pilulku, která z ničeho nic zlepší tvé regenerační schopnosti. Nebudeme ti ani slibovat, že celý proces nebude vyžadovat tvé úsilí, a že vše přijde ze dne na den bez hnutí prstu. Budeš se muset snažit a budeš muset makat ještě víc, ale výsledek bude stát za to.

Co to tedy bude?

Nejedná se o žádný převratný princip, kteří by cvičenci neznali. Naopak ho plno workouterů, ale především fitnesáků zná a pravidelně využívá. Řeč je o pumpování. Co to je? Pumpovací série jsou sety o vysokém počtu opakování s nízkou zátěží. Obvykle se jedná o 15-40 opakování, ale samozřejmě jich může být i více. Pumpování využívají především kulturisté, kteří se po tvrdém tréninku snaží vysokými počty opakování nahnat krev do daných svalů. Díky tomu jsou svaly v danou chvíli objemější, žilnatější a především tvrdší. Na základě zvýšeného přísunu krve dochází k lepšímu okysličení svalů a k lepšímu dodání potřebných živin. Tím pádem čím je sval více prokrvený, tím lépe fungují veškeré opravné a funkční procesy.

Kulturisté nebo klasičtí fitnesáci provádějí pumpování většinou až na konci svého tréninku a to z toho důvodu, že už se svaly nepotřebují dále využívat k tak náročným činnostem, a tak si mohou dovolit je tolik zakrvit. Pumpování na konci tréninku také včasně odstartuje opravné procesy a i když budou svaly v první chvíli tvrdé a skoro až nepoužitelné, po chvíli vše povolí a ty se po skončení tréninku budeš cítit mnohem lépe.

Efekt pumpování ucítí především cvičenci, kteří jsou zvyklí celý trénink cvičit jen náročné prvky o vysoké intenzitě a nízkých počtech opakování. Vysoké počty opakování s nízkou zátěží jsou proti tomu úplným opakem a pro takovéhle workoutery a workouterky, bude tato změna opravdu znatelné. Svaly se ryche zakrví a daný jedinec nebude muset ani provádět tolik opakování.

Jak na to?

Fitness nadšenci k pumpování využívají především činky, které ale my workouteři většinou na workoutovém hřišti tak úplně po ruce nemáme. Proto si vystačíme s pomůckou, která se vejde do každého pytle či batohu a udělá pumpování ještě více efektivní. Řeč je samozřejmě o odporové gumě, která je pro nás atraktivní jak svou skladností, tak především svou elasticitou. Při jejím natahování totiž nevytváří stále stejný odpor jako tomu je u činek, ale její odpor stále roste a při povolování naopak ubývá. Tím pádem nebude vynaložené úsilí pořád stejné, ale bude se střídat, díky čemuž může být pumpování ještě efektivnější. 

Dostat na workoutové hřiště činky není oporoti odporové gumě tak úplně jednoduché.

Když tedy budeš chtít danou svalou skupinu napumpovat, využij k tomu jednoduché pohyby, při kterých budou dotyčné svaly nejvíce pracovat. Jsi po tréninku shybů podhmatem a chceš ještě dopumpovat bicepsy? Tak si stoupni na jeden konec odporové gumy, druhý uchop do dlaně a jen v loktu pokrčuj a natahuj horní končetinu. Chceš napumpovat triceps po klicích na bradlech? Tak odporovou gumu obmotej kolem vysoké hrazdy, opět ji uchop do dlaně a prováděj stejný pohyb jako u předešlého cviku akorát v opačném pořadí. Chceš napumpovat záda po shybech nadhmatem? Tak obmotej gumu kolem stojny a přitahuj ji ke svému hrudníku jako při veslování a takhle bychom mohli pokračovat dál a dál. Samotné cviky nejsou nijak extrémně složité. Jen se soustřeď na správné provádění a dýchání. Ze začátku to s počty opakování nepřeháněj a vol raději slabší gumu než nějakou silnější, která je vhodná spíše na dopomoc při cvicích s vlastní váhou. Snaž se cviky provádět s tak silnou gumou, se kterou zvládneš minimálně 15 - 30 opakování. Stačit by ti měly 2-3 série, ale samozřejmě vše záleží na tvé konkrétní situaci. 

Chceš více prokrvit bicepsy? Tak gumu využij pro klasické bicepsové zdvihy.

Vyzkoušej na konci svého příštího tréninku tento náš jednoduchý tip a dej nám vědět, jaké byly tvé pocity druhý den. Klidně ze začátku využij jen výše popisované cviky a schválně potom pozoruj, jak se tvé ruce budou následující den cítit. Hodně štěstí.



Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat