Homepage Vybavení 3 důvody, proč si nepořizovat hrazdu do dveří

3 důvody, proč si nepořizovat hrazdu do dveří

Autor: Honza

88

22.10.2020

Opět máme zavřená fitka a podmínky na tréninky venku rozhodně nejsou takové, jako na jaře. Nezbývá nám tedy nic jiného, než se přesunout k domácím tréninkům, ke kterým se nějaké to workoutové vybavení občas přece jen hodí. Někteří lidé si ale nechtějí, nebo nemohou dovolit kvalitní prvky a příslušenství, a proto sahají po laciných variantách, které ale občas mohou způsobit více škody než užitku. Dnes se podíváme na téma hrazd a popíšeme si hned 3 důvody, proč není alternativa mezi futra tou nejlepší variantou. 

Co je to vlastně hrazda mezi dveře?

Jedná se o poměrně levné cvičební vybavení, které má sloužit ke zvyšování fyzické kondice a tvarování postavy. V podstatě jde o jakousi teleskopickou tyč, která se otáčením vnější části roztáhne mezi futra a má za úkol unést celou váhu daného člověka. Z jakých důvodu tuto pomůcku nedoporučujeme?

1. Můžeš se zranit

První bod na našem seznamu se týká bezpečnosti. Na youtube najdeš mraky kompilací lidí, s kterými se hrazda do dveří zřítila a ve většina případech to opravdu nedopadá moc dobře. Stačí, abys jen omylem hrazdu křivě ukotvil/a nebo málo utáhl/a a neštěstí je na světě. Ano pád ze shybu určitě nebude nic až tak hrozného, ale představ si jak si v klidu držíš backlever a najednou tě na tvář líbá koberec. V případě, že hrazdu naopak až moc utáhneš, riskuješ mimo jiné i poškození samotných futer. Určitě existují i hrazdy mezi dveře s protikusy, které je činí trochu bezpečnějšími, ale tím futra nadosmrti poznamenáš a zároveň půjdeš proti hlavní myšlence těchto hrazd, kterou by měla být hlavně demontovatelnost a nepoznamenatelnost. 

Nástěnné hrazdy se oproti těmto připevňují pomocí chemických kotev a žádné zranění u nich nehrozí.

2. Nemáš dostatek prostoru

Většina lidí určitě plánuje hrazdu využívat především na shyby. V případě, že cvičíš shyby nadhmatem, jsi limitován/a rozměrem tvých futer, se kterými tato hrazda nic nezmůže. Pokud nejsou futra dostatečně široká a nevejdou se mezi ně tvé paže, tak tyto shyby pro tebe nejspíš nebudou tou správnou variantou. U shybů nadhmatem by měly lokty ideálně směřovat od těla, (oproti shybům nadhmatem, kde lokty směřují před tělo) což u většiny dnešních futer není tak úplně reálné. 

3. Musíš pokrčovat nohy

Většina z nás doma nejspíš nemá futra vysoká minimálně 2,5 metru (což je standartní výška hrazd na většině workoutových hřištích), a proto se hrazda musí upevňovat do poměrně nízké výšky. Průměrný člověk díky tomu nemá možnost nechat natažené nohy, takže je v lepším případě pokrčí směrem k břichu, v horším případě směrem za sebe. S nohama u břicha se určitě dá krášně shybovat, ale z důvodu většího zapojení břišních svalů, člověk určitě nezvládne shybů tolik a ani technika na základě většího zatížení nemusí být u většiny lidí stoprocentní. V případě pokrčených nohou za tělem (ideálně ještě překřížených) dochazí k přetěžování beder, která mohou postupně začít nehezky zlobit, a tak se z krásného zdravého shybování může v okamžiku stát poměrně nebezpečné huntování. 

Nejlepším řešením by byla samozřejmě přenosná volně stojícící hrazda, na kterou ale ne každý má doma prostor.

Kdy tato hrazda přichází v úvahu jako vhodná alternativa?

Abychom zas neříkali, že je tato hrazda úplně k ničemu a jedná se o nejhorší výmysl sportovního průmyslu, tak si uvedeme i situace, za kterých se vyplatí hrazdu pořídit. Je jimi nedostatek financí a prostoru. Pokud totiž zohavíš futra a použiješ určené protikusy, měla by se hrazda stát bezpečnější a měla by sloužit svému účelu. I tak vždy ale raději 2x zkontroluj, jestli je utažena dostatečně, ať se neobjevíš na další kompilaci failů na hrazdě. Víš jak to přece je. Dvakrát měř,... 

S rozměry futer bohužel nic neuděláš, a proto při pořízení této hrazdy musíš počítat s tím, že budeš cvičit spíše shyby podhmatem s nohama pokrčenýma ideálně před tělem. Pokud ale budeš hrazdu využívat spíše pro cviky jako je třeba front lever, back lever nebo shyby na jedné ruce, může být rozpínací hrazda určitým kompromisem. 

Před pořízením hrazdy do tvé domácí posilovny ale raději ještě jednou zvaž, jestli se ti vyplatí dělat kompromisy, a nebo raději jednou zainvestuješ do kvalitní hrazdy, která může být buď volně stojící v prostoru, a nebo může být upevněna na stěně nebo na stropě a najde si daleko větší využití, než jen ta mezi dveřmi. Bezpečí a technika směřující k dlohodobému zdraví by měly přece být na prvním místě!

Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat