Homepage Rozhovory Rozhovor so súťažiacimi na MS v Moskve: O postup zabojujú aj o rok

Rozhovor so súťažiacimi na MS v Moskve: O postup zabojujú aj o rok

Autor: Veronika

22

04.10.2021


Pre českých a slovenských atlétov sú majstrovstvá sveta zážitkom na celý život, a to bez obhľadu na výsledok. Vidieť naživo výkony súťažiacich, z ktorých väčšinu poznáte len zo sociálnych sietí, je na nezaplatenie. Komplexnejšiu fotoreportáž z majstrovstiev sveta nájdete v tomto odkaze. Dnes vám prinášame rozhovor s účastníkmi, ktorí tento rok reprezentovali Českú a Slovenskú republiku.

Foto – zdroj: StreetWorkout.cz/Veronika Greinerová

1) Čo považuješ za najväčší zážitok z tohtoročných majstrovstiev sveta?

Damián (SR): Najväčší zážitok bol vidieť ostatných atlétov, ako žijú celým svojim telom aj dušou pre tento šport a majú také mindsety, ako málokto z môjho okolia. Veľmi ma to oslovilo k zamysleniu sa a motivácii.

Veronika (ČR): Za mě to bylo rozhodně probojování Káji Vítekové do finále a poté její bronzové umístění. Obě tyto chvíle jsme prožívali jako československá výprava společně a byly to okamžiky plné emocí, které se nedají jen tak popsat.

Jakub (SR): Najväčší zážitok pre mňa osobne bol ten, že som mal možnosť cestovať na majstrovstvá sveta v Moskve s mojimi priateľmi, s ktorými sme zažili veľa pekných zážitkov. Navzájom sme sa podporovali a hecovali k čo najlepším výkonom.

Karolína (SR): Za najväčší zážitok považujem učite postup do finálového kola a atmosféru počas môjho vystúpenia cez noc.


Karolína a zábery z jej vystúpenia vo finálovom kole. Foto – zdroj: Simona Lacková


Jan (ČR): Jezdím na různé soutěže ve street workoutu už docela hodně let a předtim sem soutěžil i ve snowboardingu, atletice a dalších sportech. Díky tomu nebývám před závodama nervózní, ani ne, že bych byl až tak pohodář, ale prostě proto, že už sem jich zažil hodně. Na druhou stranu pro mě ale „obyčejné“ soutěže už nejsou až takový „hec“, vlastně mi to příjde většinou stejná pohodka, jako dát si trénink na zahradě s pár kamarádama. MS v Rusku je ale trošku jinačí level, to byl trochu stres a adrenalin, zvlášť proto, že nebyla možnost si před soutěží vyzkoušet hrazdy a potřeboval jsem tam svůj set poslat „na první dobrou“, navíc v dost studeném počasí v jakém normálně venku netrénuju. Docela se mi ulevilo, že jsem nic nefailnul.

Ladislava (ČR): Ahoj, Veroniko, děkuji za oslovení. Těžko z takovéto velkolepé akce vybrat jeden největší. Za mne obecně celková atmosféra, a vůbec to, že jsem byla součástí takovéto akce, že jsem poprvé v životě viděla atlety, které jsem až do té doby znala jen ze sociálních sítí.

Dominik (SR): Za najväčší zážitok považujem jednoznačne to, že sa mi podarilo postúpiť medzi takými silnými menami do finále a umiestniť sa na 8. mieste. Splnil som si dávny sen a cieľ, ktorý som si dal po mojej prvej účasti na MS, keď som bol v tomto športe ešte "v plienkach".


Antonio Gastelum alebo aj Tony Gaste z Mexika patril medzi najväčších favoritov u viacerých súťažiacich. Napokon sa umiestnil na druhej víťaznej priečke v absolútnej kategórii mužov. Foto – zdroj: WSWCF

Lukáš (ČR): Nedokážu vybrat jeden konkrétní okamžik, byl to prostě zážitek. Ale je pravda, že to jak jsme běželi z hotelu, abychom stihli fandit Dodovi ve finále asi dlouho nezapomenu.

Veronika (SR): Najväčším zážitkom bol celý výlet od prvého dňa vo vlaku, cez cestu z Prahy, súťaž, výkony, atmosféru a správny ,,drive", ktorý nás po celé dni až do príchodu do Žiliny sprevádzal. Za tie tri roky na majstrovstvách sveta sme podľa mňa tentokrát šli v najlepšej a najsilnejšej zostave – aj čo sa týka partie, aj sily a komplexnosti našich atlétov.


Dominikovi sa na tohtoročných majstrovstvách sveta podarilo prebojovať až do finále. Foto – zdroj: WSWCF


2) Splnilo sa ti to, čo si očakával/a?

Damián (SR): Chcel som tento rok top 20 a vyšlo to, takže som spokojný ajkeď vždy môže byť lepšie.

Veronika (ČR): Moje očekává i se spojila. Startovní listina byla plná světových jmen a do finále postupovalo jen 5 soutěžících, takže jsem to reálně na postup do finále neviděla. Bohužel se mi nepodařily oba závěry setů, takže o postupu do finále opravdu nemohla být řeč . Popravdě jsem nečekala, že se s takových pochybením dostanu do první desítky soutěžících, takže sedmé místo mě opravdu potěšilo. Samozřejmě nebudu tvrdit, že bych nebyla radši, kdybych sety odcvičila bez pádů. Rozhodně to ale neberu jako selhání i vzhledem k počasí (7°C, déšť, kluzký povrch) a změnám v organizaci. Myslím, že jsem se nemohla připravit lépe, vím, že jsem do své přípravy dala maximum, co jsem ve své situaci mohla.


Jakub (SR): Od môjho výkonu som očakával teochu viac ako som predviedol, ale aj tak nič neľutujem. Beriem to ako ohromnú skúsenosť do budúcna, ktorá ma určite posunula o niekoľko levelov vyššie.

Karolína (SR): Najviac sa mi splnilo to, že som mohla prvý krát zažiť tú atmosféru, spoznať nových úžasných a motivujúcich ľudí a veľké zahraničné mená v tejto komunite a taktiež aj to že sme sa ako Slovenská výprava viac zblížili a podporovali sa ako rodina.

Víťazky absolútnej ženskej kategórie s jedným z organizátorov podujatia, Marisom Slezinsom. Zľava Karolína Viteková, Jasmina Svilenova (2.) a Tsvetelina ,,Cveti" Staneva. Foto – zdroj: WSWCF/Eriks Biters


Jan (ČR): Tak určitě. Všichni tak nějak vědí, že nepatřim k favoritům a jsem každý rok rád, když v sobě najdu ještě dost zdraví a síly trénovat dál. Proto mě potěšila hlavně dobrá odezva od ostatních atletů, podpora, přátelské a pohodové vystupování i těch známějších. Letošní MS byly bez veřejnosti, diváci pod stage byli jen ostatní atleti a organizátoři, přesto když jsem šel svůj set, tak sem po každém chyceném triku nebo přidržené statice slyšel hype ze shluku lidí pod podiem. To potěší každého. Když jsem se pak byl večer projít u Kremlu, tak se tam se mnou skupinka místních chtěla fotit. Nečekal sem, že by mě domorodci vůbec mohli znát. K z mého pohledu k pohodové atmosféře přispívá i to, že většina lidí nenosí náhubky ani v metru.

Ladislava (ČR): Celkové Mistrovství proběhlo nad má očekávání. Se svým výkonem jsem spokojená. Vím, že jsem do něj dala vše, a atleti, které jsem viděla na vlastní oči, předváděli dechberoucí a inspirativní výkony. Jen škoda chladného počasí a pár přešlapů ze strany organizátorů. Nicméně myslím, že vzhledem k tomu, že termín MS vypsali 4. 8. a 4.9. jsme již stáli na prknech pódia v Moskvě a soutěžili, odvedli kupu práce. Já mám rozhodně celoživotní zážitek!

Dominik (SR): Splnilo sa mi všetko... do bodky.

Na Majstrovstvách sveta v Street Workout-e reprezentoval Jakub Štefanec Slovensko prvýkrát. O postup na MS zabojuje aj o rok. Foto – zdroj: WSWCF/Eriks Biters

Lukáš (ČR): Očekávání jsem měl trochu větší, hlavně co se účasti týče, ale tady zase úřadovala korona...

Veronika (SR): Musím priznať, že áno. Chcela som sa dostať do top desiatky, čo sa mi aj napriek takej veľkej konkurencii a ,,failu" v kvalifikačnom kole podarilo. Veľmi som si tiež priala, aby sa Kaja dostala do finále. A ono to naozaj vyšlo. Boli to neuveriteľné pocity a pri pomyslení na sobotu, keď sme začali pri Červenom námestí plakať od radosti, mám zimomriavky doteraz. 

Lukáš Bečík a časť jeho setu na bradlách. Foto – zdroj: WSWCF/Eriks Biters

3) Kto zo všetkých súťažiacich na svetovej scéne ťa ohúril najviac?

Damián (SR): Najviac ma ohúrila výbušnosť a dynamickosť u chalanov. Tony a Daniel to majú veľmi dobre upratané. 

Veronika (ČR): Teď se budu opakovat, ale opět budu jmenovat Káju, protože pro mě bude i navzdory světovému trendu pořád street workout především o silových prvcích a Kája na stage předvedla silové prvky úplně jiného levelu, než všechny ostatní soutěžící. Každopádně, velký obdiv patří všem finalistkám. V době finále totiž nepanovalo zrovna přívětivé počasí a zároveň vystoupení sice efektně podtrhovaly kouřové a světelné efekty, které sice dodaly na dramatičnosti, dovedu si ale představit, že musely soutěžícím významně ztížit orientaci v prostoru, která je především v dynamických prvcích klíčová.

Jakub (SR): Najviac ma ohúril atlét z Mexika – Antonio Gastelum, ktorého už dlho sledujem na sociálnych sieťach ako napríklad instagram. V Moskve potvrdil to, že aj naživo je veľmi komplexný atlét s ohromnou výdržou.

Karolína (SR): Z chalanov to bol určite Tony Gaste, pretože on bol jeden z mojich mnohých idolov, keď som začínala s workoutom a z dievčat som obdivovala všetky, pretože v takej zime bolo veľmi ťažké predvádzať statické a dynamické prvky.


Česká reprezentantka Veronika Szabóová si svoje kvalifikačné kolo naozaj užila. Foto – zdroj: WSWCF/Eriks Biters


Jan (ČR): Neokkre (meno Karolíny Vitekovej na Instagrame, pozn. redakcie) ze Slovenska. Sleduju jí už nějakou dobu, ta holka má talent na pohyb i sílu, co se najde mezi jedním člověkem z milionu. Pamatuju si, když jsme v Moskvě po prvním dnu MS seděli v restauraci v hotelu, všichni hrozně unavení a debatovali jsme, co teď jako večer budeme dělat, nikdo nebyl ani pořádně schopný se zvednout ze židle, jen Neokkre na to povídá, že „asi nějaké reps“ a začala tam dělat kliky ve stojce. Jestli se nezraní nebo jí to nepřestane bavit, tak příští rok vyhraje. A dál sem rád naživo viděl Tonyho Gastela, ten patří poslední dobou mezi klukama k mým favoritům. Pobavila mě i jeho mexická vznětlivost, když pobíhal po backstage a vyhrožoval, že někoho zabije, jestli se nenajde jeho ztracená powerbanka, i když v ten moment byl asi nejmenší člověk v místnosti.

Ladislava (ČR): Tady asi také nedokážu vypíchnout jedno jméno. Z žen rozhodně za mne vítězka ženské kategorie Cveti (Staneva Tsvetelina Ilieva). U mužů mne asi nejvíc uchvátila show dvojice Mexičanů a čistota provedených setů Daniela Hristova.


Českú republiku reprezentoval okrem Lukáša Berčíka aj Jan Černý, ktorý si svoj súťažný set užil. Foto – zdroj: WSWCF/Eriks Biters


Dominik (SR): Nemôžem jednoznačne povedať meno atléta, všetci boli na vysokej úrovni, bolo to iné, ako pozerať súťaž na Slovensku alebo v Česku. Daniel Hristov vyhral podľa mňa zaslúžene. Aj keď bol tam Tony Gaste, ktorý skončil druhý, ale pomýlilu jeho pesničku, na ktorú mal natrénovaný set... ktovie, ako by to bolo, keby mu ju pustili. Bol tam aj Tonyho krajan z Mexica, ktorý v oboch setoch chytil 900-vku a mal tiež brutálne silnú statiku. V marci dokonca tonyho porazil na súťaži, ale v Moskve sa neumiestnil... to je pre mňa stále záhada. Bol tam aj jeden zaujímavý atlét, na instagrame sa volá dr_marcfitt, ktorý má všetko na vysokej úrovni a keby vo finále nemal fail, môžem úprimne povedať, že by bol predo mnou. Je na ňom zaujímavé, že workout je jeho koníček, ale jeho povolanie je zubár, preto som mu povedal, že ho budem volať Mr. Dentist.


Full planche v podaní atléta Marca ,,Dr. Marcfit" Fitt. Foto – zdroj: WSWCF/Eriks Biters


Lukáš (ČR): Samozřejmě, už od začátku jsem se těšil na výkon Tonyho a musím říct, že mě rozhodně nezklamal.

Veronika (SR): Z chalanov určite Hristov, Tony, Steel a naši, Dominik, Damián a Kubo. Z báb jasné, že naša Kaja, pri ktorej som si vykričala hlasivky ako v kvalifikácii, tak aj vo finále :D. Veľmi som tiež fandila Cveti, ktorá predviedla skvelý výkon a takisto moja favoritka, Vivien Hangrád z Maďarska. Páčila sa mi aj Galina Sidorenko, víťazka z roku 2017, bývalá gymnastka, ktorá má neskutočne dobrú dynamiku, no na súťaži jej ako naschvál vždy nejaký prvok nevyjde. V kvalifikačnom kole som, žiaľ, nevidela všetky dievčatá, spracúvala som stres a sústredila sa na svoj výkon... a z finále som kvôli neoznámenému času vystúpenia nevidela ani jedného atléta. Každopádne sa neskutočne teším z toho, že Dominik postúpil do top desiatky. 


Laďka ,,Lattie" Jeřábková a jej kvalifikačné kolo. Foto – zdroj: WSWCF/Eriks Biters


4) Zabojuješ o príležitosť reprezentovať svoju krajinu aj o rok?

Damián (SR): Ak mi to zdravie dovolí, tak reprezentovať Slovensko plánujem aj na iných medzinárodných súťažiach.

Veronika (ČR): Toto je otázka, kterou si popravdě pokládám sama už nějakou dobu. A doteď nevím odpověď. Ve street workoutu se na soutěžní úrovni pohybuji už nějaký ten pátek a udržet krok i s více než 10 let mladšími soutěžícími není jednoduché. Zkušenosti jsou sice cenné ale nemohou nahradit např. lepší regeneraci apod. Tristní je pro mě především čas, kdy si při práci a a mém rozmaru v podobě dalšího prezenčního studia nemohu dovolit se věnovat oběma mým soutěžním sportům tolik, kolik by bylo třeba na rozumný progres. Zároveň vzhledem k tomu, že jsem profesí fyzioterapeut, bych se cítila vůči mým pacientům nezodpovedně, kdybych chodila do práce zničená z tréninků a se strhanými mozoly. Ano, vše je o prioritách a to je právě ta oblast, kde cítím, že se můj svět mění a momentálně se rozhoduji, jak si právě ty priority nastavím. Vím jistě, že sport a především street workout zůstane i nadále mou vášní, ale zda se mu budu věnovat i příští rok na soutěžní úrovni, to si teď netroufám říci.


Veronika Greinerová začala svoje kvalifikačné kolo na stalkoch.Foto – zdroj: WSWCF/Eriks Biters


Jakub (SR): Určite áno. Po sezóne 2021 si uvedomujem svoje nedostatky a určite na nich zapracujem. Dúfam, že 2022 bude vydarený rok plný úspechov pre všetkých, hlavne slovenských atlétov.

Karolína (SR): Určite sa o to pokúsim najviac, ako to bude možné, ale človek nikdy nevie, kedy niekto príde s niečim novým, preto budem stále trénovať a snažiť sa posúvať ďalej.

Jan (ČR): Tak určitě, když se příštího MČR ve zdraví dožiju. Samozřejmě bych se rád zlepšil, naučil se další prvky a hlavně vylepšil svojí flow a komba, ale víceméně i jenom udržet se toho zbývajícího ¾ roku bez zranění a dalších zdravotních komplikací by pro mě byl docela úspěch. Jestli se to povede, street workout mě baví a nemám v úmyslu v nejbližší době přestat.


Damián Rebro šiel set na bradlách po hrazde. Foto – zdroj: WSWCF/Eriks Biters

Ladislava (ČR): Pokud bude probíhat vše, jak má, rozhodně zabojuji o možnost reprezentovat znovu naši zemičku. Mistrovství světa pro mne bylo ohromnou zkušeností, obrovským zážitkem a motivací v jednom. Jak ale organizátoři nastínili, možná se budou trochu pozměňovat kvalifikační kritéria,.. tak uvidíme, co vymyslí.

Dominik (SR): Určite áno, už som viackrát avizoval, že sa do Moskvy chcem ako súťažiaci pozrieť ešte raz a naposledy, dúfam, že sa mi to podarí a budem mať možnosť reprezentovať svoju krajinu ešte do tretice. Samozrejme by som sa snažil umiestniť ešte lepšie.

Lukáš (ČR): Rozhodně! Letos jsem sice dokázal předvést co jsem chtěl a bez failu, ale vím, že mám na víc a příští rok bych se chtěl vrátit a dokázat to i všem ostatním.

Veronika (SR): Jednoznačne áno, už teraz mám zimomriavky. Biudem sa snažiť o čo najlepší výkon. Najradšej by som šla v rovnakej zostave, v akej sme šli tento rok. No najšťastnejšia budem v prípade, že sa nám dovtedy podarí splniť sen o samostatnej workoutovej federácii, vďaka ktorej by sme si ako reprezentanti krajiny nemuseli sami zháňať sponzorov. 

Foto – zdroj: StreetWorkout.cz/Veronika GreinerováVeríme, že sa našim atlétom podarí do roka dosisahnuť také výsledky, po akých túžia a že naše krajiny budú opäť reprezentovať najlepšie, ako vedia. Držíme im palce.  
Veronika

Atlétka z tímu CalistheniX Sereď, študentka žurnalistiky na magisterskom stupni a silovo-kondičná trénerka. Kalistenike sa aktívne venuje od r. 2015. V roku 2018 prvýkrát reprezentovala Slovensko na Majstrovstvách sveta v Moskve, kde o rok vybojovala bronz (kat. +60). Píše pre web Zero2Hero.sk, spolupracuje s projektom Chuť žiť a reprezentuje značku Športové legíny. Medzinárodných súťaží sa zúčastňuje aj ako porotkyňa. Aktívne otužuje, miluje prírodu, dlhé tréningy, hudbu, knihy, podcasty a smiech.

Další články, které by tě mohly zajímat