Homepage Rozhovory Mašina Tomáš Nebola - jak mu street workout otočil život k lepšímu?

Mašina Tomáš Nebola - jak mu street workout otočil život k lepšímu?

Autor: Honza

14

28.03.2022

Dvaatřicetiletý Tomáš Nebola cvičí už téměř 10 let a cvičení mu doslova otočilo život zpět nohama na zem. Čím vším si už prošel, a o jaké důležité poznatky by se se všemi rád podělil?

Ahoj Tome, jak dlouho už cvičíš, a jak jsi se ke cvičení vlastně dostal?

Ahoj všichni, workout cvičím od roku 2013. Předtím byl můj život samá párty, bral jsem drogy, hodně pil a následnými problémy jsem se dostal do vězení. Od prvního dne jsem v něm začal klikovat, dřepovat a shybovat. Kliky mi šly vždycky a ani dřepy mi nedělaly problém. Horší byly shyby, které pro mne i při 55 kg vlastní váhy nebyly jednoduché. Za měsíc jsem však zvládl udělat čistých 4 x 15 shybů . Díky zkušenějším místním jsem se do cvičení opřel naplno, ale šlo spíše o takovou kulturistiku. O workoutu tehdy skoro nikdo nevěděl. Obdobným stylem jsem cvičil přes rok. Měl jsem obrovský progres a cvičení mě vážně bavilo. Po roce mě pustili na polovinu trestu a byl jsem volný. Potkal jsem se s kamarádem Lukášem Volfem, který tenkrát dělal MMA a ukázal mi workoutová  videa s Hannibalem. Jeho videa jsem si zamiloval a to především díky předvádění muscle upů. Začal jsem je tedy cvičit, ale neudělal jsem ani jeden. Nechápal jsem jak to, když zvládám už i 20 shybů na hrazdě. Začal jsem tedy na muscle upu neskutečně dřít a za měsíc tam padl. Chvíli jsem žil v Londýně, kde jsem cvičil s místními borci. Hodně mi to do mé workoutové kariéry dalo především ze strany motivace. Po návratu jsem zkoušel nejprve freestyle, ale neměl jsem ještě takové zkušenosti a tak se mi moc nedařilo. Vůbec mi však nevadilo, že jsem se neumístil. I to že jsem tam byl a nebál jsem se to zkusit mi dalo strašně moc a posunulo mě to zase o kus dál.

Pro Tomáše nejsou soutěže o medailích, ale potřebuje si je pořádně užít a dát do nich maximum. FOTO - zdroj: @tomas_beast_mode_nebola

Jak vypadají tvé přípravy na soutěže a v čem se liší od klasických tréninků?

Když to je sets&reps, tak mám svou osvědčenou metodu a to je, že si nastavím časovač na 30s kolo a na 30 s pauzu, ale skoro žádnou pauzu nemáte pokaždé když časovač oznámil kolo nebo  pauzu začínám sérii a to buď shybu, dipu a nebo kliku. Musíte si určit určitý počet opakování tak, abyste zvládli odjet takhle 20 sérii, takže jedu například shyby třeba po 5 opakovaní a za těch 20 sérii odjedu 100 shybu  za 10 min a největší peklo ke konci. A tady ta metoda mi pomáhá navýšit počet opakování v daném cviku. Takže jí mohu jen doporučit. Jinak většinou se na Sets & Reps připravuji tak 14 někdy i týden dopředu, protože dřív to nestíhám. Když se připravuju na weighted, tak většinou si dávám o trošku větší váhy, než ty který bývají na soutěži. Například Shyby jedu +35 kg, Dipy + 50 kg a dřepy podle toho jestli se jedou pistole nebo dřepy s osou. Nejhorší příprava kterou si nedovedete představit, tak je na King of the North, protože tam máte všechno. A když jsem na to začal trénovat poprvý ,tak to bylo vážně velice náročné. Začínáte dřepy potom jdete muscle upy, kliky, shyby, dipy pak běžíte, převracíte pneumatiku a běžíte dál. Potom další kola jsou ještě horší, protože tam je víc opakování a finální kolo běžíte ještě s vestou +10 kg takže masakr, který nechcete. Na štěstí se mi podařilo zaběhnout 2x nejrychlejší čas a ještě 2x vyhrát. A když jsem to vyhrál po druhé , tak jsem vlastně na to vůbec netrénoval. Protože týden předtím jsem měl zápas v boxu a trénovat na Kinga jsem kvůli tomu nestíhal.

Co tě tedy baví nejvíce cvičit?

Nejvíce baví cvičit unbroken sety bez opuštění hrazdy a to znamená že jedete buď muscle upy, bar dipy a nakonec shyby a nebo to otočíte začínáte shyby, potom muscle upy bar dipy a třeba nakonec ještě shyby. Tímto trénuju silovou vytrvalost, kterou uplatním i na soutěžích. Dokonce už jedu i se závažím. Mám rekord takovýhle set s +32 kg ketlebellem - udělám Muscle up, ale u toho nekončím rozjedu ještě brutální set. Tohle je moje doména - silová vytrvalost. A díky tomu tak dokonce zvládám i některé freestylové prvky jako jsou třeba front lever a přítahy v něm. To samé v backleveru, protože mám zpevněný střed těla a tak dělám i planche a snažím se i o kliky v něm. Dále zvládám i stojku, klasické, ale i 90° kliky v ní, human flag, dragon flag, shyby na jedné ruce, ale třeba i 360° otočku na hrazdě.

Unbroken sety Tomáše nejen nejvíce baví, ale také mu pomáhají podávat parádní výkony v set&reps i weighted soutěžích. FOTO - zdroj: @tomas_beast_mode_nebola

Jaké máš aktuálně cíle? 

Teď se chci hlavně soustředit na soutěže , které mě letos čekají a teď v jedné dokonce i soutěžím je to King of Weighted a jedná se o maximalku na hrazdě, v dipu a v dřepu a je to celosvětová soutěž, kde se utkáte s lidmi z celého světa, kteří se do téhle soutěže zapojí. Dále určitě nějaký sets&reps, weighted a King of the North. Ten bych chtěl vyhrát po třetí, když se zadaří. A třeba ještě bych si dál ještě jeden zápas v boxu. Možná bychom také mohli uspořádat u nás soutěž. Například na zimu plánuju uspořádat strenght wars. Kdyby to potom vyšlo, tak bych ještě chtěl jet na mistrovství světa ve weighted nebo v sets&reps. 

Co bys rád vzkázal dnešní workoutové generaci?

Jsem moc rád, že dnes u nás už je tak velká workoutová komunita a díky tomu a i stránce STREETWORKOUT.cz jsou ty informace dostupnější, než když jsem začínal s workoutem já a na většinu cviků jsem sI musel přijít a dopracovat se sám. Vždy jsem měl na paměti, že správná technika a správné provedení cviků je to nejdůležitější ze všeho. K čemu ti je, že uděláš 50 shybu a mrskáš tam sebou jak kapr a sotva se dotkneš bradou hrazdy a ani nepropínáš. Já raději udělám polovinu, ale tak jak se má a dá mi to víc než těch 50 nesprávně provedených. Teď mi , ale příjde, že se to začíná dělat daleko víc hlavně u mladší generace. Jedou velké počty na úkor techniky a to mi přijde špatně. Když je na to upozorním, tak se skoro urazí a řeknou mi, že na tréninku to tak jet můžou a na soutěži to jedou jinak. Přitom ale nechápou, že když to pojedou špatně i na tréninku tak si jejich tělo zafixuje tu špatnou techniku a už jim to potom na soutěži půjde hůř a jen tak se toho nezbaví. Snažím se jim to vysvětlit, ale většina z nich to nechtějí ani slyšet a u většině z nich chybí pokora a to je také špatně. Mně když poradí někdo zkušenější než jsem já, že něco dělám špatně, tak se nad tím za myslím a jestli je to skutečně tak vezmu si jeho radu k srdci a zaměřím se na to, abych to potom dělal správně. Chtěl bych cvičit celý život a nechci teď cvičit špatně, protože kvůli špatné technice se vám do budoucna mohou projevit i některá zranění, a když to budete dělat správně tak těm zraněním můžete předejít a to je to oč tu běží. Tak doufám, že si to mladší generace vezme k srdci a bude cvičit, tak jak se má. Jsem moc rád, že si někdo všiml mě a mých výsledků a byla mi nabídnuto se mnou udělat rozhovor. Děkuji webu STREETWORKOUT.cz za tuto příležitost. Vážím si toho a zdravím všechny workoutery, protože tohle je hlavně pro ně a doufám, že tím i někomu pomůžu najít správný směr, tak jako jsem ho našel já.

Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat