Homepage Reporty Siedmy ročník Street Workout Games: Skromný, ale veľkolepý

Siedmy ročník Street Workout Games: Skromný, ale veľkolepý

Autor: Honza a Veronika

24

12.09.2020

Športové podujatie, ktoré v českých mestách pravidelne organizuje Ján Zdrubecký, sa nezrušilo ani tento rok. Tentokrát sa konalo netradične v nedeľu, 6. septembra v Brne v rámci Festivalu Lužanecká Open a aj napriek tomu, že usporiadateľ oznámil súťaž dva týždne vopred, počet účastníkov bol slušný. Zaregistrovalo sa dvadsaťtri súťažiacich, spomedzi nich štyri účastníčky v kategórii ženskej Freestyle zostavy. A síce počas Freestyle výkonov padlo zopár kvapiek, nedeľné počasie vyšlo. Rozpršalo sa až po vyhlásení výsledkov a absolútneho víťaza Street Workout Games 2020.


Súťažiaci, porotcovia a organizátor na tohotoročnej brnianskej súťaži Street Workout Games 2020 – Freestyle.

 

Súťaž zahájili porotcovia prostredníctvom Freestyle exhibície, ktorú vyhlásil moderátor Honza Zdrubecký. Rozhodcov tvorili dvaja Slováci a jeden Čech. Porota sa skladala z trénera detí a dospelých Šimona Forraia, majsterky Slovenska a trénerky Veroniky Greinerovej a majstra dynamiky a akrobacie v Čechách, Adama Doskočila. Po vystúpení poroty nasledovali kvalifikačné kolá súťažiacich.


Súťažiaci Daniel Klimek v kvalifikačnom kole. Foto – zdroj: Jan Mikolášek 


Pro kvalifikační kola měli soutěžící k dispozici 120 sekund, během kterých mohli využít veškeré prvky workoutové hřiště, které obsahovalo jak hrazdu, tak i bradla a žebřiny. Pole dance tyč tu k dispozici bohužel nebyla a jelikož byla dopadová plocha tvořena kačírkem, tak moc využití pro workoutové prvky neměla. Celé hřiště působilo dojmem spíše dětského hřiště, které bohužel ale nebylo určené ani pro děti. Bradla tu sice byla tak ouzká, že se mezi ně vešly jen předškoláci, ale zároveň byla tak vysoká, že by na ně ty prcky musel někdo nejprve vysadit. To z nich tvořile celkem nevyužitelný prvek, na kterém se několik soutěžících akorát tak málem zranilo. Z toho důvodu freestyleři využívali raději nízká bradla, která dostatečnou šířku měla, ale bohužel pro změnu neměla dostatečnou výšku, která by lidem umožnila provádět i nějaké dynamické prvky. Ať už ale mělo hřiště více či méně nedostatků, soutěžící se s drsnými podmínkami hrdě poprali a každý předvedl to nejlepší, co v něm bylo. Organizátor celé akce Jan Zdrubecký ještě před samotnou událostí hřiště patřičně upravil a tím, že demontoval například jednu z vysokých hrazd vytvořil větší prostor pro dynamické prvky. Myslel samozřejmě i na bezpečnost, a proto pod nejvíce využívanou hrazdu položil dvě starší matrace, které soutěžícím zajistily bezpečné dopady a případné pády.


Český účastník Lukáš Berčík pred výkonom. Foto – zdroj: Jan Mikolášek


Nekonečné súboje

 

V semifinále strednej váhovej kategórie do 82 kg sa stretli Aleš Kubík a Adam Austera. Aj napriek tomu, že dvaja porotcovia stavili na remízu, ženská časť poroty rozhodla o postupe Adama Austeru. Trojitý kríž by znamenal, že si súťažiaci musia súboj zopakovať. ,,Obaja boli veľmi dobrí, no Adam mal čistejšie prevedenie prvkov aj setov. Jeden musel tak či tak postúpiť do finále a remíza v semifinále by znamenala trápenie pre oboch,“ poznamenala na margo ,,battlu“ rozkodkyňa Veronika. V ďalšom, tentokrát finálovom kole bojovala trojica v zložení Adama Austeru, Miroslava Špicara a Filipa Krátkého. Na základe toho porota určila poradie víťazov. Na treťom mieste sa umiestnil majster Českej republiky, Miroslav Špicar, na druhom Filip Krátký. ,,Zlatú“ desaťkilovú trofej si odniesol Slovák Adam Austera. 


Dominik Klimek, chystajúci sa predviesť planche. Zostrih z jeho súťažných setov si môžete pozrieť TU. Foto – zdroj: Jan Mikolášek

,,Vo chvíli, keď idem battliť, som v miernom tranze a sústredím sa len na to, čo idem robiť, málokedy si všímam súpera. Pamätám si Alešovo kvalifikačné kolo, bol dobrý. V našom súboji som možno dal ťažšie prvky, ale napríklad Aleš urobil veľmi peknú stojku na jednej ruke a plynulé sety,“  priznal slovenský účastník súťaže Adam Austera. Napínavé ,,battles“ absolvovali aj účastníci ľahkej váhovej kategórie. Semifinále Lukáša Berčíka a Dominika Klimeka rozhodlo o postupe majstra Slovenskej republiky Klimeka. Ten sa vo finále stretol s majstrom Českej republiky, Patrikom Černým. Po trojitom kríži si dvojica battle zopakovala, napokon však porota rozhodla o víťazstve Slováka Dominika Klimeka. Dominik si zároveň odniesol titul absolútneho víťaza Street Workout Games 2020 – Freestyle. 


Slovenskí víťazi strednej, ľahkej a ťažkej váhovej kategórie. Z ľavej strany Adam Austera, Dominik Klimek a Jakub Masaryk. Foto – zdroj: Dominik Klimek


V ťažkej váhovej kategórii bojovali o postup do finále dve dvojice: Jakub Masaryk s Jiřím Culíkom a Jan Holinec s Filipom Slámom. Po dvoch štyridsaťpäťsekundových kolách poslali porotcovia ďalej Jakuba Masaryka, ktorý sa vo finálnom súboji o prvenstvo stretol s Filipom Slámom. Honza Holinec zabojoval o tretie miesto s Jirkom, ktorého v battli porazil. ,,Aj v ťažkej váhovke to bolo neskutočne napínavé a škoda, že kvôli dažďu nevyšli Honzovi dva dynamické prvky. V porotcovskej časti som hodnotila sety, v rámci ktorých mal u mňa Honza už v kralifikačnom kole najvyšší počet bodov zo všetkých súťažiacich. Okrem hrazdy vyskladal staticko-dynamické kombinácie aj na bradlách. Páčila sa mi kreativita, ktorú zapojil aj napriek tomu, že ihrisko nebolo na Freestyle najideálnejšie,“ priznala Veronika. Víťazom ťažkej váhovej kategórie sa po nestrannej zhode všetkých troch rozhodcov stal Jakub Masaryk. 


Víťazi ťažkej váhovej kategórie nad 82 kg. Zľava Jan Holinec (3.), Jakub Masaryk (1.) a Filip Sláma (2.). Foto – zdroj: Jakub Masaryk


Napínavé Freestyle kolá neminuli ani dievčatá. Dve Češky a dve Slovenky bojovali v troch kolách. Vo finále sa stretli Petra Kamínková verzus Júlia Knapcová a Zuzana Andrejčáková Nikolou Křišťanovou. Posledné kolo rozhodlo o víťazstve českej účastníčky Petry Kamínkovej, o druhej priečke Slovenky Júliy Knapcovej a o bronzovom umiestnení Češky Nikoly Křišťanovej.


Porota bola stále v strehu. Foto – zdroj: Jan Mikolášek


Celá akce byla natolik vyjímečná a ojedinělá hlavně svými cenami. Vítězové nedostávali žádné proteiny nebo oblečení, ale organizátor si pro ně raději připravil poháry, díky kterým na celou akci jen tak nezapomenou a to minimálně hlavně kvůli jejich dopravě. Každý pohár totiž vážil necelých 10 kilogramů a kvůli jeho vrcholu, který tvořil workouter v one arm handstandu, nebylo úplně jednoduché ho jakkoliv uchopit a donést domů. Výhodu samozřejmě měli ti, kteří z akce odjížděli autem, ale co ti ostatní? Například dámský finální battle o třetí místo se musel uskutečnit o několik minut dříve, kvůli tomu, že jedné z dívek měl v brzké době jet autobus. Tahle nešťastnice bohužel battle vyhrála, a tak na autobus musela běžet nejen s batohem plným workoutového vybavení a potřeb pro soutěž, ale také 10ti kilovou kovouvou soškou. Druhým takovým nešťastníkem byl Dominik Klimek. Ten totiž jakožto absolutní vítěz celého eventu neobdržel jen cenu za lehkou váhovou kategorii, ale i za tu absolutní. Domů na Slovensko jel vlakem a ještě k tomu několikrát přestupoval a to vše s celkem tedy 20 kg trofejemi a cenami, které ještě vyhrál na handastand dayi, který se konal předešlý den.


Z podujatia Handstand Day si Dominik takisto odniesol prvenstvo zanajväčší počet kľukov v stojke. Foto – zdroj: Dominik Klimek

 

Poliaci ovládli Dolný Kubín, Slováci Čechy

 

Aj napriek tomu, že sa niesli humorné poznámky na margo slovenských víťazov, porotcovia si svoje hodnotenie obhájili. Niekto dokonca vtipne poznamenal, že Slováci prišli po víťazstvá do Čiech rovnako, ako poľskí účastníci na King of the North. Medzinárodná porota však rozhodla na základe spoločnej dohody a najspravodlivejšie, ako vedela. Vzťahy atlétov zo susedného Česka a Slovenska sú pevné a ako správni susedia, na street workoutových súťažiach sa vždy podporia a podržia. V tom predsa spočíva najväčšia sila komunity.


Trofeje boli veľmi špecifické, každá, bez ohľadu na umiestnenie, vážila 10 kg. Konkrétne túto si odniesla Nikoleta Křišťanová zo Street Workout Žatec. 

Foto – zdroj: Nikolka Křišťanová


K víťazstvu slovenských atlétov sa vyjadril aj český porotca Adam Doskočil: ,,Někdo si možná může spojit 3 ze 4 prvních míst, která přebrali Slováci s převahou Slováků v porotě (2:1), ale za mě jakožto jediného Čecha v porotě proběhl battle naprosto v pohodě. Jediný duel, kde jsme se neshodli, byl Patrik Černý vs. Dominik Klimek, kde jsem já byl o kousek víc přikloněn k Patrikovi. V rozstřelu za mě z těhle dvou s podobnou úrovní skillu rozhodl ''detail'', že Patrik jel celých 45 sekund jeden dlouhej set na hrazdě a Dominik šel chvíli na hrazdu a pak na stálky. Tudíž jsem ve finále hlasoval pro Patrika a kolegové pro Dominika, ale jsem si jistej, že jejich hodnocení bylo naprosto objektivní a jak už jsem řekl, tak je to za mě v pořádku a slovenská převaha na prvních místech český soutěže je, samozřejmě, oprávněná," uzavrel svoj názor k finálnym výsledkom Adam. 


Patrik Černý a jeho hefesto. Foto – zdroj: Jan Mikolášek

Svoj postoj k súťaži vyjadril aj rozhodca zo Slovenska, Šimon Forrai: ,,Rád by som vyzdvihol rešpekt pred Honzom, ktorý za 14 dní zorganizoval úžasnú akciu. Ja som naozaj myslel, že prídu šiesti súťažiaci, ale nakoniec ich tam bolo naozaj dosť a prišlo aj veľa divákov. Akcia mala správny náboj a energiu. Tiež by som chcel vyzdvihnúť za mňa najväčší battle, aký som doposiaľ hodnotil, a to Dominika Klimeka a Patrika Černého. Taký nabitý battle som ešte nevidel. Bolo to medzi nimi veľmi vyrovnané, no keďže víťaz musí byť iba jeden, rozhodli sme o víťazstve Dominika. Za mňa to bol najlepší okamih celého podujatia. Páčilo sa mi, že sme naozaj neplánovane dostali takmer do každého súboja jedného Čecha a  jedného Slováka. Týmto dostala súťaž úplne inú úroveň, stále sme totiž čakali na to, ,,kto z koho" vyhrá. Ak sa mám vyjadriť k víťazstvám Slovákov vo všetkých troh mužských kategóriách, tak musím povedať, že sme boli maximálne objektívni a nezaujatí. Každé prvenstvo, ktoré zo SW Games poputovalo na Slovensko, bolo úplne zaslúžené. Tiež si myslím, že ak by na mojom mieste sedel hocikto iný, zhodnotil by to v prípade objektivity rovnako. Hodnotili sme všetky aspekty: komplexnosť atlétov, čistotu prvkov, prechody v setoch a krátke prestoje. Každý si svoje miesto vybojoval právom a zaslúžil si ho," skonštatoval Šimon.


Šimon Forrai počas porotcovskej exhibície. Foto – zdroj: Jan Mikolášek


Celé akce se nesla v celkem přátelském duchu. Přestože zde proběhlo několik žádaných duelů, tak soutěž nebyl nijak extrémně vyhrocená. Napříč nepříznivému počasí zde padaly neskutečné dynamické prvky a díky bohu se nikomu nic nestalo i když k několika failům došlo. Na celé události bylo krásné to, jak byli hrazdy zpočátku obklopeny jen soutěžícími a lidmi z workoutové komunity, ale po několika soutěžních kolech se seběhlo plno diváků, kteří akci neskutečně podpořili. Mínusem ze strany organizátora bylo určitě připravené zázemi. Diváků se zde ve finále sešlo opravdu hodně, ale nejspíše by jich bylo více, kdyby si měli alespoň kam sednout. V rámci očekávaného deště by zde bylo také vhodnější mít k dispozici více, než jen jeden zastřešený stan, aby diváci nemuseli při prvních kapkách akci opouštět. Velká poklona ale i tak patří manželům Zdrubeckým, kteří akci v podstatě celou řídili kompletně sami. Neměli zde žádné své asistenty a v podstatě jak registrování, tak hudbu, moderování i stopování času zvládli ve dvou lidech a za to jim patří obrovský respekt. Za street workout games 2020 Honzovi Zdrubeckému a jeho brněnskému Beat Up Gymu tímto moc děkujeme a těšíme se opět za rok!

Honza a Veronika

Honza a Veronika je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2020 pro streetworkout.cz již 1 článků.

Další články, které by tě mohly zajímat