Homepage Reporty Druhý ročník freestyle battlu Lišany opět ukázal, co workoutovým soutěžím chybělo!

Druhý ročník freestyle battlu Lišany opět ukázal, co workoutovým soutěžím chybělo!

Autor: Honza

23

09.08.2021

V sobotu se uskutečnil druhý ročník freestyle battlu Lišany. Jak jsme zhodnotili loňský ročník, si můžeš připomenout v našem článku Jak probíhal první ročník vesnického battlu?. Teď už se ale vrhneme na to, zda ten letošní splnil veškerá očekávání.

O tom, že uspořádat soutěž není žádná legrace jsme psali už několilkrát. Rovnou do začátku můžeme konstatovat, že soutěž stála za to, a že kdo se ji nezúčastnil, tak prohloupil. Nějaké ty mušky samozřejmě měla. Určitě bylo moudré rozhodnutí nezveřejňovat dopředu časový harmonogram, jelikož dodržet jakékoliv časy u takto nabité akce nebylo zrovna jednoduché. Akce podobných rozměrů tu byla naposledy snad v roce 2017 a to v podobě battlemanie pořádané týmem workout Mělník, kdy se také nejednalo jen o soutěžení, bez jakéhokoliv zázemí a dalších programů. 

Samotné workoutové hřiště, na kterém se soutěžilo bylo zakryto 6 metrů vysokou střechou a obklopeno zábranami, díky čemuž měli soutěžící dostatek prostoru na své výkony a zároveň nebyli omezováni urputným sluncem či v pozdějších hodinách deštěm. Zároveň bylo zázemí soutěže vybaveno i vlastní stagí, na které se konaly jak doprovodné programy, tak samotné vyhlášení vítězů. Součástí soutěže byly také stánky s širokým výběrem občerstvení, ale také se zde objevily stánky firem, které zde mohly lidem představit své produkty, a ti si je mohli vyzkoušet či ochutnat.

V čem tedy byla akce tak vyjímečná?

Workoutový battle pořádal sportovní klub Mek GYM, z.s., který chtěl splnit poptávku jak zájemců o freestylové soutěže, tak příznivců sportovních akcí, kterých v aktuální době není zrovna mnoho. Proto se nejednalo jen o holou soutěž, ale o komplexní sportovní událost, která přitáhla jak takřka profesionální sportovce, tak širokou veřejnost, která si mohla cokoliv vyzkoušet, ale hlavně zde měla kvalitní zázemí a doprovodné programy.  

Průběh akce

Soutěž měla odstartovat v 11 hodin, ale bohužel se kvůli vypovězení služby motoru octavie jednoho z předních českých workouterů musel začátek odložit až do jeho příjezdu náhradním autem, a tak akce odstartovala až odbitím poledne. Nejprve moderátor Bohdan Děmjaněnko představil porotu složenou z veteránů Filipa Slámy, Adama Doskočila a Pavla Nováka. Dále vysvětlil průběh celé akce, a aby měli soutěžící ještě prostor se dle představeného pořadí rozcvičit, odstartoval letošní ročník soutěží pro veřejnost v počtu dipů na přenosných bradlech. Vítěz soutěže předvedl 44 dipů, díky kterým si vysloužil odměnu v podobě balení nejsilnější kávy světa spolu s hrnkem. Když byli diváci už více natěšení touto ochutnávkou, započalo kvalifikační kolo, kdy měl každý soutěžící 90 sekund na předvedení statických, akrobatických a silových prvků. Jako první se představila lehká váhová kategorie můžů do 75 kg, do které se registrovalo 9 soutěžících. Po ní následovala těžká váhová kategorie mužů nad 75 kg, kterých zde bylo 6. Ačkoliv bylo do soutěže předem registrováno několik dívek, tak na místo nedorazila bohužel žádná, a proto soutěž probíhala jen v mužském podání. 

Po absolvování kvalifikačního kola si porotci i soutěžící dopřáli chvíli odpočinku, která byla vyplněna soutěží ve výdrži ve stojce. Vítěz soutěže zvládl hlavou dolů vydržet po dobu 80 sekund a tím si vybojoval kovové stálky, které do soutěže věnovala firma WOclub.

Po sečtení bodů, které bohužel úspešně proběhlo až na podruhé, se uskutečnilo semifinále, ve kterém se proti sobě utkali jednotliví soutěžící dle počtu bodů v prvním kole, a to ve dvou 45 sekundových kolech. Vítězi duelů nebyli vyhlašováni ihned po skončení kola, ale na to, kdo z dvojice postoupí si museli všichni počkat až po docvičení všech soutěžících. 

Pauza před začátkem dalšího kola byla vyplněna doprovodnými programy sportovního klubu Mek GYM, který zde představil své jednotlivé oddíly, které zde ukázaly jak své taneční umění, tak třeba i skákání na trampolínách. Následovalo vyhlášení 4 finalistů z lehké váhové kategorie a 3 z těžké, kteří se spolu najednou utkali opět ve dvou 45 sekundových kolech. Tady už nebyl čas na žádné šetření sil a kluci zde opravdu předvedli dechberoucí výkony, které si přes zimní přípravu pilovali. V rámci toho, že se většinou jednalo o předvádění spíše statických prvků, tak ty akrobatické zde byly publikem o to více oceňované. Velkolepé a především návazné dynamické prvky zde předváděli v podstatě jen dva soutěžící, kdy jeden z nich si stejně jako v loňském roce nešťastně utrhl sadu mozolů. Ty mu přítomní pohotoví příslušnící záchranné služby rychle zalepili a on tak mohl jít bez jakéhokoliv zaváhání zkusit chytit swing 720, který mu bohužel nevyšel a tak dále pokračoval jen točením nějakých těch veletočů. Tímto finalistou byl místní mladík jménem Josef Vejvoda, který svými vystoupeními přesvědčil porotu o tom, že si jeho výkony zasloužily ocenit prvním místem na stupni. Těsně za ním se umístil teprve sedmnáctiletý David Šrédl a bronz si domů odvezl Daniel Toman

V těžké váhové kategorii si zlato vybojoval dvojnásobný mistr České republiky ve freestylu Petr Lešák, stříbro si domů odvezl akrobaticky nadaný Vova Sidej a třetí místo obsadil vysokán Jakub Novotný.

Boj o absolutního vítěze se kvůli odloučení Pepových mozolů od dlaní bohužel konat nemohl, a tak se absolutní vítěz nakonec určil podle počtu bodů z finálního kola. Absolutním vítězem se stal Pepa Vejvoda, který si za své dvojité vítězství domů odvezl přenosná bradla, která do soutěže opět věnovala firma WOclub.

Před vyhlášením proběhly ještě dvě doprovodné soutěže a to o nejvyšší počet muscle upů, kterých padlo hned 18 a vítěz si domů odvezl tašku plnou CBD produktů, a o nejvyšší počet shybů, kdy si stejný člověk za 32 opakování domů odvezl tašku plnou zdravých potravin. V celkovém součtu se těchto jednotlivých soutěží zúčastnilo poměrně dost zájemců, kteří se třeba přijeli na freestyle jen podívat, ale nakonec byli rádi, že si mohli také v něčem zasoutěžit a porovnat své síly. Po soutěžích na stagi pokračovaly doprovodné programy sportovního oddílů Mek GYM a na závěr proběhlo roztancování publika pomocí kovidové písničky Jeruzalémy. 

Po vyhlášení vítězů proběhlo ještě poděkování organizátorovi za jeho tvrdou práci při přípravě battlu a to předáním obrovského fitness dortu a dále se program přesunul k volné zábavě, kterou organizovala především živá kapela, na kterou se postupně začaly shromažďovat další davy lidí. Akce se tedy neutla ihned po skončení hlavního čísla, ale pokračovala i na dále a stal se z ní tak plnohodnotný celodenní zážitek.

Jak celou akci hodnotí vítězové jednotlivých kategorií?

"Akci jsem si hodně užil. Měla o dost vyšší úroveň jak v minulém ročníku. Tvrdá práce Marka Haunera a všech účastníků byla vidět už na první pohled. Škoda jen časových prodlev, ale to už na akcích bývá. Žádná akce nejde vždy úplně podle plánu. Mně i všem ostatním, které znám, se akce moc líbila. Lidí přišlo více než dost a atmosféra dodávala všem soutěžícím sílu, přičemž všichni předvedli skvělé výkony. Těším se, co přinese další ročník."  JOSEF VEJVODA

"Soutěž probíhala bez jakýchkoliv komplikací. Na rozcvičení jsem mohl použít bradla vedle hřiště, což se mi moc líbilo. Po každém kole jsem měl dost času se připravit na další a mohl si projít všechny stánky s jejich produkty a některé jsem i ochutnal. Ceny, které jsem vyhrál, byly naprosto super - bylo toho opravdu dost. V balíčku bylo spoustu věcí, které využije každý wourkouter. Mezi nimi se našly i věcí, které potěšily mojí mamku - prací prášek a aviváž." PETR LEŠÁK

Soutěž měla pár nedostatků, které však pocítli spíše samotní soutěžící, než diváci. Ti si naopak moc vážili časového prostoru pro doplnění tekutin a zakoupení pokrmů mezi jednotlivými dechberoucími koly a nejvíce si pak libovali rodiče, kteří na akci mohli beztrestně odložit své ratolesti na skákací hrad, či ke zkušeným animátorům. Pro diváky byla také zajímavá vystoupení dronů, které na přilehlém poli předváděly pravidelné exhibice, a také náležitě ocenili a využili přítomné posilovací volně přístupné cvičební vybavení. Někteří soutěžící či lidé věnující se street workoutu tolik neocenili, tak propracované zázemí, ale bohužel si musejí uvědomit, že aby měli na akci i takhle nabité publikum, tak soutěž nemůže ubírat pozornost čistě jen na ně, ale musí vzít vpotaz i potřeby ostatních. Škoda, že někteří dopředu registrovaní soutěžící na akci nakonec beze slova nedorazili. Publikum se zde sešlo nakonec poměrně nabité a počasí vyšlo úplně akorát. Pršet totiž naštěstí začalo až před samotným vyhlášením.

Druhý ročník máme za sebou, ale ani to neznamená pro organizátora Marka Haunera polevení. Naopak už teď začíná plánovat třetí ročník, kterým chce street workoutové soutěže posunout opět o další úroveň. Tak kdo se už teď těší? 

Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat