Homepage Reporty Nový rekord ve shybech v Guinessovce! Jan Kareš zazářil v Barceloně.

Nový rekord ve shybech v Guinessovce! Jan Kareš zazářil v Barceloně.

Autor: Honza

34

28.09.2019


Kdo by ho neznal a kdo by ho neobdivoval. Šestačtyřicetiletý český rekordman Jan Kareš opět zazářil, tentokrát mimo hranice ČR. Pro svůj další rekord si zaletěl do Barcelony a to na sportovní akci zvanou Arnold Classic. Ano, podle názvu usuzujete správně, kdo je hlavní tváří celé této obrovské události – Arnold Schwarzenegger. Ten dokonce sám osobně na Honzův výkon dohlížel a v jeho snažení ho podporoval. No a co vlastně Honza dokázal? Povedlo se mu provést 657 shybů za 30 minut a 1194 shybů za 60 minut! Jak to celé probíhalo, co obnášela Honzova příprava, a mnoho dalšího o našem rekordmanovi se dozvíte v následujícím rozhovoru.


Tyhle svaly jsou jen bonus - hlavní je ta funkčnost!


  Jak dlouho se věnuješ cvičení s vlastní vahou a jak ses k němu vůbec dostal?


  Cvičit s vlastní váhou jsem začal asi v 15ti letech. Věnoval jsem se hlavně shybům, klikům a také jsem trénoval provaz. Mým cílem bylo být silnější než můj kamarád a do toho mít postavu jako Jean Claude Van Damme. Postupem času jsem objevil další cíl - být nejlepší na světě ve sportovním lezení. Plno z mých snů jsem si už odškrtl a teď jsem spíš takový fitnessák. Měl jsem handicap a každý, kdo nějaký má, tak ví, že neexistují výmluvy, ale že musí dřít o to víc. To je přesně můj případ. Nejsem totiž vůbec talent, jen jsem hovado, který si jde tvrdě za vším, co si jen dokáže představit.


  Jaké všechny rekordy držíš a který z nich byl pro tebe nejtěžší?

  Mám 5 GUINNESSOVÝCH REKORDŮ a x světových rekordů v nejrůznějších způsobech shybování na hrazdě - od shybů vkuse bez opuštění hrazdy až po shyby za 24 hodin. Nejtěžší ze všech pro mě byl loňský pokus o shyby za 6 hodin v Brně. Přestože jsem byl nemocný, tak se mi jich povedlo vydřít neuvěřitelných 3885, což bylo opravdu extrémně náročné.


  Jak vznikl ten nápad překonat rekord v počtu shybů za 30 a 60 minut zrovna na Arnold classic?

  Díky pomoci mého kamaráda Františka Zámoly. Arnold Schwarzenegger je nejlepší kulturista všech dob, takže jakmile se naskytla šance se s ním setkat a pokoušet se před ním o rekord, neváhal jsem ani na vteřinu. Chci být světový trenér a takovéhle zviditelňování mi pomáhá - jsem známější. O shyby tak úplně nejde. Dál mě posouvá a motivuje to, že mě díky mým výkonům lidé znají a já tak můžu cokoliv říkat a oni mi i uvěří. Děsí mě totiž, co se ve světě dnes děje a jak lidé slepě následují ta nejbizařnější moudra... Snažím se být k lidem vstřícný a když mi někdo pomůže, snažím se mu to vracet. Nic víc. Jednoduché. Stejně jako vše, co dělám.


  Jak vypadala tvá fyzická příprava a v čem se tvé tréninky před Barcelonou lišily oproti těm standardním?

  Mé tréninky se nějak extra nelišily, jen jsem téměř přestal lézt, což je můj top sport. Místo toho jsem raději celý víkend odpočíval u filmů a po vyspání si šel dát trénink na hrazdu. V týdnu mám od 6 ráno klienty a většinou spím málo. Přes víkendy jsem tedy vše dohnal a načerpal plno nových sil. Systém (strategii) pro přípravu na pokus o rekord si vymýšlím většinou měsíc až dva dopředu a zdá se, že tenhle fungoval na výbornou. Mimo přípravu trénuji velmi intenzivně, tvrdě, krátce a to 30-40 minut 3x - 4x týdně.  Takhle vypadalo Honzovo úsilí při shybování


  Jak vypadá tvá denní strava a lišila se nějak během přípravy na Barcelonu?

  Snažím se jíst pořád, ale malé porce. Denně většinou 2 tvarohy, 1-2 proteiny, müsli, ovoce, vejce, maso,... a hlídám si abych měl denně cca 160-200 gramů bílkovin. Sacharidy a tuky nějak neřeším - ty jsou všude. Dost lidí mi radilo, abych shodil, že potom zvládnu víc opakování, což mě ale nevyhovuje. Necítil bych se pak tak dobře a navíc jsem trenér fitness, takže jsem chtěl na pódiu nějak vypadat. Navíc jak je vidět, tak mě mých 82 kg nějak neomezovalo.


  Jak probíhalo celé Arnold classic a jaké máš pocity z tvého nového rekordu?

  Měli jsme tým v čele s organizátorem celého výletu Michalem Pietrakem a jeho firmou FP-POWER. Michal jel autem s Honzou Zdrubeckým, Martinem Mullerem a hrazdami. Zbytek naší expedice letěl – bylo nás celkem 9. Mým hlavním cílem bylo udělat 2 rekordy, pořídit fotky, videa a vidět se s Arnoldem, což se povedlo. Stál vedle hrazdy a byl to nepopsatelný pocit a nejlepší zážitek mého života. Arnold totiž na Arnold classic vždy obchází nejrůznější stánky a zastaví se tam, kde mu organizátoři řeknou. No a organizátorům se velice líbil můj příběh, tak ho nasměrovali přímo ke mně. Opravdu top zážitek a úžasná zkušenost.

  Na místě jsem chtěl ještě zpropagovat novinku - můj speciální úchop, který je kombinací chytu na lezení, shybováni a i na zemi perfektně funguje pro kliky. Nazval jsem ho KAREŠ POWER a je úžasný! Bohužel, ale nezbyl čas, takže pro jeho představení musím naplánovat další příležitost.


  Výkonný tým: Michal Pietrak, Jan Kareš, Martin Muller a Jan Zdrubecký (zleva). 


  Jaké služby v současné době nabízíš a kde by tě mohou lidé zastihnout?

  Pracuji v hotelu Hilton v clubu Liwingwell, kde jsem zároveň partnerem. Mé druhé fitko má na starosti můj parťák a já tam téměř nejsem. Jsem kamarád, trenér a pomocná ruka v jedné osobě. Pomáhám někomu i online, jelikož se mě stále někdo na něco ptá. I když trénují v Hiltonu, tak hodina se mnou stojí jen 300,- a to si myslím může dovolit úplně každý. Jak a co přesně trénuju ukazuju především v mé facebookové skupině jkfpullupsmotivation. Myslím, že je to i super prostor pro motivaci ostatních a že se zde každý může pochlubit se svými výkony.

Honza

Street workoutu se věnuje od roku 2013. Studuje fyzioterapii a pracuje jako trenér. Je členem týmu Workout Mělník a sponzorovaným atletem firmy 4fitness, blackinsomnia, gornation a originalcbd. Na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí a v roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

Další články, které by tě mohly zajímat