Jak na mozoly? Rady, které vás překvapí

Články
Autor: streetworkout.cz

Mozoly. Všichni je známe, bez nich nelze jít po street workoutové cestě. Tvrdé, krvavé, vrstvené, voda pod kůží, pálení. Důvodů, jak si znepříjemnit trénink, je několik. A mozoly vedou. Jak na mozola, toho věrného společníka, který s vámi tráví více času než nejbližší rodina? Vybrali jsme pár rad, které se objevily na internetu. A některé překvapí.

Snad pomohou, pokud ne, napište svoji léčbu. Ztvrdlá kůže, tmavší zbarvení kůže, bolest při větším tlaku, suchá pokožka na postiženém místě. Ano, to jsou mozoly. Jak na ně, ty držáky, kteří si v našich dlaních hoví?

Co radí server www.jakselecit.cz.

Krémy na ruce

Léčba mozolů spočívá hlavně v důkladné péči o pokožku. Tu je třeba promašťovat a zvlhčovat pomocí vhodných hydratačních krémů na ruce.

Náplast

Pro léčbu mozolů pomáhá také ochrana postiženého místa pomocí náplasti. Tu lze použít zároveň i jako preventivní opatření, které vzniku mozolů zabrání.

Tužka na odstranění mozolů

V případě, že se odhodláte k odstranění mozolů, může vám pomoci speciální tužka na odstranění mozolů a kuřích ok. Ta obsahuje kyselinu trichloroctovou. Gel z ní pomáhá k obměně kožních buněk.

Co radí server cs.wikihow.com

Ponořte své ruce, nohy nebo lokty na deset minut do teplé/horké vody. Kůže by se měla začít zjemňovat. Pokud chcete, můžete přidat Epsomskou sůl, koupelové oleje nebo dokonce čaj. Osušte a rozetřete krém.  Nanášejte krém na oblast mozolu po každém sprchování. Pro nejlepší výsledky použijte hustší krém.

Použijte ke změkčení vašich mozolů aspirin. Rozdrťte pět nebo šest tablet aspirinu a smíchejte je - půl čajové lžičky, citronová šťáva a voda. Naneste výslednou pastu na postižené místo, obalte teplým ručníkem a zakryjte igelitovým sáčkem. Nechte zhruba 10 minut působit a odstraňte obklady. Obruste mozoly pemzou.

S dalšími radami přišel web www.wnation.cz (nefunkční)

Pokud na rukou strpíte vrstvy ztvrdlé kůže pod každým z třech nejvíce ve visu namáhaných prstů (prostředníček, prsteníček, malíček) a často i na dvou jejich článcích, máte na nové puchýře zaděláno. Stará ztvrdlá kůže totiž tvoří tvrdou a neohebnou „destičku“, která v sevřené dlani působí asi tak, jako byste v ruce krom hrazdy (osy, atd.) drželi ještě pětikorunu. Tlačí na svých okrajích na tkáně pod nimi a zadělá vám  na nové puchýře. Ty hnusné odporné puchýře, které natečou čímsi, potom prasknou a vy máte plnou ruku krve.

Nepřítel - zpocené dlaně

Častou příčinou tvorby puchýřů a rozedření kůže v dlani (k čemuž často dochází právě pod okraji mozolů) je také mírné klouzání dlaně po povrchu a tím vznikající puchýř či rozedřená kůže.

Nepřítel - magnesium

Křída je opravdu dobrý sluha, ale zlý pán. Potíž je, že pokud dlaně nebudete natírat co nejvíce před každou sérií či sestavou, zbydou na dlaních jen zbytky magnesia, které nakonec boj s potem prohrají. A stejně zafungují také zbytky magnesia na hrazdě nebo kruzích. V rukou se s potem smísí, aby vytvořily téměř dokonalou brusnou pastu. Co se potom s rukama stane, je asi jasné. To, co se mnohým stalo a poté začali hlásat šílenou proti-magnésiovou propagandu o tom, že křída je špatná, áno …

Tedy – křídu na ruce rozhodně ano, ale vždy v dostatečném množství. Zbytek magnesia na rukou, nebo hrazdě je mnohem horší než čistá holá ruka. Na to vemte jed.

Masti

Nejsi přece žádná baletka, aby sis mazal ruce mastičkami. No jo, zkus to říct všem tvrdě rukama pracujícím. Namazat si ruce po těžkém dnu není žádná hanba. Nějaká mastička typu indulona, měsíčková mast nebo jakákoli jiná mast na ruce by tak neměla chybět v tvém bagu.

Rukavice

Oblíbený doplněk všech víkendových posilovačů. Pokud se oddáváš street workoutu, kde není obvykle křída k dispozici a povrch hrazd připomíná spíš dlouho odstavenou železniční soupravu, je použití vhodných dlouhoprstých rukavic s dlaní beze švů pochopitelné. Na gymnastiku a vzpírání se ale rukavice prostě nenosí.

Jako poslední rada od serveru www.prostezdravi.cz

Pokud pěstujete doma měsíček (a nebo máme přístup k čerstvé rostlině), můžeme mozoly potírat šťávou, která vytéká z narušeného stonku. Nevýhodou této velmi účinné rady je to, že bohužel funguje jen tehdy, když měsíček roste.

Můžeme vzít plátek citronu, přiložit ho na otlak a upevnit obvazem.

Nakrájíme cibuli na kolečka a zalijeme ji octem. Nádobu odložíme někam, kde nám specifický zápach nebude příliš vadit, přibližně na hodinu. Pak cibuli přiložíme  na postižené místo nebo místa, upevníme a necháme působit delší dobu – ideální je udělat tento obklad na noc.

Pět lžic sušené dubové kůry zalijeme litrem vody a uděláme si z nich odvar. Necháme ho trochu pod pokličkou vychladnout, přikápneme trochu lihu.

Milovníkům česneku určitě zaplesá srdce. Jedna z babských rad doporučuje mozoly na nohou potírat každý den rozříznutým stroužkem. Vůně rozhodně není příliš lákavá, ale docela dobře to funguje.