Posilovny nám (ťuk ťuk) naštěstí už nikdo nezavírá, a tak mohou weighted tréninky pokračovat v plném proudu. Na našem webu jsme v rámci tohoto odvětví kalisteniky popsali již plno typů tréninků, a tak se dnes podíváme jen na 5 zásad, kterých může být vhodné se držet jak z hlediska zvyšování výkonnosti, tak hlavně udržení a ideálně i zlepšování zdraví.
1. Bezpečnost na prvním místě
Ač se to může zdát jako samozřejmost, tak už tu bylo tolik úrazů, které neskončily vůbec pěkně. Ať už se jedná o roztržené opasky, vylomená bradla, ale i vysypané osy, tak by jsi měl vždy nejen k náčiní přistupovat tak, jakoby hrozilo, že ti budou chtít kotouče pomazlit prsty u nohou. Proto zkus alespoň občas byť i vizuálně zkontrolovat, jestli je vše v pořádku a snaž se pracovat jen s kvalitním vybavením, které si můžeš pořídit například i ZDE. Jestli se pouštíš do těžších vah, zejména třeba při dřepech, tak se hlavně neostýchej říct si o pomoc v podobě jištění. Zde opravdu není moc prostor na zavírání očí před tvým vlastní bezpečím.
2. Ego stranou
Jako i u ostatních disciplín, tak u weightedu obzvlášť platí, že by jsi měl soupeřit jen sám se sebou. Každý máme odcvičenou odlišnou minulost a každý máme jiné proporce, které nám umožňují zvedat určité váhy v určitých opakováních. Prostor na poměřování sil je určitě na soutěžích a i přátelských trénincích, ale rozhodně se nesnaž o honění se za čísly, se kterými cvičí tvůj vzor na instagramu. Každý jsme individuální jedinec a nemá smysl se trápit nebo přehnaně hecovat s váhami a opakováními, která zvedá někdo jiný. Posouvej se dále dle svých konkrétních možností a užívej si svůj progres z nuly na těch X kilogramů, které nyní zvedáš. Na druhou stranu se ani ty nepasuj před někoho jiného. Važ si svých výkonů s pokorou a spíše předávej své zkušenosti a motivuj ostatní, než abys jim předhazoval, o kolik dál vlastně teď proti nim jsi.
Užívej si krásy weighted tréninku bez zbytečných přešlapů! FOTO - zdroj: @cvicimeworkout
3. Nepodceňuj rozcvičku
O tom, že není vhodné jít ihned za studena předvádět nejtěžší workoutové kousky ví už většina populace. U weightedu zahřívání a kvalitní připravení těla na výkon platí dvojnásob. Důkladné rozcvičení těla před těžkými váhami a postupné navyšování zátěže ti pomůže jak s lepším výkonem, tak to bude samozřejmě také skvělá prevence pro udržení zdravého těla.
4. Nepřeceňuj své síly
Každý nadšenec do weighted kalisteniky ví, jak nepříjemné je selhané opakování. Trpí tím jak fyzická stránka tvého těla, tak ale i ta duševní, která z takových provedení nebude příliš nemotivovaná pokračovat dále. Ano faily ke cvičení patří, ale pokud je budeš zažívat každý trénink, tak je nejspíš něco špatně. Nepřeceňovat své síly je důležité i z dlouhodobého tréninkového hlediska. Pokud jsi byl dříve zvyklý cvičit desítky různých cviků, tak tě nejspíš začalo překvapovat, že jsi dva dny vyřízený z obyčejných shybů, tipů a dřepů s přidanou váhou. Proto se snaž alespoň nějak analyzovat své kapacity a přizpůsob tomu samotné tréninky, ale i odpočinek.
5. Dbej na techniku
Ano ta dokola omýlaná fráze kvalita nad kvantitou má opravdu něco do sebe. Polovičními opakováními nezapůsobíš ani na ostatní sportovce v posilovně, ale hlavně ani na své tělo. Cvič s váhami, které odpovídají tvé kondici a jak kvůli svému zdraví, tak kvůli zvyšování své výkonnosti či budování svalové hmoty opravdu dbej na techniku provedení. Natáčej se, ptej se a buď otevřený konstruktivní kritice. Ani dlouholetí lifteři nemusejí mít tu nejlepší techniku a provádět nejpreciznější opakování. Na místě je proto vždy určitá sebereflexe a neustálá touha otevřenosti. Myslet si, že jsi už na vrcholu a ty máš radit všem ostatním než obráceně je určitě nešťastné uvažování, které zrovna u weightedu není příliš na místě.