Homepage Tréninky Nikdy není pozdě začít. Po dvou měsících zvládla Monika 3 shyby. A to ve 46 letech!

Nikdy není pozdě začít. Po dvou měsících zvládla Monika 3 shyby. A to ve 46 letech!

Autor: streetworkout.cz

28

18.11.2016

Čekali jsme, jak tohle dopadne. Jedenadvacetiletá dcera si vzala na dva měsíce do tréninku svoji mámu. Provedla fyzické testy na začátku a naplánovala trénink. Po dvou měsících tu je výsledek. Jak tabulka na začátku a na konci ukazuje, věk není až tak důležitý, hlavní je touha, chuť a pravidelnost. Veronika Szabóová jako trenérka a na druhé straně Monika. Velkým snem bylo udělat po dvou měsících shyb, jeden shyb. Nakonec tam padly tři! A to v 46 letech. Předtím nula. Ještě chcete tvrdit, že opravdu nejde dosáhnout cíle, snu?

Máme tady osmý týden od začátku našeho malého projektu. Znamená to pouze jediné, zhodnocení našeho snažení - dosáhla Monika nějakého pokroku?

Jak na tom Monika byla na začátku, jsme zjistili v úvodním testování, proto pro ověření jakého pokroku dosáhla za osm týdnů, využijeme stejných testovacích cviků v některých případech lehce modifikovaných. Abych trochu shrnula, o co vlastně v celém našem seriálu šlo, hlavním cílem bylo pokusit se na reálném příkladu dokázat, že cvičení s vlastní vahou těla a v ideálním případě venku není pouze výsadou mladších generací, ale že se pokroků a výsledků dá dosáhnout i v pokročilejším věku. A jak si tedy Monika v závěrečném testování vedla?

Zde uvádím tabulku i s hodnotami z počátečního testování pro porovnání

partie cvik počáteční testování závěrečné testování (8 týdnů od počátečního)
opakovací maximum nebo maximální výdrž poznámka opakovací maximum nebo maximální výdrž poznámka
záda shyby nadhmatem - úzký úchop (na šíři ramen) 0   3
shyby nadhmatem - široký úchop 0   1
shyby podhmatem - úzký úchop (na šíři ramen) 0   3
shyby paralelní úchop 0   1
HKK + pektorální svaly dipy (tricepsové kliky na bradlech) - vzdálenost bradel na šíři ramen 0   10 ne zcela striktní provedení - úhel v loktech   95°
kliky 20 ne zcela striktní provedení - úhel v loktech   95° 20 a dalších 10 o stejné kvalitě provedení jako v počátečním testování
výdrž v kliku 25s ne zcela striktní provedení - úhel v loktech 95° 35s
tricepsové kliky 10 ne zcela striktní provedení - úhel v loktech 95° 12
DKK dřepy na 1DK PDK 5   30
LDK 5   30
výdrž v "sedu" u stěny (záda se opírají o stěnu, úhel v kolenou a kyčlích 90°) 1min 8s   2min 16s
abdominální svalstvo + core výdrž v přednosu s pokrčenými DKK na stálkách - vzálenost stálek na šíři ramen 1min15s   1min 21s z toho prvních 15s s nataženými DKK
leg raises (vznosy na hrazdě -špičky se musí dotknout hrazdy) 0   4
zjednodušené leg raises na žebřinách (VP: vis na žebřinách; napnuté DKK zvednout do L situ, pokrčené zpět do VP) 10   22 následovalo bezprostředně po 4 opakování klasického provedení
plank - výdrž v podporu na předloktích 1min 5s   2min 49s

Musím říct, že mě samotnou Monika počtem opakování některých cviků příjemně překvapila. I přestože jsem měla určitou představu, jak by testování mohlo dopadnout, vědomí toho, že se budou porovnávat maximální výkony v jednotlivých cvicích, Moniku vyburcovalo k lepším výsledkům. Proto je i toto důležitá část tréninku.

Všechny články o vývoji a tréninku Moniky

Z tabulky je patrné, že Monika dosáhla zlepšení ve všech sférách testování. Největšího a pro naše účely nejzásadnějšího zlepšení dosáhla v oblasti svalů horních končetin a pletence ramenního – konkrétně se potom jedná o varianty shybů a kliků. Dále mě mile překvapilo zvládnutí celých čtyř opakování leg raises na žebřinách. Výkony v pistolích (dřepy na jedné noze) jsou pro mě téměř nepochopitelné, zvlášť, když jim byla věnována jen malá část tréninku. Stejně tak se ale odhalily a více zvýraznily i slabiny prezentované dipy. Přestože je v tomto cviku vidět výrazné zlepšení co do kvality provedení i rozsahu pohybu, striktní dip zatím Monika nezvládne žádný. Nutno ovšem podotknout, že i přes zařazení tohoto cviku do tréninkového plánu, větší motivací pro nás bylo zvládnutí shybu, proto jsme jeho nácvik trochu upřednostňovaly na úkor dipu. Celkově jsem s výsledky spokojená. Monika se rozhodně nemá za co stydět a se cvičením máme v plánu pokračovat, jak sama řekla: „Když teď vidím, že zlepšení lze reálně dosáhnout, motivuje mě to nepřestat a makat na sobě dále.“

Chystáme novinku, tady je první ochutnávka (nefunkční)

Takže závěr z našeho pokusu tedy je, že tréninku s vlastní vahou se nemusí bát ani lidé blížící se padesátce, protože nejen ve dvaceti se dá dosahovat skvělých výkonů a pokroku. Nikdy není pozdě naučit se ovládat vlastní tělo, zlepšit jeho koordinaci a začít mít z pohybu radost. Je jen potřeba najít si ten typ cvičení, který člověku bude sedět a který ho bude bavit. Nakonec bych ještě ráda zmínila, že plán, který jsem navrhla, byl počtem tréninků v týdnu záměrně trochu předimenzovaný – čím méně toho má člověk v plánu tím méně toho udělá a naopak. Potřebovala jsem, aby se Monice podařilo zařadit silový trénink alespoň dvakrát, lépe třikrát týdně. Komplexní plán na celý týden nebyl splněn ani jednou, a přesto je zlepšení oproti počátku zřejmé, ale pokud by Monika dodržovala plán ideálním způsobem, mohly být výsledky ještě lepší. Důležité je ale hlavně začít a makat, i kdyby to mělo být pro začátek jen dvakrát v týdnu, i to má cenu a ponese to ovoce.

Na úplný závěr ještě přikládám video shybů, koneckonců jejich zvládnutí byl jeden z našich primárních cílů. Z videa je patrné, že třetí opakování nebylo provedené z natažených paží a vidíme výraznou stranovou asymetrii v zapojení svalů lépe pozorovatelnou při větším počtu opakování, na jejíž odstranění se v budoucnu zaměříme.

Napsala: Veronika Szabóová

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat