Homepage Začátečníci Kliky nejsou tvým nepřítelem!

Kliky nejsou tvým nepřítelem!

Autor: Honza

41

12.04.2021

O 3 cvicích, které by měly stačit každému začátečníkovi, jsme psali v našem nedávném článku CHCEŠ ZAČÍT CVIČIT? STAČÍ TI 3 CVIKY!. Jedním z těchto cviků byly i kliky, které má ale bohužel většina lidí znechucené díky tomu, že se často používají jako výchovný trest. Proč se jich ale není třeba bát a co všechno mohou světu nabídnout?

Zná to snad každý. Ať už ze zájmového kroužku či školy. Někdo udělá něco, co nemá a za odměnu si dá 10 kliků. V ideálním případě ten, kdo dotyčnému tuto činnost určil ještě schválně opakuje jedna, jedna, jedna, níž, propínej lokty, atd.. Díky tomu mnoho lidí kliky vnímá jako univerzální nástroj trestu a necítí, že by něco takového měli dělat dobrovolně ve svém volném čase. Přitom se nemusí jednat jen o hodiny tělesné výchovy či skautský kroužek. Něco podobného můžeme dodnes vidět třeba i v armádě či u policie.  V těchto kruzích se kliky také často využívají jako bezhlavé zvyšování fyzické kondice. Tělocvikář nebo vedoucí sportovního útvaru zavelí, že jsou všichni přítomni příliš slabí, a tak musí na zem a bezhlavě solit klik za klikem. Bohužel se ale ve většině případech nedostává efektivního zvýšení síly či vytrvalosti, ale akorát se zde budují další a další nechutě spojené s prováděním tohoto jinak krásného cviku.

Kliky jsou snad tím nejznámějším posilovacím cvikem vůbec. FOTO - zdroj: @mara_raw

Jak nad tímto systémem vyzrát?

Když pomineme zmíněné hanebné zneužívání, můžeme s klidným svědomím prohlásit, že klik je opravdu tím nejzákladnějším cvikem, který by neměl činit problém žádnému zdravému člověku. Krásné na něm je především to, že k jeho provedení člověk v podstatě nic nepotřebuje, ale zároveň během něho při správné technice posiluje v podstatě celé tělo. Který jiný cvik ti může tuto kombinaci nabídnout?

Pokud se stále pohybuješ v některé skupině, kde jsou takto kliky zneužívány, začni na nich sám pracovat a když tě s nimi bude někdo mučit, tak si budeš jen pískat. Jak se to říká? Lehko na cvičišti těžko na bojišťi. Nebo tak něco.

Ke klikování ale nepřistupuj jako k nějakému mučení nebo povinnosti. Najdi si v něm takový systém, který tě bude samotného bavit. Nepočítej opakování. Cvič dokud zvládneš kontrolovat správnou techniku a pak jako vítěz v klidu přestaň. Nevytvářej si z tohoto krásného cviku nepřítele, ale udělej si z něj svého koně, který ti pomůže ve zdolávání tvých překážek. 

Kliky můžeš samozřejmě odcvičit třeba na stálkách. FOTO - zdroj: @dominik_vass

Pokud jsi z podobných kruhů už venku a rohodně nemáš v plánu o ně nijak zavadit, o dost se ochuzuješ. Tento praktický cvik může tvé tělo okořenit o pevný hrudník, kamenné ruce, silný střed těla a ještě přispěje tvému zdraví. Proto zkus na chvíli odbourat tu získanou nechuť a zkus pojmout kliky jako něco nového a potencionálně zábavného. Nenastavuj si žádné série, minuty pauz ani opakování. Zkus se třeba jen soustředit na techniku a odpočívej tak dlouho, dokud se neucítíš připraven na dalších pár opakování. Přece nemusíš v každém setu odcvičit stejná čísla. Vůbec se neboj toho, když budou postupně tvé orientační počty ubývat. Přece si to chceš udělat zábavné a efektivní, tak se nestrachuj o nějaká čísla a prostě jen cvič.

Pokud si chceš ke klikům vybudovat nějaký lepší vztah, zkus třeba více zápasit s časem než čísly. Začni třeba na 50 opakováních striktní technikou s plným rozsahem pohybu a soupeř sám se sebou v časové výzvě. Klikuj dokud to půjde, výdýchej se dokud nepopadneš opět dech a pokračuj dál. Až dáš cílovou sumu stopni čas a příště se ho snaž překonat. Zkrátka se snaž udělat si kliky zajímavější, než jaké jsi je poznal a nenáviděl.

Případně také zkoušej jiné varianty klasických kliků, o kterých se můžeš dočíst třeba v našem článku DESÍTKA NETRADIČNÍCH KLIKŮ. ZNÁŠ JE VŠECHNY?. Hodit se ti k nim mohou třeba stálky či gymnastické kruhy, které udělají tento cvik lehčím nebo těžším, ale především zábavnějším.

Hledej tedy na všem jen to dobré a i když máš na něco negativní názor či zkušenost, dej tomu ještě jednu šanci. Ať se daří!

Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat