Homepage Začátečníci Jak dlouho by měl trvat trénink?

Jak dlouho by měl trvat trénink?

Autor: Honza

33

29.07.2021

Otázku, jak dlouho by měl správně trvat workoutový trénink si položil snad už každý. Ať už z důvodu pocitu viny, že na workoutovém hřišti nejspíš netráví adekvátní množství času nebo naopak to se cvičením přehání a věnuje mu času příliš. Kolik minut je tedy pro workoutový trénink optimální?

Naše odpověď na tuto otázku bude jednoduchá, jasná, ale pro mnohé určitě neuspokojivá. Za nás je určitě hloupost stanovovat si pro délku tréninku přesný čas, neboť se stejně jako u všech ostatních záležitostí tréninku jedná o individuální parametr, který bude jinak nastaven u člověka věnujícího se učení nového cviku, a jinak u člověka, který trénuje vytrvalostní výkony základních cviků.

Často se setkáváme s moudrem, že ideální trénink by měl trvat 60 - 90 minut. Tento údaj pochází většinou z úst kulturistů, kteří cítí potřeby tréninku přisuzovat konkrétní časový údaj kvůli nejvhodnějšímu hledisku budování svalů či spalování tuků. Bohužel si těmito časovými rozpětími motají hlavy i cvičenci mimo posilovny, a tak se bludy o povinné délce tréninku šíří dál.

Už samotný street workout je širokým a v podstatě i obecným pojmem pro cvičení s vlastní váhou, a proto i nějaké to střízlivé vyjádření k délce takového tréninku bude poměrně rozsáhlé. Je určitě do začátku důležité zmínit, že smysluplný a efektivní trénink může trvat 15 minut, ale zároveň může trvat třeba i 5 hodin. Podle čeho se toto rozpětí může měnit? No jednoznačně určitě podle typu tréninku, frekvence jednotlivých tréninků, délek pauz, ale i míry samotné zátěže. Proto by se efektivní trénink neměl posuzovat či nastavovat podle jeho celkové délky, ale jeho délka by měla být pouze nevýznamným výsledkem správně nastavených ostatních parametrů. Zjednodušeně řečeno, délku tréninku není potřeba vůbec hlídat. Mnohem důležitější by mohl být například celkový počet pracovních sérií, či počet provedených opakování nebo množství vynaloženého úsilí. Pokud si tedy odcvičíš předepsané cviky s vhodně nastavenými pauzami, bude úplně jedno, jestli jsi přesáhl na workoutovém hřišti 90 nebo dokonce 120 minut

Pokud máme zmínit orientační rozpětí k typům tréninků, tak se nebudeme pouštět do žádných hlubin možností tréninků, ale vezmeme to tak nějak obecněji. Začneme tou překvapující čtvrt hodinou. Za takový čas se dá krásně stihnout odcvičit několik vysilujících sérií o maximálních počtech opakování, která důkladně otestují aktuální maxima a příště je umožní efektivně navýšit. Za takovýto čas se dá i krásně odcvičit celé tělo komplexními cviky a zároveň je možné i potrápit svou vytrvalost nebo výbušnost či je možné ozkoušet nějaké ty pokročilejší cviky.

Obdobné tréninky lze určitě natáhnout i do 30 - 45 minut, kdy je samozřejmě potřeba trochu ubrat intenzitu a vydržet pracovat o to déle. Za takovýto čas je ale také možné se pověnovat učení sé naročnějším cvikům.

Hodinové tréninky člověka stále nutí neplýtvat časem, ale zároveň už mu trochu dopřávají větší volnost v pauzách, která se dá využít třeba i k silovým tréninkům. Když zabrousíme do časové náročnosti osobních či skupinových tréninků s trenérem, tak zde můžeme určitě zmínit 60 minut jako obecný údaj, který většinou odpovídá jedné takové lekci. Zpravidla se jedná o dostatečný čas pro smysluplnou rozcvičku a několik efektivních pracovních sérií pro začátečníky, kteří potřebují důkladně vysvěltit a natrénovat techniku správného provedení. Pokud se bude jednat o pokročilejší cvičence, tak těm může být vhodnější věnovat třeba i 90 - 120 minut, aby se vhodně přizpůsobovali přibývajícím cvikům. Z toho vyplývá, že není určitě kam spěchat a raději by si začátečníci bez dohledu měli nejprve otestovat své kapacity a ty až následně postupně rozšiřovat.

Pokud se budeme bavit o déle trvajících trénincích, tak ty jsou určitě nedílnou součástí workoutového života profesionálů věnujících se především freestylu. Strávit na tréninku 2,5 až 5 hodin jim nečiní žádný problém a jedná se naopak o dostatečný čas pro kvalitní pilování silových prvků a zlepšování kondice základními a doplňkovými cviky. K takovýmto tréninkům je ale potřeba se dopracovat. Smysl může mít cvičení jen pár minut, ale zbytečným nemusí být ani dvou hodinový trénink. Vše záleží na zkušenostech a samozřejmě cílech.

Věříme, že se po přečtení článku stane problematika délky tréninku trochu jasnější a každému dojde, že nic není černobílé.

Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat