Homepage Weighted TOP 10 vánočních dárků do domácího fitka!

TOP 10 vánočních dárků do domácího fitka!

Autor: Honza

229

10.12.2020

Vánoce už jsou za rohem a na tebe denně útočí tolik reklam, že nevíš, co vlastně komu pořídit? Tak si v klidu pročti náš seznam 10 TOP dárků pro domácí posilovnu a udělej si jasno alespoň v tom, co pořídíš svým bližním workouterům.

1. Magnesium

Začneme od toho nejlevnějšího dárku. Ne každý si může dovolit za vánoční dárky utrácet tisíce. Někdo chce třeba jen udělat radost svému kamarádovi nějakou drobností a právě magnesium může být tou pravou volbou, která nikdy nemůže urazit. Proto i kdyby náhodou měl obdarovaný magnesia plné zásoby, nikdy nebudou tak plné, aby se nemohly rozšířit o další kus křídy. Pokud plánuješ pořídit magnesium pro domácí tréninky, vol raději tekutou variantu, která tolik nepráší a ani nezanechává takové stopy na náčiní jako sypká varianta.

O volbě a využití magnesia se můžeš dočíst v našem článku: Zázrak jménem magnesium. Kdy pomáhá, a kdy může naopak škodit?

2. Švihadlo

Zde už se mohou cenové relace různit, ale nejspíš nebudeš mít v plánu volit nejdražší a nejnovější švihadlo, které se na trhu objeví. Tvého bližního určitě potěší i nějaký ten obyčejnější kus drátu s dvěma držáky, který mu pomůže zlepšit výbušnost a vytrvalost, případně shodit nějaké to kilo. Švihadlo může být skvěle využito například pro trénink tabaty, nebo třeba pro HIIT trénink.

Jaká švihadla vůbec existují, a které kdo ocení se dozvíš v našem článku: Skvělý kus pro trénink. Jaké švihadlo si vybrat?

3. Odporová guma

S výběrem gumy to rozhodně není nijak extra jednoduché, ale pokud alespoň trochu víš, jak vypadají tréninky potencionálního obdarovaného, máš vyhráno. Pokud víš, že rád cvičí jen základní cviky s vlastní váhou, vol slabší gumy, které může využít třeba při rozcvičování nebo protahování. Pokud se snaží o nějaké náročnější pokročilé prvky, jako je třeba muscle up, front lever, nebo třeba shyb na jedné ruce, poohlédni se po středních gumách a pomoz mu dosáhnout jeho vytouženého cíle. Jestli se jedná o někoho, kdo třeba se cvičením teprve začíná a zatím pracuje především na svém prvním shybu, neboj se nadělit mu silnější odporovou gumu, která mu pomůže nabrat potřebnou sílu. Gumy samozřejmě také přijdou vhod jako náhrada činek, případně si s nimi člověk může ztížit základní cviky s vlastní váhou. Pokud víš, že by se obdarovanému hodilo více gum, popřemýšlej i o výhodných balíčcích.

O využití gum se můžeš dočíst především v našich článcích: Odporová guma na cvičení jako všestranný pomocník! Jak správně využívat odporové gumy? Chceš zlepšit regeneraci? Využij odporovou gumu! 

4. Posilovací kolečko

Jednou z dalších poměrně levnějších pomůcek je posilovací kolečko, se kterým to ale není už tak jednoduché jako v případě křídy. Pokud ale víš, že je obdarovaný otevřený novým věcem a novým pomůckám, neváhej sáhnout právě po kolečku. Při cvičení s ním člověk procvičí jak břišní svaly, tak i ty zádové.

Pokud se chceš o kolečku dozvědět více, přečti si náš článek: Co je to posilovací kolečko, a proč by ve tvém tréninku nemělo chybět?


5. Zátěžový opasek

Pokud rovnou víš, že budeš vybírat z nějakých dárků týkajících se tréninku s přidaným závažím, nezapomeň se poohlédnout po zátěžovém opasku. Mnoho lidí do nich nerado investuje a raději si vezmou jen nějaký špagát, který přece těch pár kilo udrží. Špagát to většinou skutečně vydrží, ale bedra mohou začít občas protestovat. Hlavní výhodou zátěžového opasku je, že se všechny vyrábějí v univerzálních velikostech, a proto si nemusíš lámat hlavu s tím, jakou velikost obdarovaný nosí.

O tréninzích, při kterých může člověk zátěžový opasek využit se dočteš v našich článcích: Co je to trénink 5x5, a v čem ti může pomoct? Cluster série, aneb ověřený postup pro zvýšení 1RM. Jak začít s weighted kalistenikou? Nech si poradit od Mathewa Zlata! Jednoduchý a efektivní tréninkový plán od Mathewa Zlata. Silový trénink podle prilepinovy tabulky. Chceš nabrat svaly? Vyzkoušej drop set! 

6. Kruhy

Dostáváme se od příslušenství k samotnému náčiní. Tím nejuniverzálnějším a v podstatě i nejlevnějším jsou gymnastické kruhy, které můžeš pověsit takřka kamkoliv a odcvičit na nich téměř cokoliv. Kruhy mohou být buď kovové nebo dřevěné a další jejich nespornou výhodou je skladnost a snadná přenosnost. Vejdou se do každého batohu a trénink na nich člověku dodá stabilitu, kterou by na hrazdě nebo bradlech jen těžko hledal.

O tom, k čemu všemu mohou kruhy sloužit se dočteš v našem článku: Ovládni své tělo a získej funkční sílu pomocí gymnastických kruhů!

7. Stálky

Postupně jsme se dopracovali k dražší, ale o to žádanější pomůcce - stálkám. Ty jsou k dispozici v mnoha variantách a jejich majitel na nich může odcvičit jak klasické kliky, tak L-sity, stojky, kliky ve stojce, planche, maltese a mnoho dalších cviků. Výhodou stálek je jejich jednoduchá skladnost a také fakt, že se stále jedná o pomůcku, která nabízí hodně muziky za málo peněz. V případě kokové varianty se navíc jedná o pomůcku, která svou životností přebije všechny výše uvedené.

Jaké stálky vybrat se dozvíš v našem článku: Tolik stálek... Které si vybrat?

8. Hrazda

Teď už se dostáváme k těm dražším produktům, které ale nejsou jen nějakou drobnou pomůckou, nýbrž plnohodnotným workoutovým náčiním. Tím prvním je hrazda, bez které jsou domácí tréninky značně omezeny. Většinou se jedná o pomůcku, která nějaké místo doma natrvalo zabere, jelikož se připevňuje buď na stěnu nebo do stropu. Případně můžeš sáhnout i po přenosné hrazdě, která je sice o dost dražší, ale její využití je o to širší. Výhodu výběru nástěnné hrazdy je ale fakt, že ti stačí zjistit, jaký rozměr se obdarovanému domů vejde a on sám si potom vybere, jestli se mu hodí mít hrazdu na holé stěně, nad futry nebo třeba na stropě.

Snaž se ale vyvarovat hrazdě mezi dveře, o které jsme psali v našem článku: 3 důvody, proč si nepořizovat hrazdu do dveří.

9. Bradla

Předposledním bodem na našem seznamu jsou bradla, která mohou být přidělaná buď napevno do stěny, a nebo mohou být přenosná. U výběru bradel se opravdu hodně zaměř na to, co vše na nich bude dotyčný moct cvičit. Jestli je plánuješ věnovat nějakému zapřísáhlému setaři, tak vol rozhodně nějaká vyšší, na kterých nebude muset při častých dipech pokrčovat kolena. Pokud si obdarovaný potrpí spíše na nějakých statických cvicích, rozhodně přemýšlej o dvoudílných bradlech u kterých je obrovskou výhodou jejich využívání jako nízké hrazdy.

Podrobný návod, podle kterého můžeš bradla vybírat nalezneš v našem článku: Jaká bradla vybrat pro tvé domácí tréninky?

10. Závaží

Posledním naším tipem je závaží, kterého každý oddaný cvičenec weighted kalisteniky nemá nikdy dost. Závaží můžeš samozřejmě sehnat za pár korun, nebo také za několik tisíc. Při výběru závaží se určitě vyplatí zjistit, co vše už dotyčný doma má a následně se zaměřit buď na rozšíření konkrétní sbírky a nebo vydání se úplně jiným směrem. Můžeš totiž sáhnout jak po zátěžové vestě, tak po katllebellích, činkách, kotoučích nebo třeba medicinballech či pytlových zátěžích.

O výhodách cvičení například se zátěžovou vestou se dočteš v našem článku: Jaké jsou výhody cvičení se zátěžovou vestou?

Věříme, že ti naše tipy s výběrem dárků pomohou a získáš díky nim jasnou představu o tom, co komu letos nadělíš. Pokud máš už všechny dárky nakoupené, tak ho alespoň pošli svým blízkým, ať ví, čím mohou udělat radost tobě. 



Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat