Homepage Tréninky Jednoduché workoutové cviky, které vypadají cool!

Jednoduché workoutové cviky, které vypadají cool!

Autor: Monika

22

18.03.2021

Každý, kdo někdy viděl street workoutové video na youtube, byl uchvácen všemožnými přeskoky, silovými prvky a triky, které namakaní borci s přehledem zvládali na hrazdách a jiných částech hřiště. Spousta workoutistů se právě po zhlédnutí podobných videí rozhodla začít cvičit workout. Důvod byl jasný, chtěli umět to, co borci na videu. Bohužel většina začátečníku s workoutem po pár týdnech či měsících sekne, protože zjistí, že front lever nebo planche se za týden ani měsíc nenaučí a všechny ty super skills jsou výsledkem dlouhodobé poctivé dřiny. Přesto je pár jednoduchých cviků, které vypadají cool a zvládnou je i začínající workoutisté. Pokud si chceš odpočinout od nekonečných opakování, pojď s námi vyzkoušet následujících 6 triků.

 

 

Podepřená „stojka“ na bradlech

 

Vlez si mezi bradla tak, abys byl hrudníkem směrem k hrazdě (rovné tyčce). Opři se hrudníkem o hrazdu a natáhni ruce směrem dozadu. Pevně se chytni nadhmatem hrazdy, kterou máš za sebou. Vykopni nohy nahoru na zadní stranu bradel a pomalu zvedej nohy nahoru, dokud nebudeš mít tělo v jedné rovině. Druhou možností, jak dosáhnout podepřené „stojky“ na bradlech je začít se cvikem v pozici vrchního dipu na hrazdě (na jedné tyčce bradel). Nahni se hrudníkem směrem dopředu, dokud se ramena a hrudník nezačnou pevně opírat o přední stranu bradel a pomalu vytáhni nohy směrem nahoru. Při stojce máš ruce podepřené na bradlech, nepotřebuješ k ní mít ani přílišnou sílu, nebo balanc. Jde hlavně o překonání strachu a pevný úchop.

 


FOTO-zdroj:@morgana_sara


 

Opření se na pole dance tyči

 

Přesto, že tento cvik vypadá složitě, opak je pravdou. Důležitá je především správná technika a pozice rukou. Nejdříve zaujmi pozici rukou. Jednu ruku ohni za zády tak, aby byla co nejblíže k zadku, pevně se chytni tyčky. Druhou (vrchní ruku) přilož k tyčce po celé straně zápěstí. Obě ruce zaujímají v podstatě neutrální úchop. Důležité je být trupem vůči tyči v horizontální pozici. Nebýt nakloň ani příliš doleva (blíž k tyči), ani doprava. Jakmile máš pevně zaujatou pozici rukou, pomalu přenášej váhu svého těla směrem dozadu (chceš se položit na spodní ruku). Ve stejnou chvíli se vrchní ruka postupně oddaluje od tyče, dokud není napnutá rovně. Někomu bude možná více vyhovovat varianta, kdy zůstane vrchní ruka po celou dobu loktem opřená o tyč. Můžeš zkusit obě varianty.

 

 
FOTO-zdroj:@fitmom_swan




Výšlap do schodů na hrazdě nebo na bradlech

 

Na hrazdě zaujmi úchop na široko. Představ si sám sebe, jak šlapeš nahoru do schodů. Důležité je zkoordinovat pohyby rukou a nohou, lepší je tedy přitahovat se na etapy. Lehce se přitáhni (přítah ani ne do poloviny), a ve stejný moment zvedni pravou nohu do vzduchu, jak bys chtěl vyjít schod. Opět se o kousek přitáhni a ve stejný moment jde pravá noha dolů a levá noha nahoru (šlápnutí na schod). Přítah, pravá noha nahoru, přítah, pravá noha dolů, levá noha nahoru…Takto postupuješ až dokud nebudeš bradou nad hrazdou. Můžeš zkusit i krůčky směrem do strany. Na bradlech je postup stejný jako na hrazdě. Podobné „tanečky“ na hrazdě můžeš zkusit v různých variantách, vypadají dobře a posílíš jimi základy.


FOTO-zdroj:@madeleinatta

 

 

Výmyk na hrazdě s dopadem na lokty

 

Výmyk, jeden z nejjednodušších způsobů, jak se dostat nad hrazdu, pokud ještě nezvládneš muscle up. Začínáš v pozici visu na hrazdě, poté pokrčíš kolena k hrudníku (klubíčko jako u front levru) a lehce se trupem zakloníš dozadu, jakmile jsou kolena v úrovni tvého hrudníku, zvedneš nohy nahoru a zakloníš se ještě o něco více dozadu a ve stejný moment se přitáhneš rukama. Jakmile máš hrazdu v úrovni spodního břicha (pánevní kosti), přehoupneš nohy přes hrazdu, pustíš se rukama hrazdy, narovnáš je tak, abys ve vrchní pozici dipu na hrazdě dopadl na lokty. V této pozici se pak můžeš pohybovat ze strany na stranu a přešlapovat ve vzduchu nohama ze strany na stranu.


FOTO-zdroj:@ena_za

 

Podepřený L-sit 

 

L sit je sám o sobě velkým zápřahem na břicho. Dnes ti představíme vylepšený L sit na bradlech, který vypadá cool a díky podepření o jednu část bradel je i jednodušší. Jak na něj? Začni klasickým L sitem na bradlech, nebo tucked L sitem (s pokrčenými koleny). Posaď se např. na pravou stranu bradel, tak aby chodidla směřovala ven z bradel, rukama se stále drž bradel. Zvedni nohy nahoru do L situ, levou stranu stehna se přitom podélně opíráš o bradla, levou ruku co nejvíce natáhneš, trup je nakloněn na pravou stranu. 



FOTO-zdroj:@morgana_sara

 

 

Elbow lever

 

Balanční prvek, který neomrzí. Důležitá je pozice zápěstí a loktů. Otoč ruce tak, aby dlaně směřovaly vzhůru a prsty směrem k tělu. Lokty jsou zapřené v bocích, neměly by být na pánevní kosti, ani příliš blízko pupíku. Je potřeba si pozici několikrát zkusit, než najdeš ty správné body. Pokud zkoušíš elbow lever na zemi, snaž se mít podobně jako u stojky roztažené prsty, které ti pomohou lépe balancovat. Pokud cítíš, že se překláníš dopředu, zatlač k sobě, pokud přepadáváš dozadu, zatlač od sebe. Důležité je zpevnit celé tělo, zatnout břicho, nohy, napnout špičky. Chceš se dozvědět víc? V následujícím odkaze https://streetworkout.cz/zacatecnici/jak-na-elbow-lever-krok-za-krokem najdeš tutorial na elbow lever. 


FOTO-zdroj:@morgana_sara

Monika

Monika se street workoutu věnuje 7 let, v posledních 4 letech se aktivně věnuje weighted workoutu. Je členkou Raw workout týmu. Účastní se workoutových exhibic a vystoupení po celé ČR. Na kontě má několik zlatých medailí vybojovaných jak v ČR, tak v zahraničí. V roce 2015 uspořádala projekt s tématikou zdravého životního stylu pro žáky 2. stupně ZŠ.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat