Homepage Články Chceme v tréninku všechno hned, trpělivost není sexy. Jak se stále zlepšovat?

Chceme v tréninku všechno hned, trpělivost není sexy. Jak se stále zlepšovat?

Autor: streetworkout.cz

28

07.12.2017

Sázet tréninky jeden po druhém bez ladu a skladu? Spěchat a snažit se urvat výsledek co nejdříve? Pokud dvakrát odpovíte ano, nemusíte dále číst, protože u trénování se musí myslet. Lepší je naskočit do pomalejší koleje, ale bezpečnější a zároveň i bližší cíli, protože tento postup dovede více lidí k tomu, proč začali trénovat, co chtěli dokázat.

„Existuje jeden zatraceně dobrý důvod, proč byste měli pokračovat pomalu a metodicky. To znamená vytvoření určitého tréninkového rytmu. Zjednodušeně to znamená, že při pomalém postupu dosáhnete svého cíle mnohem rychleji, než kdybyste spěchali. Sice to zní jako nesmysl, ale je to tak,“ má jasno Paul Wade, autor knihy Trénink vězně.

Hodně lidi začíná s tréninkem a skočí hned do hluboké vody. Proč? Může za to současný životní styl, chceme všechno hned, přeskakujeme jednotlivé kroky, což se za pár měsíců, let vrátí jako bumerang. Trpělivost dnes už není ctnost, která by byla sexy. Dnes se jede v rychlíku výsledků. Potom tedy přichází i zranění.

Získávání základů se obchází, přitom ty vás podrží při vyšším levelu. Důležité pro klouby, vazy, svaly je začínat základními cviky (kliky, dřepy, dipy, shyby např.). Když nedám shyb, využiju lehčí variantu - negativní shyby, shyby s oporou nohou, shyby s odporovou gumou. Lepší pět poctivých shybů takto než jeden kroucený jako paragraf.

„Zesílit díky kalistenice není nemožné, ale není to žádná jednorázová móda mladých. Obětovat několik týdnů na to, abyste zvládli základní cviky, snadné cviky, není tak moc,“ je přesvědčený Wade.

Čím tvrději trénujete, tím máte lepší výsledky. Kvůli tomu hodně lidí předpokládá, že nejrychlejším způsobem, jak se stát velkým a silným, je trénovat co nejvíc. Pro průměrného sportovce má ale extrémně tvrdý trénink spoustu nevýhod. Vyčerpává tělo, ubírá na motivaci a může ublížit kloubům. Dobré výsledky máte maximálně pár týdnů, měsíců, pak začne tělo stávkovat. A vy chcete trénovat roky, ne?

„Pokud trénujete mírněji (chytře), výsledky jsou na začátku pomalejší, ale máte velkou šanci, že se budete neustále zlepšovat. Pak ti, kteří vyhořeli, předběhnete,“ věří svým letitým zkušenostem Wade.

Hloupý způsob

Trénink vězně a jeho cviky mají deset stupňů. Příklad s obyčejným klikem. Jeden tlačil na pilu, po dvou týdnech přecházel o úroveň výše. Chvíli byl v pohodě, ale chyběl mu silový základ, tělo nedostalo dost času na budování dostatečného množství energie, tělo bylo v tom kvapíku přetěžováno, špatná technika a začínají se ozývat klouby, při těžších klicích (zavřený klik, nerovný klik) to nejde. Stěna, tělo rychlost neustálo, deprese. Po sedmi týdnech zklamání a bolavá ramena.

Chytrý způsob

Stejná úroveň, jen chytřejší hlava, která umí krotit ješitnost, řevnivost a soutěžení s druhými. Stejné cviky, jen jim dává více času, mohl by přejít o úroveň, v tomto případě kliku, výše, zvládl by více opakování, ale vše má svůj čas. Nejde jen o to, co vidíte (svaly), ale především o pohybové ústrojí.

Po několika měsících zvládá jednoruční klik, k tomu prsní svaly jsou silnější a ramena jsou narostlá do tuhé podkovy. „Jde o delší způsob, ale pokud vám někdo slibuje řešení do zítřka, tak to jsou jen kecy. Trénujte tvrdě, ale tělo na to musí být připravené,“ dodává Wade.

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat