Homepage Rozhovory Chceš se posunout na další úroveň? Nech si poradit od gymnasty Jana Schuberta!

Chceš se posunout na další úroveň? Nech si poradit od gymnasty Jana Schuberta!

Autor: Honza

141

05.09.2020

Znáš takový ten moment, když babičce nebo někomu neznalému řekneš, že děláš street workout, ale on vůbec neví, která bije? Ve většině případů je nejsnazší nazvat náš sport klasickým posilováním s vlastní váhou nebo to celé zkrátit na gymnastiku. Gymnasté ale ve většině připadech nejsme a máme k nim dost daleko. Proto pokud zabrousíme do hloubky celého tohoto přirovnání zjistíme, že se od sebe tyto sporty poměrně dost liší a společné mají spíše základy. Své o tom ví street workouter Jan Schubert, který se mimo tento náš sport věnuje i sportovní gymnastice a my ti s ním přinášíme ojedinělý rozhovor. 

Ahoj Honzo, můžeš se našim čtenářům, kteří by tě neznali představit?
Zdravím všechny. Jmenuji se Jan Schubert, je mi 26 let a prakticky celý život žiji v Praze. Prošel jsem jazykovým gymnáziem v centru Prahy a v roce 2019 jsem získal magisterský titul fakulty bezpečnostního managementu na Policejní akademii České republiky v Praze.
Od svých šesti let se závodně věnuji sportu. Prošel jsem přes fotbal, sprintování a thajský box. Kolem svých šestnácti let, kdy jsem se věnoval Thaiboxu jsem zjistil, že velice dobře dokážu ovládat svoje tělo, a že se nutně musím posunout dál v tomto ohledu. Tehdy jsem zahlédl na serveru youtube videa ruského street workoutu a zjistil jsem, že to je přesně pro mě. Ze dne na den jsem přestal se vším a začal se maximálně věnovat street workoutu. Při hledání vhodného sportoviště jsem narazil na gymnastické centrum SK Hradčany Praha, kde jsem začal trénovat. V hale jsem najednou trávil tolik času (35 hodin týdně a více) v kombinaci s domácími a venkovními tréninky, že jsem brzy závodil i ve sportovní gymnastice. Tréninky beru tak vážně, že jsem s dlahou na noze o berlích ve sněhu přelejzal plot, abych si zacvičil třeba po škole, když trvala dlouho.
Mezi mé největší úspěchy patří 2.místo na mistrovství Evropy ve street workoutu v disciplíně freestyle z roku 2014, kde jsem se utkal s profesionály z východu (Maxim Čursanov, Dmitri Fedotov a další). Velký úspěch je to, že mě tým SK Hradčany přijal jako svého člena a závodníka ve sportovní gymnastice, největší dík patří řediteli SKH panu Alonu Hasovi a šéftrenérovi SKH panu Oldřichu Otavovi. V současné době nejvíce svých tréninků provádím právě v tomto centru


Honza se street workoutu věnuje už 10 let.


Co pro tebe znamená pojem street workout?
Street workout (SW) chápu jako sport, který vzešel z původní gymnastiky a přetvořil se do časově a výkonnostně méně náročné disciplíny. Kvalitní SW je stále natolik obtížný, že je pouze pro profi sportovce. Můj oblíbený styl je právě ten východní, který přišel z post-sovětských republik, kde je kalistenika lidem mnohem bližší. Hlavní složkou dobrého SW jsou podle mě statické prvky, ale samozřejmě i dynamika tam má své místo.
SW sám o sobě nic není - jsou to lidé, kteří ho provádějí. Hnací motor SW je vůle a chuť posunout se dopředu. Kvalita SW je založená na kvalitě člověka. Kdo je chytrý, trpělivý, chce a umí do toho dát všechno, tak ten se všechno a dobře naučí. Podle těchto věcí se dá rozeznat profesionál od amatéra. Prosím, nepleťme si SW s tím, že si někdo „zacvičí na hrazdě“. SW je těžká práce na mnoho let. SW začíná až ve chvíli, kdy se něco skutečně naučíte. Pro mě je SW životní cesta, vyžaduje to tolik času a energie, že se to stane součástí vašeho života. 

Jelikož máš blízko ke gymnastice, jak bys jí charakterizoval a neznalým představil?
Pod pojmem gymnastika se mi nejčastěji vybaví především sportovní gymnastika mužů - sport, odlišný od většiny ostatních. Sport velice obtížný. Mužská sportovní gymnastika se skláda z šesti nářadí (bradla, kruhy, hrazda, prostná, přeskok, kůň na šíř). Pro každé nářadí je nutné mít nacvičenou sestavu, která musí být v souladu s pravidly, která jsou velice přísná. Kdo nemá nacvičenou alespoň jednu sestavu, ve skutečnosti nemá s gymnastikou nic společného. Narozdíl od jiných sportů, pro gymnastiku musíte být maximálně fyzicky a psychicky připraveni, abyste vůbec mohli sestavy dávat dohromady. Realita je taková, že 99,9% lidí nemá v gymnastice šanci.
To znamená, že pokud se cvičí ve fitku na zavěšených kruzích a na webu je napsáno: lekce gymnastiky - jedná se o těžkou lež, amatérismus a nesmysl. Já sám se v gymnastice závodně věnuji pouze kruhům. Specializuji se na silové a statické prvky. Pro sestavu je však nutné ovládat všechny skupiny prvků.

Honzovým nejoblíběnějším náčiním jsou gymnastické kruhy, na kterých zvládá opravdu neuvěřitelné věci.


Jaký vidíš mezi gymnastikou a street workoutem hlavní rozdíl?
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že v gymnastice je přesně dané co a jak budete provádět, gymnasta už pouze volí prvky samotné a jejich pořadí. Každý prvek musí být proveden v souladu s pravidly, nebo nebude uznán. Za druhé v gymnastice se prvky provádějí najednou v jedné sestavě, bez opuštění nářadí. V SW můžete odpočívat po každém prvku a požadavky na kvalitu jsou velice nízké, respektive nejsou žádné. Během závodění v SW jste hodnocen za cokoliv, co předvedete.
Na SW je dobré, že je zcela volný, každý si může vybrat typ cvičení, který jemu vyhovuje a v něm se maximálně rozvíjet. Také to tak dělám. Vrcholová úroveň street workoutu v oblasti silových prvků se může přibližovat gymnastické úrovni (Aleksandr Didenko, Nikolai Anisimov)
Z MS i MČR v SW byly odebrány gymnastické kruhy. Údajně z důvodu, aby se závodní SW odlišil od gymnastiky. To je samozřejmě nesmysl. SW je vším zcela odlišný od gymnastiky, bez ohledu na to, že někde visej nebo nevisej kruhy.

Co si myslíš, že může gymnastika street workouterům nabídnout?
Gymnastika sama o sobě také nic není - jsou to lidé, kteří gymnastiku provádějí.
Gymnastické postupy mohou workouterům nabídnout opravdu mnoho. Maximálně  se využíva fuknčnosti tréninku, funkcí svalů a technik, které se lidé účí. Kvalitní gymnasta může s přehledem závodit v SW, aniž by věděl co SW vůbec je. Naopak to samozřejmě nefunguje.
Lidé, kteří to se SW myslí vážně, musí zvládnout techniky, které v gymnastice jsou již dávno zmapovány. Ti nejlepší workouteři využívají a zvládají techniky, které se bězně v gymnastice provádějí, dokonce si toho ani nemusí být vědomi. I začátečníci v SW si mohou velmi pomoci, pokud prvky jako stojka, špicar, přední váha, apod. se rovnou naučí správně, ušetří tím hodně času. 
SW se rozvinul natolik, že mnoho lidí (i v ČR) ví, jak správně postupovat a začínající workoutisté mají kde trénovat.


Problém Honzovi samozřejmě nedělá ani klasický human flag.


Co z gymnastiky si myslíš, že by měli street workouteři do svých tréninků zakomponovat?
Podle mého názoru by workouteří měli více zakomponovat kvalitu se kterou se cvičí. Kvalita cvičení je to, co v SW nejvíce chybí. Kvalita musí mít přednost před kvantitou. V gymnastice, pokud kvalita není, tak vás trenér ani nikam dál nepustí. Pokud jde o statiku, je nutné se učit výdrže s maximálním držením těla, bez změny polohy během výdrže a samotné držení na deset vteřin a více.
Vždy je poznat, kdo co umí. Počet sledujících na instagramu a šikovně sestřihané video nikoho nezachrání před realitou.
Workouterům bych doporučil, aby se při nácviku prvků více zaměřil na dokonalé zvládnutí prvku v maximální kvalitě, a až poté se posouvali dál. Pokud začnete přeskakovat, je to na vašem cvičení vidět. Pokud se cvičí s maximálním nasazením pro jeden cvik, může vše trvat paradoxně mnohem kratší dobu, než když někdo začne trénovat všechny prvky najednou.
Je nutné mít trpělivost, pokud přemýšlíš o pokročilých prvcích jako je maltese, iron cross, full planche a jejich kombinace, je to běh na dlouhou trať a některé tréninkové metody se projeví až po měsících / letech. Pro kvalitní SW je potřeba dlouhodobá pravidelná a kvalitní příprava, největší riziko jsou přestávky, mluvení při tréninku a nízké nasazení.

Máš nějaké své tipy, které ti gymnastika přinesla a naši čtenáři by je mohli využít?
Pár tipů určitě shrnout můžu s tím, že ale můj vlastní trénink trvá většinou 4-5 hodin a cvičím 4-5x týdně.
⦁před každým tréninkem se rozvič, zahřej, připrav
⦁neměj více než dva dny bez cvičení
⦁při tréninku pij a průběžně se procvičuj / zahřívej pomocí gum a expandérů
⦁po každém tréninku se alespoň lehce protáhni, uvolni
⦁je nutné pracovat s tělem i mimo trénink (odpočinek, jídlo, sauna, rozhýbávání svalů, kardio navíc, masáž, apod.)
⦁při cvičení je nutné se soustředit: hluk, přebytečné rozhovory, telefony aj. narušují kvalitu tréninku

Děkujeme ti za rozhovor. Máš nějaké své motto, se kterým by ses s našimi čtenáři na závěr rozloučil?
Za rozhovor děkuji i já. Moje motto zní: Nikdy se nesmím zastavit.
Honza

Fyzioterapeut, který se street workoutu věnuje od roku 2013. Je členem týmu Workout Mělník a na českých street workoutových soutěžích získal celkem 8 zlatých medailí. V roce 2019 reprezentoval naší zemi na mistrovství světa ve freestylu v Moskvě.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat