Když trénink není na obtíž, ale přináší radost. Vyzkoušíte?

Zaujala vás první polovina rozhovoru s Markétou Baginskou – univerzální atletkou, OCR závodnicí, trenérkou a celkově sportovní nadšenkyní? Máme tu pro vás druhou část. Přečtete si něco o sportovní filozofii a tréninku, Rozhovor vám přinášíme prostřednictvím FUBO Fitness.

Pojďme si říct hned na úvod, proč jste se rozhodla spolupracovat s FUBO Fitness?

Na e-shop FUBO jsem narazila již pár měsíců zpátky, když jsem sháněla masážní válec. Jsem si vědoma, jak moc je regenerace důležitá, a chtěla jsem to nejlepší. To mi společnost FUBO ihned poskytla. Také jsem v rámci nákupu narazila na plno dalších regeneračních pomůcek, které v mé zasloužené po tréninkové regenerační chvilce ráda využiji.

Také sem moc ráda, že právě já jsem mohla navázat spolupráci s lidmi, kteří své práci rozumí, a navíc mají produkty, které mi pomůžou v mé přípravě, a rovnou v top kvalitě. Do budoucna plánujeme také další spolupráce – ve formě workshopů a podobně. Ale o tom Vám řekneme více jindy.

FUBO, odporové gumy, parťák v tréninku

FUBO, odporové gumy, parťák v tréninkuhttps://www.fubo.cz/odporove-gumy/

Můžete nám stručně popsat tvou filozofii zdravého životního stylu?

Sport, pohyb a zdravý životní styl se stal nejen mým koníčkem, ale každodenní součástí mého života. Vaření zdravého jídla a trénování pro mě není v žádném případě obtíž, ba naopak mi tohle vše přináší radost, psychické uvolnění a s po tréninkovými endorfiny také i pozitivní přístup k životu samému. Zkrátka se řídím motem „Motivace je to, díky čemu začnete. Zvyk je to, díky čemuž v tom budete pokračovat.“

DÍL PRVNÍ: JAK HOLKA Z VESNICE PROPADLA TRÉNINKU

Jak často trénujete a co vaše tréninky obsahují?

Trénuji každý den a zhruba 5 dní v týdnu dvojfázově – a když mám náhodou volné odpoledne, stejně si zajedu na kolo, brusle či pohoupat se na hrazdách do gymu :-).

Soustředím se především na běžeckou přípravu – s tou mi pomáhá Jakub Ševčík z SSK Vítkovice. Ranní fáze trénujeme většinou společně a soustředíme se především na rychlost – jednou to jsou dlouhé úseky s krátkými pauzami, po druhé zase hromada sérií sprintů či intervalové výběhy kopců.

Odpolední tréninky si vždy užívám se sluchátky a nikdy nespěchám. Když to jde, běžím rychle, když ne, neřeším to a jen se ploužím, protože vím, že ráno jsem si odmakala a teď si to loudání zasloužím :-).

Když nemám v plánu druhou běžeckou fázi, užívám si volné cvíčo ve fitku či na workoutových hřištích.

Co to je OCR a jak jste se k nim dostala?

OCR, v celém znění – Obstacle Course Racing je sport, v kterém závodníci musí v běhu překonávat překážky různého druhu.  Může to být plazení v bahně, přelézaní vysokých zdí, přenášení těžkých břemen, brodění se rybníky, přeskoky přes oheň a podobně.

Překážkové závody se v ČR staly fenoménem několika posledních let a získávají značně na popularitě. Pokud bychom se podívali podrobněji do historie, zjistíme, že se vlastně nejedná o úplnou novinku, ale že již v minulosti byli vojáci v rámci výcviků nuceni zdolávat řadu podobných, přírodních překážek.

K OCR závodům jsem se dostala náhodou. Chtěla jsem se trošku odreagovat od klasických závodů, a tak jsem zkusila Spartana (Spartan Race), ve kterém se mi dařilo, a už jsem u něj zůstala.

CHYTNI TRÉNINKOVÝ RYTMUS

FUBO, to jsou také kvalitní žebřiny

FUBO, to jsou také kvalitní žebřiny

Pro koho jsou Spartan Race, Gladiator Race, Predator Race a další překážkové závody určené?

Zkrátka pro všechny, protože se v nich může najít opravdu každý. Ať už jste profík a budete to brát vážně, rekreační běžec, nebo snad jen tatínek, který chce manželce s dětmi ukázat, že na to má.

Navíc se už ve většině případů na závodech organizují také dětské závody. Tedy ze závodu může být skvělý aktivní rodinný výlet s hromadou zážitků. A bahna ve vlasech – samozřejmě 😀

Máte nějaké konkrétní tipy, jak se připravit na překážkové závody?

Za prvé to bude běh, za druhé trénink síly horní části těla, úchopu a rovnováhy.

Závody se často odehrávají v těžkých terénech, ski areálech či chráněných oblastech, a to ve vzdálenostech v od 5 km až po 50 kilometrové závody. Tedy mít odběhanou řadu kilometrů v správně sestaveném tréninkovém plánu bude patřit k jednomu z nejdůležitějších faktorů.

Za další je to trénink překážek. Na překážkách potřebujete především sílu v úchopu – a k tomu řeknu jen jediné a rovnou třikrát. HRAZDA, HRAZDA, HRAZDA???? Houpat se, zkoušet různé druhy visu, gymnastické kruhy a podobně.

Na závěr nám, prosím, povězte, jaké je vaše motto?

Motto to sice není, ale stále se držím toho, co řekl Ektor : „ Jednou to budem mít  „
Jinak tedy tohle: „Motivace je to, díky čemuž začnete. Zvyk je to, díky čemuž v tom budete pokračovat.

Markétu určitě sledujte na Instagramu i na Facebooku, kde najdete plody naší spolupráce – rady a tipy, jak využívat naše pomůcky pro cvičení!

L-Glutamin, ten vyrábí alvifit

L-Glutamin, ten vyrábí alvifit

DRILL Athletics, znáte?

DRILL Athletics, znáte?

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pro vyhledání článků napište klíčová slova a zmáčkněte enter.