Homepage Tréninky Jak šetřit páteř a proč je vše nad pět sérií absolutně zbytečné...

Jak šetřit páteř a proč je vše nad pět sérií absolutně zbytečné...

Autor: streetworkout.cz

1

28.12.2017

Sázet jednu sérii za druhou, co strava po tréninku? A co je lepší pro tricepsy a velká ramena? A poslední dvě otázky. Proč využívat více bedra při dřepech a co veslování vs. shyby? Pět pohledů, které vám mohou posunout trénink, dát více znalostí. Pět témat, pět reakcí, které jsme vytáhli z knihy Trénink vězně, kterou napsal Paul Coach Wade. Na cvičení s vlastním tělem měl dost času. Když cvičil, bádal a zkoušel, seděl totiž roky ve vězení. FOTO: pixabay.com.

O stravování po tréninku: Moc nevěřím tomu, že po cvičení existuje nutnost nějaké speciální výživy. Vlastně si myslím, že z velké části jde jen o mýtus, který si vymyslely společnosti vyrábějící výživové doplňky. Uvědomte si, že vaše tělo nezačíná tělo vstřebávat a využívat tehdy, když pijete, ale až když jídlo a nápoj strávíte. Většina sportovců, kteří do sebe klopí potréninkové koktejly, je vůbec nepotřebuje - ještě totiž stále tráví jídlo, které přijali před cvičením. Na trávení červeného masa může naše tělo potřebovat dokonce až tři dny.

O sériích: Když jsem byl ještě zelenáč, dělal jsem jednu chybu, každý den jsem ze sebe ždímal desítky sérií cviků. Tak jsem se hnal za silou a svaly. Když jsem zestárl a zmoudřel, zjistil jsem, že stejně rychle se zlepšuji i tehdy, když z každého cviku udělám nanejvýš dvě poctivé série (plus rozcvičení a zahřívací série). Svaly jsem měl méně unavené, cítil jsem větší motivaci a také jsem rychleji regeneroval. Pokud chcete získat vytrvalost, musíte dělat nekonečně mnoho sérií. Pokud vám však jde o výkonnost a o svaly, jednoznačně vede méně sérií provedených s větším nasazením. Vše nad pět sérií je absolutně zbytečné.

O tricepsech: Většina atletů posiluje tricepsy jen tak, že vytáčejí lokty (například při tlacích, tahání kladky). To je sice fajn, ale takto nikdy nedosáhnete maximálního objemu ramen, protože největší hlava tricepsu prochází i ramenním kloubem. To znamená, že pokud si chcete procvičit triceps pořádně, musíte udělat i pár náročných tahových prvků. Příště si stisknete tricepsový sval při shybu - ucítíte, že se napíná jako ocel. Maximální ramena získáte tehdy, když kliky zkombinujete se shyby.

O dřepech: Součástí umění dřepů s využitím váhy vlastního těla je naučit se dělat jich víc pomocí beder než pomocí kolen. Když děláte dřep, představujte si, se si sedáte na stoličku - nepředklánějte se a kolena neohýbejte. Pokud se necháte vést bedry, cvičení bude pro vás jednodušší, a navíc se vyhnete nadměrnému tlaku na kolena.

O veslování vs. shyby: Mnozí sportovci jsou zvyklí, že pokud chtějí procvičit horní část zad, musí se ohnout v pase a veslovat s činkami v předklonu. Pokud se však předkláníte, a přitom držíte činky, vyvíjíte obrovský tlak na páteř a plotýnky. Proč se neřídit přírodou a nedělat radši shyby? Jelikož se při shybech chodidla nedotýkají země, spodní část zad je vystavena minimální zátěži.

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat