Homepage Tréninky Cvičit se naučil ve vězení. Jak vidí trénink?

Cvičit se naučil ve vězení. Jak vidí trénink?

Autor: streetworkout.cz

4

26.08.2018

Proč si to nepřiznat, kdo není zaslepený, dokáže přijmout rady od zkušenějších, od těch, kteří si prošli tréninkovým procesem, kde poznali i chyby. Proč byste se vy nemohli pár omylům vyhnout. Můžete vyzkoušet pohled člověka, který potom, co opustil poslední věznici, se rozhodl, že své tréninkové postupy sepíše. Vznikla tedy kniha „Trénink vězně.“ Vybrali jsme pro vás 11 pohledů, které v této knize sepsal Paul Coach Wade. Ten se držel šesti zlatých cviků. ILUSTRAČNÍ FOTO.

O dokonalých zádech: pokud chcete mít dokonale vypracovaná celá záda, navrhuji vám pravidelně cvičit následující tři cviky – vertikální tahy na nejširší zádový sval, horizontální tahy na horní polovinu zad a cviky na páteř. Při vertikálních tazích si můžete vybrat jeden ze shybů, při horizontálních tazích jednu z varianty horizontálních shybů nebo přednosů na hrazdě. A co se páteře týká, nic nepřekoná mosty!

O výbušném tréninku: Ten nejvytříbenější trénink na světě je založený na prostých cvicích. Nepotřebujete k němu žádné nářadí. Posilovnou je vám vlastní tělo. Ve všech atletických disciplínách jsou výbušný trénink a pohotovost ruku v ruce a pokud trénujete jedno, trénujete i druhé. Umíte se ze sedu na zádech dostat švihem do stoje? Dokážete udělat mlýnské kolo? Uděláte salto dopředu? Nedělá vám problém shyb s výdrží v nejvyšší poloze? Uděláte klik s trojitým tlesknutím? Všechny tyhle prvky a jiné jim podobné, představují neúžasnější formy dynamického (plyometrického) tréninku, jaké lidstvo zná.

O tvrdém tréninku: Vidím trénovat spousty lidí, kteří se bojí dát si fakt tvrdě do těla – jako by je měl tvrdý trénink zabít. To není správný postoj. Když se jednou rozhodnete cvičit, měli byste ze sebe vydat všechno. Vaše svaly nejsou jednorázové holící strojky, které můžeme použít jen párkrát – mají blíže spíš k baterii mobilu. Pokud chcete prodloužit jejich životnost, nejprve je úplně vybijte a až potom se znovu zapojte do elektřiny.

O šetření síly: Šetřit si sílu, je jako šetřit peníze. Pokud se při každém tréninku mučíte, jen abyste co nejvíc zesílili, jako byste každý měsíc celou svou výplatu posílali na spořící účet. Velmi brzy byste s tím museli přestat, protože byste neměli z čeho žít. Podobně to je se cvičením. Sílu si budujete pomalu a systematicky, trénink za tréninkem, bez toho, abyste se ničili. Nepotrvá to dlouho a zjistíte, že v sobě máte obrovskou zásobu síly.

Více odpočívejte: Zní to pro mnoho z vás nesmyslně, ale je to tak – uberte. Motivace a úsilí je důležité, ale pokud přetížíte určitou část těla, to se ozve – výkony půjdou dolů. Pokud nebudete poslouchat, koledujete si o zranění z přetížení. Povolte, tělu uvolníte, lépe regeneruje, poté bude mít zase více síly a energie na zlepšení.

Rekord v dřepech na jedné noze: Kdo tvrdí, že posilování nohou musí trvat hodiny? V roce 2012 udělal Silvio Sebba 50 dřepů na jedné noze za necelou minutu. Pokud k tomu přidáte minutu na odpočinek, potom vám procvičení obou nohou zabere jen tři minuty. Jdete do toho? Kolik dáte vlastně dřepů na jedné noze?

O sériích s klesající náročností. Kulturisti, kteří trénují s činkami, vědí o sériích s klesající náročností všechno. Nejprve cvičí s pevnou vahou, a když to začne být příliš drsné, činku odloží, odeberou kotouč a pokračují dál. Někdy to udělají i třikrát, čtyřikrát v sérii. Jen málo sportovců si uvědomuje, že tuhle brutální techniku je možné využít i při prostných cvicích. Když dosáhnete stanovaný počet opakování, pokračujete jednodušší variantou cviku. Například: dokončíte sérii kliků s rukama u sebe a okamžitě začnete dělat plné kliky. Uděláte několik opakování a posunete se ke klikům na kolenou. Je to jasné?

O pevném břichu: Všichni atleti staré školy si zvykli v rámci posilování dolní části trupu dělat cviky na břicho. Tím si procvičovali vnitřní břišní svalstvo (příčné břišní svaly). V současnosti zajímají kulturisty jenom cviky na horní vrstvu břišních svalů – tzv cihličky. Velmi často proto končí s převislým pupkem, přestože jinak působí hubeně a jsou jim „vidět žebra“. Při břišních cvicích tedy vědomě zpevňujete břicho, od samého začátku do konce.

O cvičení do selhání: Mnozí kulturisti tvrdí, že při těžkých sériích cvičí až do selhání. Ždímají se tak, že už nedokážou ovládat svaly. V případě kalisteniky, street workoutu, není takový přístup dobrý nápad, protože tělo byste měli mít pod kontrolou neustále. Vyhýbejte se selhání a vždy si jedno nebo dvě opakování nechte v záloze, abyste sérii mohli dokončit bezpečně.

O stravování po tréninku: Moc nevěřím tomu, že po cvičení existuje nutnost nějaké speciální výživy. Vlastně si myslím, že z velké části jde jen o mýtus, který si vymyslely společnosti vyrábějící výživové doplňky. Uvědomte si, že vaše tělo nezačíná tělo vstřebávat a využívat tehdy, když pijete, ale až když jídlo a nápoj strávíte. Většina sportovců, kteří do sebe klopí potréninkové koktejly, je vůbec nepotřebuje – ještě totiž stále tráví jídlo, které přijali před cvičením. Na trávení červeného masa může naše tělo potřebovat dokonce až tři dny.

O obráceném planku: To, čemu gymnasti říkají přednosy, nazývají mnozí vězni obrácený plank. Jde o velni účinné statické držení celého těla, které ohromně posiluje svalstvo horní části zad. Úplná verze cviku bude pro většinu experimentátorů příliš náročná, ale lze se k ní propracovat postupně. Začněte s pokrčenými koleny a postupně zvyšujte pákový efekt tak, že nejprve natáhnete jen jednu nohu. Potom propněte obě nohy, ale držte je široce od sebe. Nakonec nohy spojte a zaujměte polohu mistrovského stupně.

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat