Zavřít
Banner fubo.cz

Jak a kdy tejpovat bolavé rameno?

Tejpování ramene

Rozhlédnete se po hřišti, najdete je. Na battlech, vidíte je. Tejpování používá hodně vyznavačů street workoutu. A nejvíce je můžete vidět na ramenou, jak nalepit „pásky“ na rameno? David Rejl to ví. V roce 2016 měl na webu streetworkout.cz seriál – Syndrom bolavého ramene. K němu patří také tejpování. Jak vidí „záchranu“ této partie mezinárodní kouč WCO ? FOTO. Ilustrační.

„Jde o metodu, která slouží jako DOPLNĚK rehabilitačního cvičení, a při správné aplikaci urychluje rekonvalescenci. Jako každá jiná metoda má své příznivce i odpůrce, kteří budou zarytě tvrdit, že to nefunguje. Tito odpůrci jsou však většinou ti, co aplikovali jen tape bez řádné rehabilitace. A čekali na vyléčení.

Setkal jsem se s názory, že špatně nalepený tape může více uškodit než pomoci. Tyto názory jsou neopodstatněné a neexistují žádné studie, které by poukazovaly na jeho škodlivost při špatné aplikaci. Rizika spojená s kinesiotapingem jsou,,jen“ alergická reakce a malátnost. Alergická reakce vzniká na lepidlo, které je v pásce obsažené, pravděpodobnost alergie je však minimální a neznám nikoho kdo by se s ní osobně setkal.

DRILL Athletics, znáte?

DRILL Athletics, znáte?

Alergická reakce se projeví svěděním, ale hlavně začervenáním kůže pod tapem. Svědit může, i když nejste alergičtí. Varovným signálem je tedy zčervenání kůže, pokud se tak stane, tape okamžitě sundejte a kůži důkladně umyjte mýdlem. Malátnost může být způsobena aplikací korekčního tapu v oblasti krční páteře, když ho aplikujeme nad 2. krční obratel. Je to způsobené tím, že tape ,,ztahuje“ svaly pod sebou, ty jsou následně více prokrvené. To může způsobit, že se bude hlava méně zásobovat krví, což má za následek malátnost. Osobně bych řekl, že je to jen učebnicový strašák, ale zkoušet to nehodlám.

Jakou značku tapu vybrat?

Z výše uvedeného by vám mělo být zřejmé, že kinesiotaping je pouze doplněk rehabilitace, jeho aplikace je téměř bez rizika a při dodržení bezpečnostních zásad (alergická reakce, aplikace nad 2. krční obratel vám může jen pomoci. Volba je jen na vás.

Následující tape je jen jeden z mnoha, které můžete použít. Tento je však dle mého nejčastěji užíván, kvůli své fixaci ramenního kloubu a zároveň odlehčení deltového svalu, což má za následek jeho rychlejší regeneraci. Před aplikací tapu místo řádně umyjeme mýdlem, abychom odmastili pokožku. Lepíme vždy na suché, oholené a odmaštěné místo!

KOLIK KLIKŮ ZVLÁDNETE, CO O VÁS ŘÍKAJÍ TABULKY?

Jakou značku tapu vybrat? Existuje mnoho výrobců a typů. Osobně používám značku Temtex, ale i jiné budou určitě kvalitní (pokud máte nějakou vyzkoušenou značku, napište mi jí do komentáře pod článek, předem děkuji). Vyvaroval bych se ale již předem vystřiženým, které jsou k dostání v supermarketech. Použijte šířku 5cm.

Krok 1 (foto 1,2)

Dle fotky (obrázek 1, 2) si rozkreslíme místo, kam budeme tape aplikovat. Horní tape končí 5cm nad podpaží vzadu, i vepředu (foto 2)! Rozkreslení je vhodné, zejména pokud děláme tape poprvé, usnadní správné vyměření tapu. Kreslíme v přirozené pozici ramene.

Krok 2 (foto 3)

Naměříme si tape dle šipky na fotce (foto 3). A následující délku zkrátíme o ¼. Rozstřihneme tape napůl a ponecháme asi 1,5cm jako základnu. Všechny hrany důkladně zastřihneme do kulata (to zamezí odlepování). Odlepíme vytvořenou základnu, roztrhneme papír, a nalepíme přes nákres.

Oblíbená fungující kloubní výživa

Oblíbená fungující kloubní výživa

Krok 3 (foto 4)

Zbydou nám dva konce. Rukou, na které je tape, se dotkneme druhého ramene, snažíme se dotknout až ze zadu, aby došlo k natažení deltového svalu. Odlepíme jeden konec, ten zadní, a v mírném tahu nalepíme dle nákresu. Správný tah se projeví vlnkováním, viz foto 9., pokud je tape moc natažen nebude účinkovat, tak jak by měl.

Krok 4 (foto 5)

Zapažíme ruku a vytočíme dlaň směrem vzhůru, tím dojde opět k natažení deltového svalu. Poté lepíme stejným způsobem jako v kroku 3. U tohoto konce již nebude vlnkování patrné, a nemusí nás proto znepokojovat, když se neobjeví. Po nalepení celý tape důkladně zažehlíme rukou, cca 1 minutu, aby došlo k řádnému přilnutí a zaschnutí lepidla.

Krok 5 (foto 6, 7)

Naměříme si tape, vzdálenost mezi značkami nad podpažím. Poté zkrátíme o 25%, získáme tak správnou velikost. Opět zastřihneme všechny rohy do kulata. Roztrhneme tape uprostřed a nalepíme na středovou značku (konec klíční kosti, viz. foto 1). Dále nalepíme zbytek tapu do stran. Tape musíme lepit v natažení tak, aby nám dosáhl až ke značce. Po nalepení opět zažehlíme rukou, cca 1 minutu.

KTERÝ CVIK POSILUJE VÍCE NEŽ 100 SVALŮ?

Krok 6 (foto 7, 8, 9)

Aplikace korekčního tapu. Tento tape má za úkol odlehčit deltový sval a urychlit tak jeho regeneraci. Velikost tapu si naměříme, podle fotky 7. Vystřihneme do tvaru špičky, aby nám pasoval do volného místa. Veliký důraz klademe na zakulacení všech rohů. Nalepíme špičku. Poté nalepíme v tahu zbytek tapu. Konec nám bude přesahovat zhruba 2-3 cm přes první tape, viz foto 9. Na závěr zase zažehlíme, cca 1 minutu.

Po aplikaci tapu je důležité se alespoň hodinu nezpotit a nekoupat. O tape se samozřejmě musíme starat, aby vydržel nalepený co nejdéle. Při mytí ho zbytečně nedrhneme a namáčíme jen, když je to nutné. Ano, tape může přijít i do bazénu, ale počítejte s tím, že pak nevydrží tak dlouho jak by měl. Správně nalepený tape musí vydržet min. 10 dní. Aplikaci můžeme opakovat až 3krát.

Doufám, že mnohým z vás tato série článků pomůže a umožní se plně vrátit k tréninku. V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na mém fb profilu. Chtěl bych na závěr poděkovat slečně, která svolila a vypůjčila své rameno k fotografování :-).

Autor: Bc. Rejl David Classic Workout Praha, David Rejl – osobní trenér

Nový e-shop, znáte?

Nový e-shop, znáte?

Banner originalworkout.cz
Podobné příspěvky

Diskuze o tomto příspěvku

  1. Andy napsal:

    Pěkný článek. Já používám jedině Kine-MAX. Po vyzkoušení všech značek na ČR trhu člověk zjistí, že jejich kvalita je minimálně stejná, tape výborně drží a s klukama se dá domluvit na super podmínkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pro vyhledání článků napište klíčová slova a zmáčkněte enter.