Který cvik posiluje víc než stovku svalů a na čem závisí vaše síla?

Svaly, jak aby rostly?

Trénink s využitím váhy vlastního těla maximálně zvyšuje sílu. Tohle jsou nejúčinnější pohyby, protože pracují s tělem přirozeným způsobem. Řeč je o kalistenice, street workoutu. Neprocvičují jednu svalovou skupinu po druhé, ale celé tělo najednou. To znamená, že spolu se svaly stejně rozvíjí šlachy, klouby a nervový systém. Tak vidí tento způsob tréninku Paul Coach Wade, který sepsal knihu Trénink vězně. Jak dále vidí takové tréninky?

Tato synergie v pohybu je příčinou toho, proč je kalistenika zdrojem takové síly. Mnoho těch, kteří používají činky a které nepochybně ovlivnila filozofie kulturistiky, věří, že vlnící se svaly jsou zdrojem síly. Ve skutečnosti je to ale nervový systém, který způsobuje, že se aktivují svalové buňky, takže vaše síla a zdatnost ve velké míře závisí na výkonnosti vašeho nervového systému. Podíl nervového systému na síle vysvětluje, proč má někdo mnohem menší svaly, ale zároveň je mnohem silnější než jiní.

DRILL Athletics, znáte?

DRILL Athletics, znáte?

Velcí a silní muži vám nejspíš řeknou, že síla šlach neovlivňuje ani tak objem svalů, jako skutečnou fyzickou zdatnost. Kalistenické pohyby procvičují klouby a šlachy tak, aby fungovaly správně, takže tito lidé dosahují mnohem vyšší úrovně síly než ti, kteří jen posilují s činkami.

Další důvod, proč je kalistenika v rozvoji hrubé síly tak účinná, je to, že atlet pracuje s více svalovými skupinami najedou. Když dělají například dřep, pracují nejen s kvadricepsem na přední straně stehna, ale i s oběma glutey, zády, kyčlemi, břichem a pasem, a dokonce i se svaly prstů na nohou.

KOLIK DIPŮ ZVLÁDNETE, CO O VÁS ŘÍKAJÍ TABULKY?

Správně provedený most posiluje víc než stovku svalů! Tato skutečnost se dokonale překrývá s tím, že cvičení s vlastní vahou rozvíjí funkční atletické schopnosti, protože tělo se přirozeně vyvinulo tak, aby se pohybovalo kombinovaným, holistickým způsobem.

Mnoho kulturistických pohybů, zejména těch, které se provádějí na přístrojích, uměle izoluje svaly, a způsobuje jejich nerovnoměrný rozvoj a nevyrovnanou funkci. V kulturistice a ve cvičení s činkami jste při provádění technik odkázáni na velmi jednoduchý vzorec. To znamená, že cvičení samotné se zaměřuje na poměrně malé oblasti těla, někdy jen na jednotlivé svaly.

Když trénujete za pomocí kalisteniky, nutí vás to hýbat celým tělem. To si vyžaduje koordinaci, synergii, rovnováhu a soustředění mysli. Rozvíjí se jak vaše svaly, tak i nervy.

FUBO, odporové gumy, parťák v tréninku

FUBO, odporové gumy, parťák v tréninku

L-Glutamin, ten vyrábí alvifit

L-Glutamin, ten vyrábí alvifit

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pro vyhledání článků napište klíčová slova a zmáčkněte enter.