Homepage Články 5 kroků jak nebojovat s jídlem

5 kroků jak nebojovat s jídlem

Autor: streetworkout.cz

3

07.03.2017

Strava je jako auto s pořádným motorem, novým lakem se dvěma rychlými pruhy a jezdíš jako pán, ale možná ti pořád vrtá hlavou jedna otázka: Jak často tankovat palivo? Trochu divná otázka, ale chápu tě. Chceš mít vyladěné i detaily. Myslíš si, že je lepší tankovat každý den jednou za 3000 nebo 3x za 1000? (FOTO: pixabay.com)

benzina

V součtu je to jedno. Správný je jakýkoliv způsob tankování paliva, který ti vyhovuje dlouhodobě. Tím bych mohl dnešní článek ukončit, ale pojď se se mnou podívat, jaké různé způsoby tankování existují a na čem všem (ne)záleží. Co všechno spadá do načasování.

1) Frekvence

Kolik jídel za den sníš (0 až nekonečno) . Neexistuje žádný správný nebo špatný počet. Víc menších jídel nezvyšuje metabolizmus a jedno jídlo denně ho nezpomalí. Důležité je do sebe dostat všechny potřebné živiny. To se dělá nejsnadněji pomocí 3-5 jídel denně. Příliš málo jídel za den a budeš mít zbytečně často hlad, méně energie, bude se ti hůř trénovat i myslet. Moc jídel za den a budou tak malá, že tě skoro nezasytí a budeš mít po nich zase brzy hlad. Většině lidí funguje nejlépe 3-5 jídel za den, ale jde to i s jedním nebo deseti.

2) Časový odstup jednotlivých jídel.

Jestli jíš každé 2, 3, 4 hodiny atd. Ideální je jíst, když máš hlad. Opravdový, fyzický hlad, ne jen pocit, protože právě okolo zavála vůně ze stánku s pizzou. Většina lidí má hlad jednou za 3-4 hodiny. Kratší intervaly většinou nemají smysl (pokud teda nejsi Hafthor Björnsson (nefunkční) a nepotřebuješ sníst vagón jídla denně). Pauzy mezi jídly delší než 4 hodiny znamenají, že budeš mít déle a větší hlad. Tím se zvyšuje riziko, že sníš spíš křupavou a voňavou pizzu než kuře s rozvařenou brokolicí.

3) Jak velká jsou jednotlivá jídla?

Jíš velkou snídani a menší večeři nebo ráno nemáš hlad a jíš až velký oběd? Dokud si udržíš kalorickou rovnováhu, je to jedno. Vnímej, jak se po jídlech cítíš. Pokud přejedeně, bude asi lepší jíst menší porce.

4) Jak vypadá složení jednotlivých jídel?

Vypadají všechna přibližně stejně, nebo nejíš přes den žádné sacharidy a k večeři sníš pytel těstovin? Zase platí to samé co u bodu č.3.

5) Jak jsou jídla plánovaná s ohledem na aktivitu?

Jíš hodně před tréninkem nebo po tréninku? Jíst hodně a brzo před tréninkem je dobré maximálně pokud chceš svoje jídlo vidět ještě jednou. Najez se 1-3 hodiny před cvičením, ať máš čas jídlo v klidu strávit. Jídlo po tréninku si dej, až na něj budeš mít čas/chuť/náladu. Tzv. Anabolické okno jsou ve skutečnosti spíš vrata od stodoly.

Nekonečno kombinací, nekonečno názorů Z předchozích pěti faktorů můžeme vytvořit neomezené množství kombinací, strategií, přístupů, protokolů a bůhvíčeho dalšího. Dají se vytvořit přístupy, které si budou velice podobné a samozřejmě také přístupy, které budou naprosto protichůdné. Na jedné straně může být extrémní přerušované hladovění, kdy jíš jedno obří jídlo za den a na druhé 8 malých “svačinek” během dne. Příznivci různých kombinací ti sice budou tvrdit, že ta jejich je to nejlepší na světě a kdo tak nejí, tomu uhnijou nohy, ale stejně platí, že při dodržení kalorií bude fungovat všechno.

zkukamvky

Takže co s tím? Je lepší tankovat 1x za 3000, 3x za 1000 nebo 6x za 500? A právě tady se dostává do hry konzistence. Musíš si vybrat takový přístup, který ti pomůže udržet si kalorickou rovnováhu, jíst co nejvýživnější potraviny, dodat tělu vše, co potřebuje a to všechno s ohledem na svojí situaci, tak aby to šlo dělat pravidelně a dlouhodobě a je úplně jedno, co tvrdí “odborníci”.

Složitější se nerovná lepší Představ si, že držíš přerušované hladovění. Celý den nic nejíš, máš už fakt hlad a večer bys měl jít s kamarády do hospody. Co si dáš raději? Pizzu nebo žebírka? To je samozřejmě chyták, protože místo hospody půjdeš domů, jelikož ti zbývá sníst 146 gramů bílkovin a 312 gramů sacharidů. Nebo si představ, že jsi u zubaře. V jednom koutku odsávačka a v dásni tři umrtvovací injekce. Pííííp, ozve se alarm. Je čas jíst. “Engh, hngh promiňte hngh pane doktore, já se teď enghh musím najíst!” a vytáhneš z tašky kuře s brokolicí. Jasně, je to přitažené za vlasy, ale když to nebude hospoda nebo zubař, bude to nějaká jiná situace. Nejlepší přístup s takovými situacemi počítá a předvídá je.

Čím přísnější a složitější přístup, tím hůř se dodržuje. Jednoduché věci vítězí.

Striktní přístupy jsou navíc stresující. Strava by měla přispívat k lepšímu zdraví a s tím souvisí i nižší hladina stresu. 8 jídel denně, 42.5 gramů bílkovin ke každému z nich. Přesně jak psali na internetech.

Jestli tě tvůj přístup ke stravě omezuje a stres přidává, pak to nejspíš není správný přístup.

Díky, Martin Šturc:

web: http://martinsturc.cz, fb: https://www.facebook.com/zmensvojetelo, instagram: http://instagram.com/plukovniksturc (nefunkční)

streetworkout.cz

streetworkout.cz je redaktorem největšího street workoutového webu v česko-slovensku o cvičení s vlastní vahou. Tento redaktor napsal od roku 2016 pro streetworkout.cz již 981 článků.

135ee899de6ea79.png

Najdi nejbližší hřiště

Další články, které by tě mohly zajímat