Bez intenzity se neposuneš. Jsi lenoch?

blog

Proč? Slyším často. Odpovídám pořád stejně – baví mě to. Neřeším víkendy, večer, ráno. Když mám plán, snažím se ho dodržet. Poté přijde doplňující otázka. Ale tobě je ehmm čtyřicet, ne? Jo, je. V čem je problém? Jsem snad hendikepovaný, píšou někde, že se nemůžu pověsit na hrazdu? Ne.

Debata končí kroucením hlavy, že tohle druhá strana moc nepobírá, ale to já už neřeším. Když sportuješ celý život, máš to v sobě. A je jedno, jestli jde třeba o ping-pong.

To jen pro začátek, mě zaráží něco jiného. Tou je intenzita a přístup k tréninku. Neříkám, že to tak mají všichni, ale pokaždé se najde skupinka, která si plete trénink s debatním kroužkem a tlacháním o kravinách. O tom – co by, kdyby, jak to bude, až začne. Nekončící kolotoč. A pak prý že neexistuje Perpetuum mobile.

Uvedu příklad, který jsem sám zažil. A ne jednou. Divit se pak, že progres je pomalý, případně výkonnost stagnuje, tělo se nemění, se nemůže nikdo divit.

Partička čtyř dvacetiletých přišla strávit snad celý odpoledne na hřiště. Chvályhodný čin. „Dneska jedu 100 shybů, 120 kliků a 80 dipů,“ slyším, když přicházím.

Každý má svůj systém, plán, který se mění, vyvíjí, o tom ani potom, ale něco není plán, ale lenost, strach z bolesti a vlastní pohodlnost. Ta především.

Po hodině jsem skončil. Jel jsem základ – 20 sérií shybů (12 – 5 opakování), 20 sérií dipů (15 – 8) a 20 sérií kliků (minimum 25 – 10). Celkem 60 sérií za 60 minut. Končím, sednu si na pět minut a slyším. „Dneska je to dobrý, už jsme tady hodinu a půl,“ vyhrkne jeden z čtyřhlavé partičky. „Kolik ti ještě zbývá?“ ptá se druhý. „Ještě 20 shybů, 30 kliků a 20 dipů,“ přichází odpověď. Hrubým odhadem v tomhle tempu další půlhodina tréninku. Takže dvouhodinový trénink s intenzitou nedělního špacíru. Jen pro možné řeči, tihle už pár měsíců trénovali. Aspoň to říkali.

Cvičit není těžké, nejde o žádný vesmírný projekt za miliardy, ale cvičení bolí. A to je často problém. A bez překování sebe sama výsledky nepřijdou. To platí tisíce let, na tom selfíčka z tréninku nic nezmění.

Podobné příspěvky

Diskuze o těchto příspěvcích

  1. Václav napsal:

    Něco bych o tom Libore mohl vyprávět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pro vyhledání článků napište klíčová slova a zmáčkněte enter.